Provensálsky štýl bývania vznikol vo Francúzsku a je charakteristický najmä jemnosťou, ženskosťou a pokojnou atmosférou, ktorá vytvára prijemný pocit domova. Tento romantický štýl má svoje charakteristické črty, vďaka ktorým si môžete vytvoriť tradičné provensálske bývanie aj u vás doma. Prinášame vám pár tipov ako naňho.

Prepojenie vidieka a romantiky

Ak by ste chceli vidieť typické provensálske bývanie, museli by ste ísť na juhovýchod Francúzska, do oblasti Provensalsko, ktorá je charakteristická najmä vidieckym spôsobom života. Preto aj provensálsky štýl vzniká spojením vidieka, jednoduchosti krásy prírody, ale aj útulnosti či romantiky.

pexels-mark-mccammon-2724748

Charakteristické črty provensálskeho štýlu

Provensálsky interiérový štýl bývania charakterizujú najmä slová, ako jednoduchosť, jemnosť,  prirodzenosť, elegancia, romantika, honosnosť, luxus, rozmanitosť,  a to aj napriek tomu, že stále ide o vidiecky štýl. Práve vďaka materiálom, ako drevo, sklo, kameň , textílie a tradičných štýlových doplnkov vytvoríte typické provensálske bývanie. Okrem týchto materiálov by ste nemali zabúdať ani na biele odtiene nábytku, patinu, pastelové farby či kvetinové tapety – predovšetkým s levanduľami.

Provensálsky nábytok v pastelových odtieňoch

Keďže provensálsky štýl je charakteristický svetlosťou a bledými farbami, potom aj pri výbere nábytku uprednostnite bledé drevo, svetlý dub, orech, gaštan, jaseň či rôzne špeciálne upravené nábytky, ktoré budú v bledých odtieňoch. Vďaka svetlému nábytku tak vytvoríte v domácnosti opticky väčšie a rozžiarenejšie prostredie s dávkou retro štýlu. Okrem farby sa pri výbere nábytku sústreďte aj na tvar. Pre provensálsky štýl sú typické oválne a oblé tvary.

Farby v provensálskom štýle

V provensálskom štýle sa zvyčajne využíva maslová, smotanová alebo slonovinová farba či pastelové odtiene levanduľovej, ružovej a tyrkysovej. Napriek tomu, že ide o jemné odtiene, môžete sa stretnúť aj s rôznymi odtieňmi červenej, žltej, horčicovej či blankytnej modrej.

Idylické prostredie vytvorené textíliami

Pri provensálskom štýle nesmieme zabudnúť ani na využitie textílií, ktoré je možné využiť skutočne kdekoľvek. Predovšetkým ide o využitie rôznych koberčekov, diek, závesov, záclon, posteľnej bielizne, obrusov či prestieradiel na stôl, a to v bledej farbe, s pásikmi alebo s kvetinovým vzorom. Pri týchto textíliách sa zväčša používa bavlna, ľan, mušelín a vlna.

stil-provanse-v-dizayner-interiera-pufikhomes-35

Elegancia vytvorená doplnkami

Dojem útulnosti v provensálskom štýle je možné vytvoriť prostredníctvom doplnkov a dekorácií. Preto pri provensálskom štýle nezabúdajte na keramické alebo sklenené predmety, obrazy, vázy či drôtené košíky.

Prvky provensálskeho štýlu:

 • teplé pastelové farby,
 • prírodné materiály s prirodzenou štruktúrou,
 • starší nábytok so škrabancami,
 • štuková úprava stien,
 • kvetinové tapety,
 • porcelánové a keramické dekorácie,
 • hlinené nádoby,
 • strop s drevenými trámami,
 • dvere s francúzskymi oknami,
 • textílie s kvetovaným vzorom,
 • čerstvé kvety a byliny,
 • kvetinové vzory.

Napriek tomu, že ide skôr o vidiecky štýl, je možné si ho útulne a moderne vytvoriť aj v mestských bytoch. Práve pri dodržaní základných pravidiel si dokážete vytvoriť nezvyčajný, útulný a pohodlný domov, ktorý poteší vás aj vašich hostí.

Zdroj: TU