Menšia kuchyňa môže byť extrémne bohatá na inovácie a svieže nápady. Už dávno neplatí, že malý rozmer sa rovná skromnému zariadeniu a tesnému stolovaniu. Stačí pár metrov, ktoré ak správne využijete, otvorí sa vám more možností a priestor okolo bude dynamickejší aj pestrejší.
Použite iba to, čo potrebujete
Koľkí vlastne stolujete? Dobrá otázka do malých kuchýň, kde by ani pri najlepšej vôli nebol priestor na rodinné oslavy. Prečo teda používať klasický stôl? Pekný vyrezávaný stolík pre dvoch sa vracia do módy bezdetných dvojíc s malým bytom. Svoje čaro má napríklad klasické spracovanie zo začiatku, devätnásteho storočia, okolo dve stoličky a v strede ostane aj miesto na sviečku.
Neplytvajte priestorom
Keď nie je miesta nazvyš, je fajn zaobstarať si nábytok na mieru. Ak sa vám však vidí drahší, aj bežný katalógový koncept môžete neskôr doplniť pár skrinkami na mieru presne tak, aby vyplnili prázdne rohy a hluché miesta.
Viac tónov bielej poteší
Lesklá, matná, perleťová, svieža, s prídavkom bielej kávy, až k vanilkovej, či ľahkej slonovinovej kosti. Biela má toľko variácií, že by stačila na celý byt. Ak máte malú kuchyňu, skúste ju nakombinovať štýlom tón v tóne bielych odtieňov. Otvoríte ju optickému zväčšeniu. Pri kombinácii s čiernymi doplnkami ešte zlepšíte aj vnímanie hĺbky.
Vytvorte police
Nemusíte všetky. Cestoviny, hrnce, aj príbory je dobré uchrániť pred prachom, ale napríklad elegantné koreničky, alebo aj taniere a poháre zaujímavých tvarov môžete vystaviť na otvorenej ploche. Kuchyňa nebude pôsobiť tak uzatvorene, naruší sa jednoliatosť, ktorá priestor vždy zmenšuje.
Malý ostrovček neprekáža
Obvykle je kuchynský ostrovček spájaný s rozľahlými priestormi, ale praktický, malý, alebo dokonca rohový ostrovček je v kuchyni veľmi šik. Veľa sa do neho zmestí a zároveň môže poslúžiť ako barový pult aj jedálenský stôl, prípravný stolík na odkladanie, miešanie, či vaľkanie. Práve takéto doplnky v malej kuchyni vedia byť veľkými pomocníkmi. Skúste zaexperimentovať s rozložením a uvidíte, že ostrovček sa vtesná takmer všade. Je dokonca praktickejší ako v obrovskej kuchynskej hale.
Vytvorte farebný priestor
Keďže malá kuchyňa sa nedá prešpikovať množstvo predmetov a dekorácií, veselosť do nej primiešate farbou. Žltá, modrá, dizajnér Jonathan Adler sa nezdráha ani v prípade červenej. Svieže tóny na jednej stene, alebo na dvoch vyčarujú príjemný pocit na duši, či už varíte, obedujete, alebo len čítate noviny.