Každý interiérový dizajnér má vo svojom talári rozhodne nejaké tie všeobecné platné pravidlá, pomocou ktorých zariaďuje interiér. My sme pre vás zozbierali najčastejšie dekoratívne postupy dizajnérov z najznámejších svetových časopisov o bývaní a dizajne.

Neutrálna farba stien

Milovníci interiérov, podobne ako maliari, radi pracujú s prázdnym plátnom. Je jedno, či sa chystajú vytvoriť striedmejší minimalistickejší vzhľad alebo divokú farebnosť a štruktúru. S neutrálnymi stenami popustia uzdu svojej predstavivosti a môžu sa tak efektívne vyhrať s priestorom.

Kontrast výšok a šírok

Štvorce a obdĺžniky majú v interiéroch tendenciu byť nadmerne zastúpené. Skúsení dekoratéri sa tak vždy snažia premiešať dizajnérske karty dekoráciami v tvare kruhu – zrkadlami, konferenčnými stolíkmi či kobercami.

Pohrajte sa s textúrou

Vrstvenie rôznych materiálov a vzorov nie je iba doménou módneho priemyslu. Každý, kto niekedy rekonštruoval, môže dosvedčiť, že príliš veľa hladkých povrchov (kov alebo laminát) spôsobuje, že miestnosť je fyzicky a metaforicky chladná. Trik spočíva v tom, že sa zahreje prírodnými materiálmi, najmä mäkkým nábytkom, ako sú vankúše a koberčeky. Alebo jednoducho tieniacou technikou oživenou zaujímavými záclonami.

obyvacka

Odtiahnite gauč od steny

Bývate na malom priestore a neustále máte klaustrofobický pocit? Paradoxne, riešením je odtiahnutie najcentrálnejšej časti nábytku od steny. V prípade obývačky je to práve gauč a kreslá, ktoré by ste mali odtiahnuť tak, aby ste medzi nimi a stenou vytvorili úzky priestor na prechádzanie. Opticky tak zväčšíte váš obytný priestor na maximum. V prípade, že vlastníte nejaký typ krbu, skúste jednotlivé časti pohovky naskladať tak, aby mal každý dokonalý výhľad na horiaci plameň v krbe.

Výber správneho koberca

Koberca vytvárajú plynulý prechod medzi jednotlivými časťami miestnosti, pridávajú farbu a textúru. Existuje však jedno základné pravidlo, ktorého sa komunita interiérového dizajnu univerzálne pridržiava – musíte zvoliť správnu veľkosť koberca. Univerzálne platí, že každý kus nábytku by mal mať na koberci aspoň dve nohy. Čokoľvek menšie a bude to vyzerať čudne. No a nakoniec, netlačte koberček priamo proti stene a dbajte na udržiavanie jeho sviežosti a čistoty po celý rok!

kuchyna

Strategicky umiestnené zrkadlá

So odrazmi zrkadiel viete pri tvorení dizajnu robiť doslova kúzla. Dizajnéri ich často využívajú na doplnenie chýbajúceho priestoru. Je vaša kúpeľňa extrémne malá? Pridajte do nej zrkadlo. Je vaša chodba priveľmi krátka? Na jej koniec umiestnite zrkadlo, aby vytvorilo pocit hĺbky. Výnimkou je spálňa, v ktorej by zrkadlá podľa zásad feng fuej nemali byť.

Rastliny všetko vylepšia

Nič vašu domácnosť neoživí tak, ako zelené rastliny. Ako si však vypestovať vlastné rastliny bez prílišnej námahy? Prečítajte si v našom predošlom článku o rastlinách, ktoré prežijú aj v tme alebo o 5 nenáročných izbových rastlinách, ktoré si dopestuje každý!