Univerzálne pravidlá pre zariaďovanie interiéru neexistujú, pretože každý priestor má svoje špecifiká a musia vyhovovať aj vkusu a potrebám jeho majiteľov. Pri zariaďovaní však môžete dodržiavať určité pravidlá, aby ste sa v konečnom dôsledku cítili naozaj ako doma a váš byt pôsobil útulne aj pre ostatných. Máme pre vás šesť bodov, vďaka ktorým sa môžete na domáceho architekta zahrať sami.
- Zámer
Najprv je potrebné uvedomiť si, na aký účel priestor zariaďujete. Máte byt alebo dom v osobnom vlastníctve, ste v nájme alebo zdieľate byt s inými osobami? Ako dlho v tomto domove plánujete zostať? Je to zatiaľ iba štartovací byt? Ako rýchlo ho potrebujete zariadiť? Toto sú všetko dôležité otázky. Z nich potom vyplýva, aké väčšie časové a finančné investície budú mať pre vás zmysel.
- Požiadavky na priestor
Ďalším krokom je vytvoriť si jasnú predstavu o tom, ako doma žijete. Štvorčlenná rodina potrebuje niečo úplne iné ako človek, ktorý býva sám. Iné požiadavky bude mať športovec s kopou zimného vybavenia, iné nadšený kuchár, ktorého poteší hlavne parádny sporák. Úprimne si priznajte, že veľa času trávite pri televízii a potrebujete pohodlnú pohovku. Sledujte si svoj denný aj nočný život. Ak trávite desať hodín denne pri počítači na home office, zariaďte si komfortný pracovný kút alebo rovno celú pracovňu a nekrčte sa pod oknom v spálni vedľa postele.
- Pocity
Povedzte si, ako sa chcete doma cítiť. Vyhovujú vám chladnejšie interiéry, chcete mať všetko čisté a upratané alebo túžite po voľnom priestore? Alebo potrebujete aspoň jedno miesto, kde sa zašijete s knihou a budete si môcť napríklad aj zatiahnuť záves, aby ste mali súkromie? Máte radi veľa svetla, alebo skôr intímnosť a pokojne by ste uvítali pár stien vymaľovaných teplými tónmi?
- Štýl
Čítajte časopisy, sledujte internet: blogerov, sociálne siete. Zhromaždite si obrázky, kde sú interiéry, ktoré sa vám líbí. Dôležité je ale povedať si, čo ma na nich zaujalo a prečo. Niekedy sa vám môže na fotke vlastne najviac páči vzhľad. Iní sa zamilujú do farebného prevedenia, ale štýl vybavenia vás nakoniec veľmi neosloví. Štýl ideálne zlaďte so svojimi potrebami: ak chcete útulný byt, bude sa vám ľahšie zariaďovať v romantickom štýle, než v modernom. Ak máte radi čisté línie, rustikálny štýl nebude tou správnou voľbou. Najskôr štýlovo vyriešte veľké plochy – okná, dvere, podlahy a veľké kusy nábytku. Vybrať lampičku vie každý, to je ľahké, ale zladiť koberec a vstavané skrine, ktoré budú v interiéri zohrávať kľúčovú úlohu, si vyžaduje čas a starostlivý výber.
- Rozpočet
Existuje univerzálne pravidlo, že pri bývaní sa oplatí investovať do kvalitných a dizajnovo vhodných okien, dverí a podláh. Ďalšiu investíciu vyžadujú aj iné pevne umiestnené časti: obklady, sanita, vstavané skrine. O niečo menej pozornosti môžete venovať napríklad pohovkám či stoličkám – dajú sa predsa len ľahšie vymeniť. Pri rozpočte si nechajte až 20% rezervu. Veľa vecí vás totiž prekvapí: napríklad odborníci si môžu vypýtať viac peňazí pri nečakanej práci naviac.
- Zariadzovanie
Postupujte opäť od celku k detailom, od väčšieho k menšiemu. Môžete si vytvoriť inšpiračnú nástenku, kde budete mať: základnú farebnosť, materiály aj fotky konkrétnych kusov nábytku či doplnkov. K nástenke si pripíšte v základných bodoch všetko, na čo ste prišli v predchádzajúcich piatich krokoch.