Sauna, bazén, krb, sviečky. Všetky tieto veci predstavujú dokonalý wellness, ktorý je teraz nedostupný. Viete si takýto relax predstaviť aj u seba doma? Poďme sa na to pozrieť a ukázať si, ktorá sauna do domu je tá najvhodnejšia.

Prečo investovať do sauny?

Sauny sú skvelým pomocníkom najmä na zrelaxovanie, ale tiež na regeneráciu celého organizmu, na psychiku človeka, dýchacie cesty, pokožku, ale v podstate pozitívne prospieva na zdravie človeka. Saunovanie netreba preháňať, aj napriek tomu, že by ste ju mali dostupnú nonstop. Dôležité je tiež poradiť sa s vašim lekárnikom, pretože ak trpíte na kardiovaskulárne problémy, nemusí to byť pre vás úplne bezpečné. Rovnako je dôležité pred kúpou a zabudovaním sauny v domácnosti vyskúšať všetky typy sáun, aby ste si vybrali tú, ktorá bude pre vás najvhodnejšia.

115

Základné typy sáun  

Určite ste sa už stretli s viacerými typmi sáun. Ak navštevujete wellness centrá, tých je tam na výber mnoho. Sauny sa predovšetkým odlišujú v závislosti od toho, aká vysoká teplota v nich je a aké množstvo vlhkosti vedia vyprodukovať. Medzi základné typy sáun určite patrí:

Fínska sauna – ide o typ sauny, ktorý je najviac vyhľadávaný. Funguje na princípe polievania lávových kameňov, ktoré majú za úlohu vytvárať teplo a vlhko. Táto sauna sa vyznačuje teplotou do 90 °C. Vlhkosť vzduchu je pri týchto saunách uvádzaný rôzny. Avšak táto sauna je vhodná aj do interiéru aj do exteriéru.

Infrasauna – je sauna, ktorá je najmenej náročná na údržbu. Táto sauna vyžaruje červené infra svetlo, ktoré má za úlohu vytvoriť teplo do 60 °C. Je vhodná do malých priestorov a najvhodnejšia pre ľudí s rôznymi ochoreniami (až po konzultácii s lekárom). Väčšinou je súčasťou fitness centier, pretože ju využívajú športovci na zahriatie organizmu.

Parná sauna – je typ sauny, kde pri nízkej teplote od 45 °C – 60 °C, viete vytvoriť vlhkosť až 90 – 100 %. Tieto sauny sú často nazývané aj ako turecká sauna. Je vhodná na uvoľnenie dýchacích ciest, ale nevýhodou je, že je finančne náročnejšia.

Okrem týchto základných typov sáun existuje mnoho ďalších, ako napríklad tropická sauna, herbal sauna, soľná sauna, bio sauna a mnoho iných. Preto je potrebné vyskúšať a zabezpečiť si tú, ktorá vyhovuje vášmu organizmu.

116

Vhodné umiestnenie sauny v domácnosti

Ako sme už spomínali, niektoré sauny sú vhodné aj do interiéru aj do exteriéru. Pri niektorých nepotrebujete veľký priestor, no pri mnoho z nich áno. Preto si vyčleňte jednu miestnosť, do ktorej saunu umiestnite. Okrem sauny by ste mali vyčleniť priestor aj na odkladanie vecí a sprchu, ktorú si mnoho sáun vyžaduje. Ak si chcete vytvoriť skutočne dobrý wellness a vaše financie vám to dovoľujú, pokojne zvoľte alternatívu sauny s krbom alebo zabudujte vedľa takejto sauny vírivku či bazén. V prípade, že vlastníte drevodom, nemusíte sa sauny obávať.

111

Vybavenie a upravenie miestnosti

Okrem toho, že si viete zakúpiť saunu na mieru, viete si zabezpečiť aj firmu na to, aby vám zariadila a upravila celú miestnosť. Nezabúdajte na kvalitnú protišmykovú podlahu, drevo v miestnosti by malo byť upravené tak, aby sa z tepla a pary nevyparovali toxické látky, pozor aj na kovové predmety, ktoré by sa mohli nahriať a spôsobiť škody. Rovnako dávajte pozor aj na strop a steny, ktoré by tiež účinkom pary mohli odpadnúť.