Bývate v jednoizbovom byte, v ktorom máte množstvo nábytku a váš priestor sa vám zdá zúžený a stiesnený a vy sa v ňom necítite komfortne? Alebo len chcete svoju domácnosť opticky zväčšiť? Tento váš problém viete vyriešiť týmito tipmi a radami, ktoré vám váš priestor opticky zväčšia.

Výber vhodných farieb

O farbách sme už písali v minulom článku. Je dôležité voliť do malých priestorov svetlé farby, najmä bielu, ktorá vám váš priestor opticky zväčší. Na druhej strane, ak zvolíte tmavé odtiene farieb, bude to mať opačný efekt a váš priestor sa zmenší a zúži.2-1

Všetko, čo môžete, zaveste

Tým ušetríte veľa priestoru, ktorý ďalej môžete využiť praktickejšie. Tento tip môžete využiť kdekoľvek v domácnosti. Ak máte klasické knižnice, posuňte ich o čosi vyššie a všetky knihy poukladajte do zvýšenej knižnice, prípadne na police. Vznikne vám nový priestor, ktorý viete praktickejšie využiť, napríklad na stolík. Rovnako tak môžete vešať veci v kuchyni. Videli ste už zavesené panvice? Prečo nie. Tento trend v súčasnosti využíva mnoho domácností. Vďaka tomuto triku sa vám uvoľní priestor v skrinkách, ktorý dodatočne viete využiť na uloženie hrncov a podobného vybavenia, ktoré v kuchyni potrebujete. Rovnako tak viete využiť aj závesné police v kúpeľni, na ktoré si viete uložiť dekorácie, kozmetiku či uteráky.

6-1

Zabezpečte dostatok svetla

Opticky zväčšiť malý priestor môžete aj vďaka dobrému svetlu. Ak bude váš byt presvetlený, bude pôsobiť o to viac vzdušne a priestranne. Najlepšie je zabezpečiť prírodné svetlo, avšak, ak to nie je možné, nebojte sa toho umelého. Svetlo a opticky väčší priestor zabezpečíte aj zabudovaním zrkadiel. Čím väčšie zrkadlo to bude, o to lepšie. Preto sa ho nebojte dať aj na masívne skrine, najlepšie bez rámu. Malé zrkadlá vám bohužiaľ toľko svetla nezaručia a ani vám opticky priestor nezväčšia. Súčasťou veľkých okien môžu byť aj závesy po celej dĺžke okien, čo vám opäť o čosi viac opticky byt zväčší.

5

Nábytok na mieru

Správne rozmiestnenie nábytku a veľkosť nábytku vedia priestor nielen opticky zväčšiť, ale tiež ho aj maximálne využiť. Nekupujte masívny nábytok, ktorý aj tak nevyužijete. Dajte si radšej vyrobiť nábytok na mieru, aj s úložným priestorom. Bude to oveľa praktickejšie aj z toho hľadiska, že nebudete držať zbytočnosti. Ak viete, že dané predmety nepotrebujete a nebudete využívať, vyhoďte ich alebo ich posuňte ďalej.

3-1

Zjednoťte celú domácnosť

Zjednotením domácnosti myslíme zjednotenie či už farieb stien, podláh, nábytku či zjednotenie dekorácií. Ak využijete maximálne 3 farby, z toho jedna bude dominantná a ďalšie dve len doplnkové, bude priestor väčší, krajší a luxusnejší. Rovnako si dajte záležať aj na výbere doplnkov. Pri tomto myslíte na pravidlo, že menej je niekedy viac. Zvoľte radšej menej výraznejších doplnkov pred množstvom malých, ktoré sa vám budú len tak povaľovať.

9

Kreativite sa medze nekladú

V tomto prípade, je to určite pravda. Využite svoju kreativitu na maximumvyužite každý jeden priestor v domácnosti čo najlepšie. Kreatívnym spôsobom môžete využiť aj priestor pod posteľou, a to úložnými krabicami, košíkmi, policami, ktoré môžu byť aj farebne ladené s celým priestorom v domácnosti.