Zariaďovanie interiéru sa môže zdať pomerne jednoduché. Vyberiete si farbu, nábytok, rozložíte ho do miestnosti a je to. Opak je však pravdou. Ak chceme dosiahnuť, aby interiér pôsobil ako navrhnutý skúseným dizajnérom, mali by sme poznať určité pravidlá a princípy. V tomto článku sa spoločne pozrieme na to, ako správne používať farby v interiéri

Vplyv farieb v interiéri na bývanie 

Našu náladu a pohodu ovplyvňuje aj priestor, v ktorom bývame. Najčastejšie u nás vyvolávajú emócie farby, ktoré v interiéri použijeme. Pri navrhovaní by ste mali vedieť, či chcete vytvoriť útulný, veselý, pokojný alebo neutrálny priestor. Na základe vašej preferencie, by ste teda mali vyberať aj vhodné farby v správnom pomere a množstve. 

chic-modern-luxury-aesthetics-style-living-room-blue-tone-scaled

Útulný interiér

Pohodový a útulný interiér vám pomôžu vytvoriť teplé farby ako oranžová či žltá a ich odtiene. Aj tu však platí staré známe “menej je viac”. Obe zo spomínaných farieb vyvolávajú u ľudí pozitívnu emóciu, avšak len v správnom množstve. Ak týchto farieb použijete v interiéri viac ako je potrebné, môžete vyvolať nechcený a rušivý efekt. 

Veselý interiér

Veselé farby v interiéri sa najčastejšie využívajú pri navrhovaní detských izieb. Prostredníctvom nich sa snažia dizajnéri u detí vzbudiť radosť. Medzi farby, ktoré pôsobia veselo patria jednoznačne všetky pastelové farby. Vďaka tomu, že sú tlmené nepôsobia rušivo, práve naopak, vyvolávajú pocit radosti a výborne fungujú. 

Pokojný interiér

Určite ste už počuli, že pokoj u nás z psychologického hľadiska vyvolávajú studené farby ako zelená či modrá. Aj tu však platí, že je dôležité vybrať správny odtieň. Ak chcete tento typ interiéru, snažte sa priblížiť svetlým tónom a odtieňom zelenej a modrej, ktoré vám pripomínajú les, lúku, more či oceán. 

Neutrálny interiér

Neutrálne farby ako biela, čierna, béžová a šedá patria medzi najobľúbenejšie. Rovnako sú aj najbezpečnejšou voľbou pre tých, ktorý si interiér navrhujú svojpomocne. Neutrálne farby sú skvelým základom interiéru a dajú sa ľahko doplniť inou, výraznejšou farbou, prostredníctvom dekorácií a doplnkov. 

professional-interior-designer-architector-working-with-colour-palette-room-drawings-modern-office-scaled

Pravidlo 60-30-10 

Ak ste spolupracovali v minulosti s interiérovým dizajnérom, možno ste sa týmto pravidlom už stretli. Ak nie, pozrite sa čo znamená. Čísla v pravidle vyjadrujú percento využitia konkrétnej farby. Ak ste si zvolili tri správne farby, takto by ste ich mali použiť. 

60 % predstavuje primárnu a zväčša neutrálnu farbu, na ktorej celý interiér stojí. Využite ju na steny, koberce, akcentové prvky, pohovky a veľké základné kusy nábytku.

30 % predstavuje sekundárnu farbu
, ktorá dotvára celkový dojem z interiéru. Tú by ste mali použiť najmä na závesy, drobné kusy nábytku či stoličky.

Nakoniec zakomponujte do interiéru zvyšných 10 %, ktoré predstavujú dekoračnú farbu. Aplikujte ju do interiéru prostredníctvom dekorácií ako obrazy na stenu, vankúše či iné dekoratívne doplnky.

Monochromatické farby v interiéri

Monochromatické farby v interiéri patria aktuálne medzi tie najtrendovejšie. Ak sa bojíte, že vybrané farby prekombinujete stavte na interiér z monochromatických farieb. Skvelým príkladom využitia monochromatickej palety sú interiéry v štýle japandi, ktoré využívajú základnú hnedú či béžovú a ich tóny. Vyberte si základnú farbu a použite v interiéri jej svetlejšie a tmavé odtiene. Takto dosiahnete trendový a štýlový interiér v monochromatickom prevedení. 

scandi-boho-interior-design-with-poster-frame-mockup-living-room-3d-render-illustration-scaled