Stoličky predstavujú neodmysliteľnú súčasť každého interiéru. Sú základným prvkom, ktorý nesmie chýbať v žiadnej domácnosti či v kancelárii. Ak zariaďujete interiér, pri ich výbere by ste mali zohľadňovať hneď niekoľko faktorov – účel, pohodlnosť a v neposlednom rade dizajn. V tomto článku sa pozrieme na ikonické, nadčasové a dizajnové stoličky od najznámejších dizajnérov, ktorými sa môžete inšpirovať. 

Stolička Wasilly 

Prvou, zo série dizajnérskych stoličiek, je Wasilly chair, tiež známa ako Model B3. Táto stolička bola navrhnutá v rokoch 1925 až 1926 predstaviteľom školy Bauhaus, Marcelom Breuerom. Inšpiráciou k návrhu tejto stoličky bol pre Breuera bicykel. Konkrétne sa inšpiroval ohnutými oceľovými tyčami na riadidlách bicykla. Stolička teda pozostáva z ohnutých oceľových tyčiek a kusov napnutej látky. Tento dizajn si môžete kúpiť aj dnes, jedna stolička vás však bude stáť viac ako 3000 €. 

Snímka-obrazovky-2022-08-01-o-9.39.13
Zdroj: https://www.knoll.com/product/wassily-chair

Dizajnové kreslo Barcelona

Ďalším dizajnovým kúskom je kreslo Barcelona od Ludwiga Mies van der Rohe. Nadčasové kožené kreslo bolo navrhnuté v roku 1929 a aj tu cítime, že sa autor riadil svojim známym heslom menej je viac. Kreslo Barcelona stelesňuje jedinečný a nadčasový dizajn, ktorý zároveň spĺňa všetky požiadavky pohodlnosti a praktickosti. Originálny kúsok si dnes môžete kúpiť za takmer 7500 €. 

Snímka-obrazovky-2022-08-01-o-9.37.53
Zdroj: https://www.knoll.com/product/barcelona-chair

Populárna stolička Eames DAR e DKR

S týmto dizajnom ste sa už určite aspoň raz v živote stretli. Stoličky inšpirované návrhom Eames sú dnes populárne najmä v praktickom škandinávskom dizajne. Originálny návrh manželov Eames je populárny natoľko, že tento dizajn dnes kúpite v takmer každej bežnej predajni s nábytkom. Čaro stoličky spočíva v jednom kuse plastu, ktorý je ohnutý tak, aby vytvoril dokonalú sedaciu časť. Masovo sa táto stolička začala vyrábať v roku 1950 a vďaka jej nadčasovému dizajnu, je populárna až dodnes. 

vitra-eames-plastic-armchair-dar-ambiente-outdoor-06_zoom
Zdroj: https://www.smow.com/rooms/eames-plastic-armchair-dar.html

Najpredávanejšie stoličky Model 3107

Technológiou ohýbania plastu sa inšpiroval aj dizajnér Jacobsen. Od manželov Eames prebral túto techniku a použil ju na ohnutie preglejky v návrhu stoličky s názvom Model 3107, ktorý je pokračovaním návrhu Ant. Tieto stoličky exkluzívne vyrába firma Fritz Hansen a ide o ich najpredávanejší dizajn. Dnes si Model 3107 môžete stále kúpiť a to hneď v niekoľkých prevedeniach sedacej časti. Cena jednej stoličky sa pohybuje od 400 do 1000 €.

fritz-hansen-serie7-stuhl-33_zoom
Zdroj: https://www.smow.com/en/designers/arne-jacobsen/series-7-chair.html

Umelecké dielo Panton

Pri ohýbaní jedného kusu plastu ešte chvíľku zostaneme. Stolička Panton od dizajnéra Vernera Pantona predstavuje ikonu medzi plastovými stoličkami. Navrhnutá bola na prelome rokov 1959 a 1960. Hoci sa mohlo zdať najskôr nereálne vyrobiť celú stoličky z jedného kusu plastu, nakoniec sa to podarilo. Vďaka spolupráci so švajčiarskou firmou Vitra sa mohol dizajn premeniť na skutočnosť a zožať úspech na celom svete. Dnes si tento model môžete kúpiť za pár stoviek a povýšiť váš interiér na skutočné umelecké dielo. 

61097050
Zdroj: https://www.vitra.com/en-us/product/panton-chair

Škandinávska ikona Egg

Poslednou dizajnovou stoličkou je kreslo Egg opäť od dizajnéra Jacobsena, ktorá predstavuje jeho najväčšie majstrovské dielo. Vďaka experimentovaniu so sadrou a drôtom, našiel Jacobsen ideálny tvar stoličky, ktorá je dodnes ikonou škandinávskeho dizajnu. Stolička Egg je praktickým predstaviteľom luxusu a moci. Ak po tomto kresle túžite, kúpiť si ho môžete od firmy Fritz Hansen. Jej cena je však dnes viac ako 6500 €.

Snímka-obrazovky-2022-08-01-o-9.45.25
Zdroj: https://www.fritzhansen.com/en/Categories/Products/Furniture/Lounge/Egg