Máte radi chutnú zeleninu alebo ovocie vypestované zo záhrady, ale jediným problémom je, že záhradu nevlastníte? Bývate v paneláku a pestovať ovocie, zeleninu či bylinky nechcete v spoločných vonkajších priestoroch? Využite na to svoj balkón. Aké plodiny na balkóne jednoducho dopestujete, sa dočítate v článku.

Základ je vytvoriť vhodné prostredie

Aby ste sa po čase mohli tešiť z plodov, ktoré vám na vašej záhrade vyrastú, musíte zabezpečiť, aby vôbec ovocie či zelenina mohli na balkóne vyrásť. Dôležité je preto vytvoriť im vhodné prostredie na to, aby vôbec rástli. Ako prvé je dôležité premyslieť si, čo na balkóne pestovať chcete. Či už pôjde o paradajky, papriku, uhorky či jahody, maliny, egreše, výber je na vás. Uprednostnite skôr semienka, ktoré sú určené na balkónové pestovanie. Väčšinou to nájdete buď na obale, v názve alebo ak si nie ste istý, poraďte sa so záhradníkom. Takže, čo by ste mali pri balkónovom pestovaní dodržiavať? Tu je 6 základných bodov:

  1. Vyberte si vhodné semienka
  2. Nájdite vhodnú nádobu na pestovanie – niektoré rastlinky si vyžadujú viac miesta, aby sa zakorenili, iné hlbšie nádoby a naopak, niektoré skôr podlhovasté.
  3. Nájdite im správne miesto – opäť to závisí od toho, čo idete pestovať. Ak je váš balkón na južnej strane a myslíte si, že máte na balkóne množstvo svetla a tepla, nemusí to byť pravda. Práve naopak, toho svetla a tepla tam máte možno až nad mieru a vaše plody a listy sa spália. Preto je niekedy potrebné vytvoriť vhodné prostredie, a to tak, že rastlinám vytvoríte mierny tieň, prípadne dáte na balkón starú mokru handru, ktorá bude prostredie na balkóne zavlažovať. Samozrejme, aj v opačnom prípade to môže byť problém, a to, ak máte na balkóne až príliš veľký tieň. Niektorým rastlinám ako bylinkám, prípadne šalátu tieň neprekáža, avšak také jahody si vyžadujú veľké množstvo slnka.
  4. Zabezpečte výživný substrát – keďže ide o pestovanie v črepníkoch a nie na záhrade, rastliny nemajú odkiaľ brať dostatok živín, a preto tie im musíte zabezpečiť vy. Správny substrát by tak mal byť vzdušný, s vysokým obsahom organickej hmoty, napríklad rašeliny a tiež by mal byť štruktúrny. Nájdete rôzne substráty, ktoré sa používajú vo všeobecnosti na všetky rastliny alebo také, ktoré sú namiešané konkrétne na určitý typ rastliny.
  5. Dbajte na dostatok vlahy – pri zasadení semiačka dbajte na dostatok vlahy, avšak zeminu by ste nemali prelievať, pretože sa semienko nemusí uchytiť. V prípade, že už vám rastlina začne rásť, opäť zabezpečte dostatok vlahy, avšak polievať by ste mali buď skoro ráno alebo večer, kedy už priamo nesvieti slnko na rastliny, pretože by sa mohli spáliť. Tiež dávajte pozor na to, aby ste nepolievali listy. Ak vám začne voda vytekať do misky, vylejte ju.
  6. Zabezpečte potrebnú výživu – okrem kvalitného substrátu by ste rastlinám mali zabezpečiť aj potrebnú výživu a hnojivo. Avšak s hnojivom opatrne. Pokojne môžete zvoliť aj granulované hnojivo, ktoré sa uvoľňujú postupne.

balkon

Ovocie pestované na balkóne

Z ovocia sa najlepšie darí určite jahodám a všetkým bobuľovitým druhom. Čo je výhodou jahôd je to, že dokáže kvitnúť a ponúkať svoje plody niekoľko rokov po sebe. Samozrejme, v závislosti od toho, ako sa o ne staráte. Jahody pestované v kvetináči sú síce menších rozmerov, ale chutia skvelo. Najvhodnejšie je pre nich slnečné miesto a dostatok vlahy. Ak chcete, aby sa jahodám skvelo darilo, určite si zaobstarajte kvetináč v priemere 15 – 20 centimetrov. Na chutné jahody budete potrebovať aj substrát na jahody, ktorý by mal mať hĺbku minimálne 14 cm.

jahody

Rovnako dobre sa bude dariť aj čučoriedkam. Tie potrebujú rovnako slnečné svetlo, pravidelné zavlažovanie a substrát na čučoriedku, ktorého hĺbka bude aspoň 30 cm. To znamená, že kvetináč na čučoriedky by mal mať minimálne 40 l. Čo by ste určite mali vedieť je to, že kvetináč by mal mať na spodnej časti dierky, na odtekanie vody.

cucoriedky

Zelenina pestovaná na balkóne

Každý jeden pestovateľ vám určite odporučí pestovať na balkóne paradajky. Síce je pravda, že sa radia medzi ovocie, stále ich mnoho ľudí považuje za zeleninu. Rovnako ako jahody, aj paradajky sú veľmi vďačné. Na výber máte množstvo druhov paradajok a je len na vás, pre aké sa rozhodnete. Tiež si paradajky vyžadujú množstvo svetla a tepla. Je dôležité, aby boli zalievané každý deň – ráno alebo večer. Ako substrát môžete použiť hlinito-piesočnatú pôdu, ktorá by mala mať minimálne 20 cm.

paradajky

Ak máte radi reďkovky, tak odporúčame vyskúšať aj tie, pretože práve reďkovky rastú zo všetkej zeleniny najrýchlejšie. Ich výhodou je najmä to, že je možné ich dopestovať kdekoľvek – či už v malých alebo širokých kvetináčoch. Opäť potrebujú slnečné prostredie a zalievanie ako paradajky – ráno alebo večer. Čo sa týka substrátu, tak potrebujú ho minimálne tak 15 cm a mal by byť o čosi výživnejší.

redkovky

Možno sa budete čudovať, ale na balkóne je možné dopestovať skutočne čokoľvek. Od byliniek, jahôd, paradajok aj šalát, hrášok, papriku, uhorku, špenát, fazuľu, až po náročnejší kaleráb, zeler, mrkvu a baklažán.