Spálňa je súkromným priestorom každého z nás. To ako vyzerá, má vplyv na náš spánok a následne na celý nasledujúci deň. Túžite aj vy po spálni, ktorá bude spĺňať všetky vaše predstavy a zároveň bude vyzerať ako z magazínu o bývaní? Máme pre vás pár tipov ako si zariadiť spálňu pomocou výberu vhodného nábytku a tých správnych dekorácií.

Výber postele je kľúčový

Hlavným prvkom spálne je samotná posteľ. Práve tú by ste mali vyberať ako prvú. Okrem toho ako bude vyzerať, je potrebné zvážiť aj to, aby bola dostatočne veľká pre pohodlný spánok a zároveň sa musí zmestiť do priestoru vašej spálne. Ak chcete dosiahnuť luxusný efekt, vyberte si posteľ s vysokým čelom. Skvelou výhodou je mať v rámci postele odkladací priestor, ktorý je možné využiť na odloženie perín, či sezónneho oblečenia. Súčasťou postele sú taktiež matrace. V tomto prípade by ste rozhodne nemali šetriť. Investícia do kvalitných matracov sa vám odzrkadlí na kvalite vášho sánku a zdraví vašej chrbtice. Pred kúpou si matrace vyskúšajte najmä kvôli tomu, aby ste zistili, aká tvrdosť matracu vám vyhovuje najviac.

bedroom-interior-dssign-with-modern-minimalist-style-cozy-white-room-simple-comforts-scaled

Praktické nočné stolíky

Nočný stolík spĺňa v spálni predovšetkým funkčnosť. Slúži na odloženie vecí alebo na umiestnenie nočnej lampy. Pri výbere preto nezvažujte len ich vzhľad, ale najmä praktickosť či typ materiálu. Určite oceníte, ak bude úložná časť nočného stolíka zatvárateľná a nič z vašich vecí nebude priamo „na očiach“. To, či bude nočný stolík zavesený na stene alebo na nožičkách, je len na vás.

Komoda – neodmysliteľná súčasť spálne

Bielizník, resp. komoda je pre mnohých neodmysliteľnou súčasťou ideálnej spálne. Okrem toho, že je to veľmi praktický kus nábytku, dokáže spĺňať aj estetickú úlohu a vyplniť tak napríklad prázdny priestor. Pri výbere komody sa pozerajte predovšetkým na to, aby mala správny rozmer a dokonale zapadla do celého interiéru. Vybrať si môžete medzi komodami so zásuvkami alebo s klasickými dvierkami. Nezabudnite však na detaily, akými sú úchytky. Ak chcete dosiahnuť luxusný vzhľad spálne, vyberte si komodu s kvalitne spracovanými úchytkami. Pre minimalistov je skvelým riešením bezúchytkový systém PUSH.

Rozsvieťte si dizajnovými nočnými lampami

Aká by to bola spálňa bez nočných lámp? Po výbere toho správneho nábytku prichádza na rad výber detailov, medzi ktoré rozhodne patria aj nočné lampy. Vyberať si môžete z klasických, dizajnových či dokonca inteligentných nočných lámp. Klasickou nočnou lampou nič nepokazíte, avšak povedzme si úprimne, dizajnový kúsok pridá do priestoru viac elegancie. Ak ste naopak nadšencom inteligentných zariadení a domácnosti, na trhu nájdete množstvo lámp, ktoré majú možnosť nastavenia intenzity svetla a ovládanie hlasom či dotykom.

bedroom-decoration-scaled

Kvalitná posteľná bielizeň a textílie

Okrem kvalitnej postele spánok ovplyvňuje aj výber samotnej posteľnej bielizne. V tomto prípade vám odporúčame investovať do kvalitných bavlnených či hodvábnych obliečok v jednofarebnom prevedení. Rozhodne sa vyhnite gýčovým vzorom a umelým materiálom, ktoré zbytočne uberú z pozitívneho dojmu. Okrem kvalitných obliečok investujte tiež do kvalitných vankúšov a perín. Ak ste alergik, poobzerajte sa po hypoalergénnych variantoch.

Obrazy, rastliny a drobné dekorácie

Teraz prichádzajú na rad posledné detaily, ktorými sú drobné dekorácie, rastliny či obrazy na stenu. Dekorácie sú v každom interiéri akousi čerešničkou na torte, preto by ste ich výber nemali nikdy podceňovať. Peknou a nenáročnou izbovou rastlinou nikdy nič nepokazíte. Priestor skvele oživí a v mnohých prípadoch vyplní prázdne miesta, ktoré chcete zakryť. Odporúčame vám zvoliť vyššiu rastlinu a umiestniť ju napríklad do rohu spálne. V prípade obrazov stavte na minimalizmus v neutrálnych farbách. Spálňa by mala byť totižto miesto, ktoré vyžaruje pokoj, preto by ste sa mali vyhnúť zbytočne výrazným motívom. Pri dekorovaní spálne sa nezabudnite riadiť pravidlom, že menej je viac.

Toto sú naše tipy ako si zariadiť spálňu, ktorá bude podľa vašich predstáv. Ako sme už viackrát spomínali, v prípade zariadenia spálne sa neoplatí šetriť. Pohodlná posteľ, kvalitné matrace a posteľná bielizeň majú totižto vysoký vplyv na náš spánok a kvalitu nášho života.