Hľadáte inšpiráciu pri zariaďovaní domu či bytu? Nenechajte to na náhodu a riaďte sa dánskymi krokmi štýlu hygge, vďaka ktorému budete mať nielen krásne zariadenú domácnosť, ale budete žiť aj šťastný a spokojný život.

Čo predstavuje dánsky štýl Hygge?

O tomto štýle som sa dozvedela vďaka knihe Kaviareň v Kodani od Julie Caplinovej. Okrem toho, že je to jedna skvelá kniha, dočítala som sa v nej aj o tomto dánskom štýle. Okrem toho, že sa HYGGE dá uplatniť v inšpirácii pri zariaďovaní domácnosti, Dáni ho využívajú aj vo svojich životoch, a preto patria k najšťastnejším a najspokojnejším národom. Slovo hygge nemá doslovný preklad, avšak znamená pohodlie, spokojnosť, skromnosť, radosť, eleganciu a šťastie. Vo svojich domácnostiach dodržiavajú jednoduché pravidlá podobné škandinávskemu štýlu, podľa ktorého si môžete zariadiť svoju domácnosť aj vy, stačí len dodržiavať tieto kroky.

6

Materiály a farby podľa Hygge

Škandinávsky štýl a štýl Hygge sa vyznačuje práve prírodnými materiálmi a farbami. Vo svojich domácnostiach by ste preto mali zvoliť práve odtiene hnedej, šedej a základnú bielu farbu. Nakoľko hygge predstavuje okrem štýlu bývania aj životnú filozofiu, nebojte sa tieto farby a prírodné materiály, z ktorých by mal byť aj váš nábytok v domácnostiach, kombinovať. Okrem prírodných farieb a materiálov, ako je kameň, drevo či keramika, by vaša domácnosť mala byť doplnená aj správnymi doplnkami.

4

Doplnky v domácnosti podľa Hygge

Nakoľko je Dánsko krajina, v ktorej počas zimy nie je dostatočné množstvo svetla, Dáni si ho vytvárajú umelými svetlami v domácnosti. Pokojne do každej miestnosti zvoľte stolnú lampu alebo vhodný luster, ktorý môže byť obohatený nejakým zaujímavým tvarom a môže pôsobiť elegantne a štýlovo. Opäť mal by byť v tónoch prírodných farieb či z prírodného materiálu. Pokojne si do domácnosti zaobstarajte aj kozub, ten bude určite spĺňať všetky podmienky, ako svetlo, teplo, prírodný materiál, ktorý bude pôsobiť romanticky a upokojujúco. Okrem lámp, rozmiestnite po domácnosti aj sviečky, tie majú Dáni veľmi radi. Napriek tomu to neprežeňte, pretože hygge sa vyznačuje aj minimalizmom, a preto pri ňom platí, že všetkého veľa škodí. Napriek tomu, doplnky vedia oživiť domácnosť, avšak Dáni využívajú skôr kvety alebo doplnky vo forme vankúšov, diek, prípadne kobercov alebo kožušín prehodených cez gauč.

1

Vytvorte si svoj vlastný hyggekrog

Premýšľate nad tým, čo by to tak mohlo byť? Hyggekrog predstavuje mini kútik, ktorý si zariadite podľa seba, ktorý bude pohodlný, v ktorom nebudú chýbať deky, mäkké vankúše a v ktorom budete tráviť čas len vy. V tomto kútiku môžete pokojne piť svoj obľúbený čaj alebo kávu, pozerať film, čítať knihu, písať, kreatívne myslieť, čokoľvek, čo si len viete predstaviť, pretože to bude kútik pre vás. Naučte sa odbúravať stres, oddýchnuť si, na chvíľu vypnúť. Na to slúži práve hyggekrog, v ktorom by ste to mali docieliť. Dáni milujú spomienky a staré veci, preto tento kútik oživte aj starými fotkami vašich blízkych, či fotky, na ktorých sa cítite šťastný a pripomínajú vám pekné chvíle. Rovnako sa naučte na chvíľu vydržať bez sociálnych sietí a bez mobilu. Tento kútik je na relaxovanie, nie na riešenie pracovných vecí.

2

Hygge v bežnom živote

Ako sme spomínali, hygge nie je len o zariadení v domácnosť. Hygge predstavuje pohodlnosť, radosť, šťastie, eleganciu, relax, spokojnosť, a preto tento spôsob aplikujte aj do svojho bežného života. Nenávidíte upratovanie? Buď si najmite dobrú upratovaciu službu, ktorá to vyrieši za vás alebo si počas upratovania zapnite obľúbenú hudbu a trávte tento čas ako najlepšie viete. Hygge je aj o radosti zo socializácie, preto zavolajte k sebe domov vašich najlepších priateľov, rodinu a buďte v tejto spoločnosti čo najdlhšie. Rozprávajte sa, smejte sa a užívajte si, že môžete byť spolu.

5

Takýto dokonalý popis bývania a žitia môžete dosiahnuť nielen vo svojom malom či veľkom byte, dome, ale dokonale sa hodí aj do stavieb, ktoré sú práve z prírodných materiálov, čiže do chát, záhradných domčekov a drevodomov.