Hľadáte vhodný luster do vašej obývačky a neviete si vybrať zo širokej ponuky, ktorá v súčasnosti na trhu je? Okrem toho, že luster váš priestor presvetlí, dodá mu tiež štipku luxusu a navodí príjemnú atmosféru. Pri výbere lustra však treba zohľadniť viacero faktorov. Viete, ako si vybrať vhodný luster do obývačky? Poradíme vám.

Lustre do obývačky a základy, ktoré treba vedieť

Nie je to len o vzhľade. Lustre spĺňajú dôležitú funkciu osvetlenia a nie vždy platí – čím viac svetla, tým lepšie. Treba si len správne vybrať. Existuje viacero faktorov, ktoré treba zohľadniť pri výbere toho správneho lustra.

Kvalita nad kvantitu

Menej je viac aj v tomto prípade a radšej sa sústreďte na kvalitu vášho osvetlenia. Ak sa vám páči mať v priestore veľa lámp a lustrov, doprajte si ich koľko len chcete, ale nezabudnite, že je dôležité mať v priestore najskôr kvalitný zdroj svetla.

lustre-od-obyvacky

Zdroje prírodného svetla

Všimnite si odkiaľ vám do izby vchádza najviac svetla a podľa toho prispôsobte umiestnenie a intenzitu vášho nového umelého osvetlenia.

Rozmiestnenie

Dopredu si treba uvedomiť, kde treba viac a kde menej svetla vo vašom priestore. Napríklad v strede obývacej miestnosti umiestnite hlavný luster, ktorý bude produkovať najviac svetla, k sedačke, na ktorej radi čítate knihu, umiestnite menší luster, závesnú lampu alebo iný druh osvetlenia. Všetko záleží od vašej potreby.

Súhra svetiel

Pokiaľ túžite po rôznych druhoch lustrov, viacerých lampách alebo iných osvetleniach, majte na mysli, že všetko spolu musí ladiť a dopĺňať sa. Od teploty svetla až po jeho intenzitu. Tieto aspekty by mali byť vopred premyslené, aby vo vašej obývačke namiesto pokojnej a pohodlnej atmosféry nevznikol pocit chaosu a nevyrovnanosti. Ak už máte jeden či dva lustre, ktoré slúžia ako hlavný zdroj svetla, doplňte ich rôznymi tlmenými lampami alebo ambientným osvetlením.

Farba stien

Dôležitá vec, ktorú by ste mali brať do úvahy je farba vašich stien, aby ladila s lustrom v obývačke. Ak máte v obývačke svetlé alebo lesklé farby, svetlo bude nimi rozptyľované. Na druhej strane, ak máte tmavé či matné farby, tie budú svetlo pohlcovať. Ďalšia možnosť ako rozptýliť svetlo sú zrkadlá a iné materiály, ktoré odrážajú svetlo.

rozne-lustre-do-obyvacky

Ambientné osvetlenie

Hlavná funkcia ambientných osvetlení je nahrádzať prirodzené svetlo. Príkladom tohto typu osvetlenia sú LED pásiky alebo žiarovky nižšej intenzity. Tento druh osvetlenia sa používa najmä na vyzdvihnutie detailov vo vašom priestore, napríklad okolo vášho televízora. Spoľahlivo plní aj funkciu jemného osvetlenia, ak chcete navodiť oddychovú náladu popri pozeraní seriálu.

Účelové osvetlenie

Cieľ vypovedá už z názvu a toto osvetlenie slúži na konkrétny účel. Aj lustre v obývačke môžu mať svoj vytýčený účel. Tým môže byť napríklad čítanie alebo práca na vašom počítači. Dostanete ho stolovými alebo samostatne stojacimi lampami a LED pásikmi.

Poznajte svoj štýl

Pri každom dekorovaní vášho domova je dôležité vedieť, čo sa vám páči a aký štýl chcete dosiahnuť. Páči sa vám interiérový štýl boho, mestský, vintage alebo minimalistický? Najlepšie je vybrať si jeden smer a držať sa ho, aby ste zbytočne nevytvorili priestor, ktorý pôsobí ako neporiadok. Držte sa toho aj pri výbere vašich lustrov a iného osvetlenia.

luster-v-obyvacke

Trendy v osvetlení

Všetko sa vyvíja, trendy sa menia, a to platí aj pre svietidlá. Momentálne populárnym trendom sú mäkké zlaté tóny stojanov a závesných kovových konštrukcií, ktoré sú kombinované s bielymi sklenenými tienidlami. Taktiež obľúbené je industriálne retro, ktoré tvoria hrubé tvary, galvanizovaná oceľ a samostatne stojace žiarovky.

Aj napriek tomu, že je veľa faktorov, na ktoré treba pri výbere správneho lustra do obývačky myslieť, hlavné je, aby ste si užili celý proces a výsledok vášho snaženia. Dúfame, že vám tento článok uľahčil vašu cestu za dokonalou a presvetlenou obývačkou a vy nájdete svoje vysnívané lustre do obývačky.