Hovorí sa, že denne by mal človek spať priemerne 7 až 8 hodín. Avšak, kvalitný spánok nesúvisí len s jeho dĺžkou. Práve spálňa je miesto, kde trávime až tretinu svojho života. Preto je dôležité zariadiť si ju tak, aby v nej neboli žiadne rušivé elementy a aby sa vám spalo dobre. Vyskúšajte tieto tipy, ktoré vám zaručia nielen kvalitný spánok, ale aj ulahodia oku.

1. Kvalitná posteľ

Alfou a omegou vo vašej spálni by mala byť kvalitná posteľ, od ktorej sa odvíja nielen už spomenutá dĺžka spánku, ale vaše zdravie. Momentálne je na trhu niekoľko druhov postelí, no čo vašu spálňu urobí elegantnou, je posteľ s čelom. Vyberte si posteľ podľa svojho vkusu, pretože práve ona bude dominantou celej vašej spálne.

7

2. Dostatok úložného priestoru

Aj pri výbere nábytku môžete experimentovať. Dbajte však na to, aby ste mali dostatok úložného priestoru. Ak chcete spálňu opticky zväčšiť, zvoľte skôr nábytok a skrine so zrkadlom. Na druhej strane, ak máte samostatnú izbu – šatník, tak to s nábytkom v spálni nemusíte vôbec preháňať. Za dostatočné množstvo úložného priestoru budete určite vďační. Pretože je to veľmi praktické na ukrytie všetkých nepotrebných vecí. Naopak, všetko čo chcete, aby bolo viditeľné, uložte na poličky.

Í

3. Farby roka 2021 vo vašej spálni

Ak sledujete tieto módne trendy, tak určite viete, že súčasnými farbami roka 2021 sú podľa spoločnosti PANTONE farby – Ultimate Gray a Illuminating. Ide o spojenie sivej a žltej farby, ktoré spolu vytvárajú harmonický celok. Okrem povzbudzujúcej žltej, tieto dve farby pôsobia aj veľmi upokojujúco, čo v spálni oceníte. Samozrejme, tieto farby môžete použiť kdekoľvek chcete, či už na obliečky, závesy, vankúše, fantázií sa medze nekladú.

3

4. Vankúšov nie je nikdy dosť

Predstavte si to nedeľné vyvaľovanie sa v posteli s množstvom vankúšov. Príjemné, že? Práve vankúše a malé detaily dokážu vašu spálňu zútulniť. Ide aj o praktický kúsok, pretože vďaka vankúšom si viete nastaviť polohu tela a spánku.  Vankúše môžete opäť vyberať akýchkoľvek veľkostí, či už väčšie alebo menšie, a to isté platí aj pri farbách.

5

5. Závesy, obliečky, deky

Pri dekoráciách by ste mali myslieť aj na obliečky, deky či závesy. Aj tie si viete vybrať podľa svojho vkusu. Módnym trendom sú dlhé závesy, ktoré sa ťahajú po zemi, avšak nie do každej spálne sa hodia. Pri výbere obliečok dbajte nielen na tú dekoračnú časť, ale najmä na praktickú. Materiál obliečok by mal byť príjemný, aby sa vám spalo ako v bavlnke. Deky nie sú nevyhnutnou súčasťou spálne, ale hodia sa, ak si budete chcieť niekedy poobede oddýchnuť. Rovnako ňou viete prekryť ustlané periny. Práve týmito prvkami viete zmeniť spálňu behom pár minút na nepoznanie. Vymeňte obliečky na perinách za výrazné, farebné, pásikavé, so vzorom a uvidíte, že si túto zmenu všimne každý.

obliecky

6. Plynový kozub

Aj pri plynovom kozube platí, že nie je nevyhnutné ho v spálni mať. Avšak, teplo sálajúce z plynového kozubu a ten príjemný pocit, ktoré plynové kozuby vyžarujú, sú na nezaplatenie. Plynovým kozubom určite neprídete o pocit, aký by ste mali pri klasickom kozube na drevo. Mnoho plynových kozubov je aj s dekoratívnym dreveným setom, takže vôbec nie je vidieť, že ide o kozub na plyn. V podstate ponúka mnoho výhod, keďže nie je potrebné sa o oheň starať v podobe prikladajúcich drevených polien. Jednoducho ho zapnete a máte.

2

7. Zelená upokojuje

Hoci sa hovorí, že rastliny by nemali byť v miestnosti, v ktorej sa spí, pretože v noci odoberajú kyslík, no nie je to úplne tak. Práve rastliny sú tie, ktoré dokážu vzduch v miestnosti vyčistiť. Okrem iného zachytávajú aj prach, zvlhčujú vzduch a pôsobia veľmi upokojujúco. Keďže spálňa je miestnosť, v ktorej bežne býva chladnejšie a nie je v nej nadmerné množstvo slnka, prispôsobte tomu aj rastliny, ktoré v takomto prostredí dokážu rásť. Môže ísť napríklad o aloe veru, eukalyptus, levanduľu, svokrin jazyk či brečtan, ktorý je vhodný najmä pre alergikov. Na druhej strane, neodporúča sa mať v spálni rastliny, ktoré kvitnú. Okrem týchto praktických vecí sú izbové rastliny aj skvelým doplnkom.

4

8. Svetlo a zrkadlá

Urobiť si presvetlenú spálňu môže byť niekedy veľmi ťažké. Najlepšie je vytvoriť si čo najviac denného svetla, ale ak to nie je úplne reálne, použite zrkadlá a svetlá. I keď, ak ste zástancom feng-shui, potom zrkadlá vynechajte alebo nájdite iné riešenie. Zrkadlá by podľa feng-shui nemali odrážať pohľad postele. Preto, ak takto zrkadlo máte, jednoducho ho na noc prekryte alebo otočte, ak je to možné. Na druhej strane si viete vytvoriť svetlo v miestnosti aj prostredníctvom svetiel. Ak ladíte dizajn spálne do luxusného štýlu, prispôsobte tomu aj svetlá.

lampa

Štýl vašej spálne môže byť akýkoľvek. Či už máte radi moderný štýl, vidiecky, prímorský, vintage, minimalistický či tradičný štýl, vyberte si ten, ktorý máte najradšej, pretože každý jeden rušivý element vo vašej spálni môže nabúrať aj váš spánok.