Univerzálne pravidlá pre zariaďovanie interiéru neexistujú, pretože každý priestor má svoje špecifiká a musia vyhovovať aj vkusu a potrebám jeho majiteľov. Pri zariaďovaní však môžete dodržiavať určité pravidlá, aby ste sa v konečnom dôsledku cítili naozaj ako doma a váš byt pôsobil útulne aj pre ostatných. Máme pre vás šesť bodov, vďaka ktorým sa môžete na domáceho architekta zahrať sami.

 1. Zámer

  Najprv je potrebné uvedomiť si, na aký účel priestor zariaďujete. Máte byt alebo dom v osobnom vlastníctve, ste v nájme alebo zdieľate byt s inými osobami? Ako dlho v tomto domove plánujete zostať? Je to zatiaľ iba štartovací byt? Ako rýchlo ho potrebujete zariadiť? Toto sú všetko dôležité otázky. Z nich potom vyplýva, aké väčšie časové a finančné investície budú mať pre vás zmysel.

 2. Požiadavky na priestor

  Ďalším krokom je vytvoriť si jasnú predstavu o tom, ako doma žijete. Štvorčlenná rodina potrebuje niečo úplne iné ako človek, ktorý býva sám. Iné požiadavky bude mať športovec s kopou zimného vybavenia, iné nadšený kuchár, ktorého poteší hlavne parádny sporák. Úprimne si priznajte, že veľa času trávite pri televízii a potrebujete pohodlnú pohovku. Sledujte si svoj denný aj nočný život. Ak trávite desať hodín denne pri počítači na home office, zariaďte si komfortný pracovný kút alebo rovno celú pracovňu a nekrčte sa pod oknom v spálni vedľa postele.

 3. Pocity

  Povedzte si, ako sa chcete doma cítiť. Vyhovujú vám chladnejšie interiéry, chcete mať všetko čisté a upratané alebo túžite po voľnom priestore? Alebo potrebujete aspoň jedno miesto, kde sa zašijete s knihou a budete si môcť napríklad aj zatiahnuť záves, aby ste mali súkromie? Máte radi veľa svetla, alebo skôr intímnosť a pokojne by ste uvítali pár stien vymaľovaných teplými tónmi?

 4. Štýl

  Čítajte časopisy, sledujte internet: blogerov, sociálne siete. Zhromaždite si obrázky, kde sú interiéry, ktoré sa vám líbí. Dôležité je ale povedať si, čo ma na nich zaujalo a prečo. Niekedy sa vám môže na fotke vlastne najviac páči vzhľad. Iní sa zamilujú do farebného prevedenia, ale štýl vybavenia vás nakoniec veľmi neosloví. Štýl ideálne zlaďte so svojimi potrebami: ak chcete útulný byt, bude sa vám ľahšie zariaďovať v romantickom štýle, než v modernom. Ak máte radi čisté línie, rustikálny štýl nebude tou správnou voľbou. Najskôr štýlovo vyriešte veľké plochy – okná, dvere, podlahy a veľké kusy nábytku. Vybrať lampičku vie každý, to je ľahké, ale zladiť koberec a vstavané skrine, ktoré budú v interiéri zohrávať kľúčovú úlohu, si vyžaduje čas a starostlivý výber.

  modern-living-room-with-sofa-decorations_180507-252

 5. Rozpočet

  Existuje univerzálne pravidlo, že pri bývaní sa oplatí investovať do kvalitných a dizajnovo vhodných okien, dverí a podláh. Ďalšiu investíciu vyžadujú aj iné pevne umiestnené časti: obklady, sanita, vstavané skrine. O niečo menej pozornosti môžete venovať napríklad pohovkám či stoličkám – dajú sa predsa len ľahšie vymeniť. Pri rozpočte si nechajte až 20% rezervu. Veľa vecí vás totiž prekvapí: napríklad odborníci si môžu vypýtať viac peňazí pri nečakanej práci naviac.

  mock-up-interior-design-decoration-modern-living-room-white-marble-wall-background_221619-507

 6. Zariadzovanie

  Postupujte opäť od celku k detailom, od väčšieho k menšiemu. Môžete si vytvoriť inšpiračnú nástenku, kde budete mať: základnú farebnosť, materiály aj fotky konkrétnych kusov nábytku či doplnkov. K nástenke si pripíšte v základných bodoch všetko, na čo ste prišli v predchádzajúcich piatich krokoch.