Túžite po zmene kúpeľne? Prinášame niekoľko dobrých a užitočných tipov, ako ju presvetliť alebo odstrániť z nej nudu. Nechajte sa inšpirovať.

Sprchové žľaby

Ak ste sa rozhodli pre nový sprchový kút, elegantným variantom, ako vyriešiť odtok, sú sprchové kúty so žľabom. Sú minimalistické, funkčné a vhodné aj do bezbariérových domácností. Nezabudnite, že pri montáži je potrebné zasahovať do podlahy. Aj keď si nemôžete dovoliť väčšie zásahy, stačí vytvoriť pár centimetrov vysoký schodík, ktorý zaistí dostatočný priestor na sifón i na vyspádovanie. Aby nevyzeral veľmi okato, vyberte rovnakú farbu podlahy v kúpeľni aj v sprche. Moderné riešenia ponúkajú namiesto bežných sprchových žľabov tie s otvorenou plochou, ktoré zabraňujú hromadeniu nečistôt a baktérií. Ľahko a pohodlne sa otvárajú, pričom ich hrebeňovú vložku stačí vytiahnuť, opláchnuť a všetko je čisté. Takýto sprchový žľab možno narezať na požadovanú dĺžku priamo pri montáži a pomerne jednoducho sa inštaluje.

kupelna1-e1526549309578

Walk-in sprchovací kút

Pokiaľ máte radi otvorené priestory, mohol by vás zaujať sprchovací kút typu walk-in, ktorý je tvorený sprchovými zástenami. Na rozdiel od väčšiny ostatných sprchovacích kútov je úplne bez dverí, čím poskytuje nielen zážitok zo sprchovania a čo najlepšie využitie priestoru, ale aj minimalizuje údržbu. Vzhľadom na širokú ponuku rôznych typov a rozmerov je možné vyskladať si ho do každej kúpeľne. Dá sa inštalovať na podlahu s podlahovým žľabom a niektoré typy aj na vaničku. Tým, že sú walk-in sprchovacie kúty vyrobené výhradne z jedného, prípade z dvoch kusov skla, pôsobia celistvým dizajnom, nehovoriac o tom, že neobsahujú pohyblivé časti, ktoré by sa mohli pokaziť. Väčšina sprchovacích kútov tohto typu sa vyrába v čírom sklenenom vyhotovení, opticky teda dokáže zväčšiť kúpeľňu. Walk-in kúty sú špičkou moderného dizajnu kúpeľne. Keď zrkadlo nad umývadlom pretiahnete až nad vaňu či toaletu, priestor sa opticky zväčší.

Svetlovod

Ak vám dispozícia kúpeľne neumožňuje mať okno, ale radi by ste tam mali aspoň „kúsok“ prirodzeného svetla, pouvažujte nad svetlovodom. Môžete ním totiž priviesť prirodzené denné svetlo aj do tých najtmavších miest svojho domu, keďže je schopný prenášať slnečné i mesačné svetlo dolu do miestností až do vzdialenosti 6 metrov. Je ideálnym riešením pre malé miestnosti a vnútorné priestory ako chodby, miestnosti uprostred domu alebo kúpeľne. Pomocou vysokoodrazivého tubusu svetlovodu je možné aj počas zamračených dní tieto priestory presvetliť rovnako intenzívne ako prostredníctvom tradičnej 60 W žiarovky. Ušetriť tak môžete až 400 hodín svietenia žiarovkou ročne. Až 98-percentná odrazivosť tubusu umožňuje vynikajúci prestup slnečného svetla do interiéru.

kupelna2-1

Dokonalé škáry

Kvalitné vyplnenie škár medzi nalepenými obkladovými prvkami je nevyhnutné nielen z dekoračného, ale najmä z funkčného hľadiska. Dôraz treba klásť najmä na vlastnosti, akými sú zvýšená vodoodolnosť, znížená nasiakavosť, odolnosť proti zachytávaniu nečistôt a stálofarebnosť. Kedysi sa na vyplňovanie škár používala obyčajná cementová zmes, dnes však existujú oveľa prepracovanejšie škárovacie malty. Také, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale majú aj množstvo funkčných vlastností. Do kúpeľne je vhodné použiť malty na báze reaktívnych živíc (epoxidové) alebo malty s obsahom špeciálnych hydraulických spojív. Na výber je niekoľko desiatok odtieňov. Pokiaľ chcete, aby interiér pôsobil výrazne, tento efekt docielite kontrastnou škárovacou hmotou. Ak nepotrebujete na škáry príliš upozorňovať, zvoliť by ste mali odtieň, ktorý farebne ladí s dlažbou.