Pamätáte si na trend čisto bielych kuchýň? Tento trend sa výrazne zmenil a nastal nový. Trendom roku 2021 sú tmavé až čierne kuchyne. Aké výhody ponúkajú práve oni a prečo by ste ich mali chcieť aj vy?

Čierna kuchyňa – trend roku 2021

Samozrejme, ak máte bielu kuchyňu, neznamená to, že vaša kuchyňa nie je trendy, pekná a mali by ste ju okamžite meniť. Avšak do popredia sa práve v posledných rokoch dostávajú čierne kuchyne. Či už sa rozhodnete pre tie lesklé alebo matné, záleží len od vás, akú si vyberiete. Každú kuchyňu viete vylepšiť aj výberom doplnkov – úchytiek, batérie, nožičiek či správnou voľbou osvetlenia a samotného umiestnenia a rozloženia kuchyne.

cierna-kuchyna

Exkluzivita čiernych kuchýň

Čierna farba sama o sebe pôsobí pomerne dosť exkluzívne a luxusne. No využitím čiernej farby dosiahne vaša kuchyňa nový rozmer. Bude pôsobiť o to viac moderne, nadčasovo, ale tiež aj retro. Opäť záleží len na tom, v akom odtieni čiernej si kuchyňu zvolíte a či pôjde o matné, lesklé, kombinované, štruktúrované prevedenie alebo zvolíte pololesklú alternatívu.

cierna-k

Kombinácia farieb

Ak máte bielu kuchyňu a chceli by ste ju redizajnovať, ale bojíte sa čisto čierneho prevedenia, pokojne zvoľte kombináciu čiernej a bielej. Ide o dve neutrálne farby, ktoré môžete akokoľvek kombinovať. Prípadne môžete čiernu farbu zmiešať s prvkami dreva, tým dosiahnete krásny industriálny štýl, ktorý určite najbližšie roky nevyjde z módy, na čo treba tiež pri výbere kuchyne brať ohľad. Pretože práve kuchyňa je miestnosť v domácnosti, ktorá má slúžiť niekoľko rokov, preto dbajte na nielen estetickú stránku, ale aj na kvalitné prevedenie kuchyne. 

ciernobiela-kuchyna

Matné prevedenie čiernej kuchyne

V oboch prípadoch, či už ide o matné alebo lesklé prevedenie kuchyne, môžeme nájsť mnoho výhod, ale aj nevýhod, ktoré čiernej kuchyne ponúkajú. Čo je jednou z najväčších výhod čiernej matnej kuchyne je to, že je veľmi jednoduché ju čistiť, pretože na nej neostáva viditeľná nečistota či odtlačky prstov, čo určite ocenia tí, ktorí upratovanie a čistenie nemajú v obľube. Bohužiaľ, mastné škvrny sú na tomto povrchu viditeľnejšie než na lesklom povrchu. Čo je ďalšou výhodou matných kuchýň je to, že neodrážajú svetlo, čo je výhodou kuchýň väčších rozmerov.

kuchyna-cierna

Lesklé prevedenie čiernej kuchyne

Čo sme uviedli ako nevýhody pri matných kuchyniach, to môžeme brať ako výhody pri tých lesklých. Tie sa väčšinou používajú v kuchyniach, ktoré chceme, aby pôsobili moderným dojmom. Výhodou lesklých kuchýň je, že odrážajú svetlo, čím sa miestnosť opticky zväčší. Bohužiaľ, odrážajú svetlo z celej miestnosti. Preto, ak zvolíte v kuchyni napríklad farebnú stenu prípadne farebnú tapetu, je veľká pravdepodobnosť, že bude odrážať práve tú.