Interiérových štýlov je nespočetné množstvo a každý má niečo do seba. Možete si vybrať interiérový dizajn, ktorý bude úplne jemný s čistými liniami, aby váš domov pôsobil moderne a čisto alebo vintage štýl plný retro kúskov a rôznych farieb či vzorov. Prinášame vám výber najobľubenejších štýlov, v ktorých sa určite niekde nájdete.

Minimalistický štýl

Minimalizmus vychádza z tradičného japonského dizajnu a filozofie Zen. Bez zbytočných detailov nám ponúka efektivitu a jednoduchosť. Súčasťou tohto štýlu sú prírodné a neutrálne tóny, či dokonca biela a čierna farba. Je typický aj použitím prirodzeného svetla, ktoré dodáva energiu nielen priestoru, ale aj nám. Takto zariadený interiér bude vždy vynikať svojou funkčnosťou a schopnosťou nikdy nevyjsť z módy. Priestory zariadené v tomto duchu pôsobia elegantne, vzdušne a sofistikovane.

minimalistický-štýl-interiérového-dizajnu

Škandinávsky štýl

Obľúbenosť si získal vďaka praktickosti a funkčnosti, ktoré vychádzajú z jeho dizajnu. Jemné farby, prírodné materiály a prirodzené svetlo sú jeho charakteristickým znakom.  Kladie dôraz na nadčasovosť a zo severnej Európy sa rozšíril do celého sveta. Jedna z najpoužívanejších kombinácií v tomto štýle je biela farba s drevom svetlých odtieňov ako napríklad bielený dub, javor alebo borovica. V tomto type interiérového dizajnu sú veľkou súčasťou aj textílie, ktoré vytvárajú pocit uvoľnenosti a pohodlia.

Urbanistický štýl

Taktiež nazývaný industriálny či mestský, patrí medzi štýly, ktoré sú moderné, ale aj praktické a funkčné. Základná myšlienka spočíva v prepojení na prvý pohľad nekombinovateľných vecí. Využíva oceľové prvky doplnené drevom a murovanými stenami. Taktiež veľmi obľúbeným materiálom v tomto štýle je surový betón. Paleta zemitých farieb sa tu krásne vyníma s matnými povrchmi. Spojenie starých a moderných alebo opotrebovaných a nových vecí je tu viac ako vítaná. Tento experimentálny druh interiérov vnáša drsnú atmosféru mestského sveta a novodobých trendov do našich domovov.

Urbanistický-štýl-interierového-dizajnu

Boho štýl

Tento interiérový dizajn je celkom bez pravidiel a plný kreativity. Spája sa s slobodomyseľnými ľuďmi, ktorý pomocou neho vedia vyjadriť svoju individualitu. Interiéry zariadené podľa tejto filozofie sú živé, pestré, jedinečné a plné prírodných materiálov. Typickým znakom sú obrazy, rastliny, farebné vankúše, ornamentové koberce a spájanie rozličných druhov nábytku. Tento bohatý a rušný priestor tvorí zaujímavé spojenie moderných, starých, dokonca aj opotrebovaných kúskov. Jediné, podľa čoho sa treba riadiť pri vytváraní tohto štýlu je vaše srdce.

boho-štýl-interiérového-dizajnu

Moderný štýl

Vznikol v druhej polovici 20. storočia a spája sa s medzinárodným hnutím Bauhaus. Tento interiérový dizajn je populárny vďaka svojej univerzalite, jednoduchosti a zväčša minimalistickému zariadeniu. Vyznačuje sa čistým dizajnom, ostrými líniami a hladkými plochami. Minimum doplnkov vytvára dojem moderného priestoru. Jemné a neutrálne tóny farieb sú v tomto štýle veľmi obľúbené v kombinácii s jednou kontrastnou farbou. Typické materiály sú drevo, nerez, kameň či sklo a lesklé povrchy.

Vidiecky štýl

Dôraz vidieckeho štýlu sa kladie hlavne na útulnosť. Dominuje tu drevo, keramika a rôzne organické materiály. Populárne sú teplé tlmené farby a vzorované textílie, rovnako ako steny s tapetami alebo obkladmi. Pri zariaďovaní v tomto štýle nešetrite doplnkami, textíliami a sviečkami. Svoje miesto si tu nájdu aj vaše vintage klenoty. Vidiecky štýl sa využíva prevažne v kuchyniach, ale aj ostatné miestnosti s ním nadobudnú svoje čaro.

Vintage štýl

Štýl vintage je najbližšie k tým, ktorých neopúšťa nostalgia k starým časom. Vracia sa späť do 50. a 60. rokov 20. storočia. Vyznačuje sa svojou elegantnosťou a ženskosťou. Na vytvorenie retro atmosféry je nábytok často starožitný, z rôznych blších trhov alebo z druhej ruky. To isté platí aj o doplnkoch. Rastlinný ornament je najbežnejším prvkom tohto štýlu. Prevládajúce farby v interiéri sú tlmená biela, béžová, svetlo ružová a orgovánová, svetlé odtiene modrej, šedej a zelenej. Pri dekorovaní sa medze nekladú.

vintage-štýl-interierový-dizajn

Interiérových štýlov je naozaj nespočetne, ale vy si môžete vybrať jeden, ktorý sa vám páči najviac alebo môžete skombinovať viaceré dokopy. Všetko je len na vás, vašej kreativite a tomu, čo pre vás znamená slovo domov. Ktorý z týchto štýlov je zatiaľ váš obľúbený?