Rustikálny štýl sa často používa už ako pomenovanie na všetko, a to či ide o farmársky dom alebo dom v toskánskom štýle. Bohužiaľ, ľudia si tento pojem veľmi radi zamieňajú a sami nevedia, čo predstavuje. Ak chcete mať aj vy bývanie v rustikálnom štýle, nechajte sa inšpirovať tipmi, ktoré sme si pre vás dnes pripravili.

Rustikálny štýl

Pojem rustikálny štýl je dosť široký, pretože mnohé iné štýly môžu pod neho spadať. V krátkosti ale ide o štýl, v ktorom sú prvky prírodné, drsné či ležérne. Charakteristické pre tento štýl je najmä využívanie prírodných materiálov, a teda využívanie dreva a kameňa. Základom je však nadmerné používanie organických vecí v ich najprírodnejšej forme.

viber_image_2021-09-23_10-59-53-186

Paleta farieb

Narozdiel od iných štýlov, tak farby vyskytujúce sa v rustikálnom štýle sú prevažne v zemitých a prírodných tónoch. V rustikálnom štýle nenájdete žiadnu výraznú alebo krikľavú farbu. Ide skôr o farby ako čierna, hnedá, biela a podobne. Majte však na pamäti, že rustikálny dekor neznamená, že vaše steny musia byť len béžové, pokojne môžete experimentovať s vašimi obľúbenými zemitými neutrálnymi prvkami.

Ručne robený nábytok

Ak ste sa už dali na zariaďovanie si príbytku v rustikálnom štýle, mali by ste do toho ísť poriadne, a preto aj nábytok by mal byť vyrobený ručne. Nábytok je zvyčajne v rustikálnom štýle väčší a slovo minimalistické tu nemá čo hľadať. Nezabúdajte však, že  aj napriek svojej veľkosti by mal pôsobiť útulne, jednoducho a hlavne pohodlne.

viber_image_2021-09-23_11-02-16-998

Mierne neohrabané

Pri dizajne nábytku myslíte tiež na to, že nemusí byť dokonalý. Keďže je vyrobený z prírodných a surových materiálov, ako drevo či kameň, pokojne môže pôsobiť trochu nedokončene. Rôznorodosť veľkostí, tvarov či materiálov tiež zaisťuje, že všetko bude pôsobiť jedinečne a váš interiér nebude vyzerať, ako v každej druhej domácnosti. Ošúchané steny či nábytok tiež dodajú vášmu interiéru ten pravý nádych rustikálnej domácnosti.

Teplý a príjemný

Rovnako ako v prípade teplej palety farieb, rustikálny dizajn sa snaží vytvoriť atmosféru, ktorá bude pôsobiť príjemne a útulne. Nadrozmerný kozub by mal byť centrom obývačky a aj keď je všetko trochu drsné, neošúchané a môže pôsobiť nedokončene, koniec koncov by to celé malo pôsobiť ako útulný domov. Na to, aby ste získali túto útulnú atmosféru, nemusíte ísť so všetkým do rustikálneho štýlu. Rustikálne prvky môžu byť začlenené do akéhokoľvek štýlu, pokiaľ sú dobre skombinované.

viber_image_2021-09-23_10-59-52-409

Obývacia izba

Vaša rustikálna obývačka by mala byť miestom, kde sa nikto nebojí vyložiť si nohy na konferenčný stolík alebo si položiť nápoj bez podložky. Konferenčný stolík by mať byť predovšetkým priestor určený na spoločenské hry počas rodinného večera. Gauč by mal byť veľký a ozdobený útulnými dekami, vhodnými na daždivé večery pri dobrom filme.

To, ako si zariadite vašu domácnosť je len na vás. No ak chcete, aby vyzerala vaša domácnosť bola v rustikálnom štýle, potom materiál ako drevo, kameň či iné prírodné materiály by vo vašej domácnosti nemali chýbať.