Aj vy občas premýšľate nad tým, prečo pôsobí jeden interiér luxusne a iný zas nie? Povedzme si úprimne, že nie vždy to je len o drahých kusoch nábytku či nápadoch šikovného interiérového dizajnéra. Rovnako sa luxus neskrýva ani v na prvý pohľad drahých dekoráciách či zlatých kľučkách. Ak teda túžite po domácnosti, ktorá ohúri návštevy, tento článok je pre vás. Zhrnuli sme pár tipov, ako dosiahnuť, aby váš domov pôsobil draho.

Tip #1 Biela posteľná bielizeň bez vzorov

Čo môže pôsobiť luxusnejšie než kvalitná biela posteľná bielizeň? V žiadnej luxusnej hotelovej izbe nenájdete vzorovanú posteľnú bielizeň. A presne v tom tkvie tajomstvo. Pri výbere posteľnej bielizne sa rozhliadnite po takej, ktorá je vyrobená z kvalitného materiálu a nenachádzajú sa na nej žiadne potlače či vzory.

white-pillow-rumpled-bed-scaled

Tip #2 Závesy od stropu až po podlahu

Medzi najčastejšie chyby, s ktorými sa stretávame v interiéroch sú nesprávne umiestnené závesy. Ak chcete dosiahnuť, aby priestor pôsobil luxusne, namontujte koľajničky na závesy do stropu a uistite sa, že záves bude siahať presne po podlahu. Týmto krokom opticky zvýšite stropy v miestnosti a dosiahnete ten správny efekt.

Tip #3 Dokonale zladené vankúše na sedačke

Vankúše sú praktickou súčasťou každej dobrej obývačky a nikto z nás by sa ich nechcel vzdať. Ak sa však u vás doma nachádzajú vankúše, ktoré spolu neladia, je čas ich vymeniť. Nebojte sa kombinovať rôzne veľkosti, tvary či farby. Nezabudnite, že aj tu sú určité pravidlá. Na úvod začnite napríklad pravidlom jedného vzoru a jednej farby, z ktorej vyberiete tmavší a svetlejší odtieň. Takto nič nepokazíte, no zároveň to bude vyzerať, že presne viete, čo robíte.

pillow-sofa-scaled

Tip #4 Všetko zorganizujte a zbavte sa toho, čo nepotrebujete

Nič nepôsobí viac luxusne ako poriadok a perfektná organizácia domácnosti. Vyhnite sa preplneným skrinkám či policiam v komore, a to tak, že vyhodíte to, čo nepotrebujete a všetkému nájdete svoje miesto. Pri organizovaní vám pomôžu aj šikovné organizéry, ktoré už dnes nájdete kdekoľvek. Pre lepšiu prehľadnosť môžete na organizéry pridať štítky.

Tip #5 Podsvietením vyčarujte interiér, ktorý bude mať atmosféru

Bežné interiérové svietidlá sú praktické, no nie vždy navodia priestoru ten správny šmrnc. Vyskúšajte napríklad podsvietenie na skrinkách, kuchynskej linke či na vani. Aj takýto nepatrný detail, akým je teplé podsvietenie, môže premeniť váš interiér na drahý. Navyše to zvládnete aj svojpomocne, stačiť vám budú lepiace LED pásiky.

Tip #6 Menej je (takmer) vždy viac

Menej dekorácií, menej nábytku, menej farieb. Každý luxusný interiér sa riadi princípmi minimalizmu. Preto sa radšej vydajte touto cestou aj vy. Na úvod sa zbavte všetkých dekorácií, na ktoré „len sadá prach“. Ak máte zbytočný nábytok, ktorý prepĺňa priestor, zbavte sa ho a nechajte priestor dýchať. Minimalizmom sa riaďte aj v prípade farieb na stenách či nábytku. Vyhnite sa množstvu výrazných farieb, ktoré netvoria harmóniu a radšej siahnite po dvoch či troch farbách v príbuznej farebnosti.

simple-minimal-cabinet-tv-interior-wall-mockup-3d-rendering-scaled

Tip #7 Usporiadajte veci, ktoré je vidieť

Reč je napríklad o otvorených policiach. Ak máte knihy alebo drobné dekorácie, nájdite spôsob ako ich rozmiestniť tak, aby celkový vzhľad pôsobil harmonicky. Vyhnite sa zbytočnému prepĺňaniu, ktoré vytvára nechcený neporiadok a chaos. Pretože aj tu platí, že menej je viac.

Tip #8 Správne dekorácie ako čerešnička na torte

Dekorácie sú čerešničkou na torte v každom interiéri. Ich výber by mal byť premyslený a všetko by malo spolu vytvárať priestor, ktorý má dušu. Obzrite sa okolo seba a zistite, čo je dušou vašej domácnosti a v akom štýle si ju predstavujete. Je na vás, či sa vyberiete cestou minimalizmu, prímorského dizajnu či dokonca industriálneho štýlu. Na základe toho zvoľte aj dekorácie. Aj obyčajný výber dekorácie, akou je váza, by mal byť vopred zvážený. Skvelý spôsob ako nájsť správne interiérové doplnky je inšpirovať sa. Urobiť tak môžete napríklad na Pintereste či na našom Instagrame @tipyprebyvanie.

Tip #9 Zakladajte si na detailoch

Drobné detaily sú práve to, čo si ľudia všímajú. Skvelý spôsob ako dosiahnuť, aby interiér vášho domova pôsobil draho, je si takéto detaily vytvoriť. Urobiť tak môžete napríklad tým, že do kúpeľne umiestnite malé zrolované uteráky na ruky určené pre hostí. Okrem toho majte pre svojich hostí vždy pripravené čisté papuče či perfektne vyleštené poháre a príbor.

blurred-bathroom-interior-set-clean-folded-towels-copy-space-hygiene-health-concept-scaled

Tip #10 Zaujmite všetky zmysly, vrátane čuchu

Posledným tipom je vôňa. Každá domácnosť vonia inak a je to zväčša to prvé, čo si hostia všimnú, keď k vám vstúpia. Uistite sa, že to u vás doma vždy skvele vonia. Najlepšie je nájsť bytovú vôňu, ktorá bude pre vás špecifická. Interiérovú vôňu si môžete vyrobiť vlastnoručne alebo sa poobzerať po kvalitných bytových parfumoch v podobe difuzérov či interiérových sprejov.

Toto je 10 spôsobov, ktoré sme pre vás zhrnuli, ak túžite po domove, ktorý bude pôsobiť luxusne a draho. Inšpirujte sa a nechajte váš interiér zažiariť vo všetkých smeroch.