Interiérových štýlov je nespočetné množstvo a každý má niečo do seba. Možete si vybrať interiérový dizajn, ktorý bude úplne jemný s čistými liniami, aby váš domov pôsobil moderne a čisto alebo vintage štýl plný retro kúskov a rôznych farieb či vzorov. Prinášame vám výber najobľubenejších štýlov, v ktorých sa určite niekde nájdete.
Minimalistický štýl
Minimalizmus vychádza z tradičného japonského dizajnu a filozofie Zen. Bez zbytočných detailov nám ponúka efektivitu a jednoduchosť. Súčasťou tohto štýlu sú prírodné a neutrálne tóny, či dokonca biela a čierna farba. Je typický aj použitím prirodzeného svetla, ktoré dodáva energiu nielen priestoru, ale aj nám. Takto zariadený interiér bude vždy vynikať svojou funkčnosťou a schopnosťou nikdy nevyjsť z módy. Priestory zariadené v tomto duchu pôsobia elegantne, vzdušne a sofistikovane.
Škandinávsky štýl
Obľúbenosť si získal vďaka praktickosti a funkčnosti, ktoré vychádzajú z jeho dizajnu. Jemné farby, prírodné materiály a prirodzené svetlo sú jeho charakteristickým znakom. Kladie dôraz na nadčasovosť a zo severnej Európy sa rozšíril do celého sveta. Jedna z najpoužívanejších kombinácií v tomto štýle je biela farba s drevom svetlých odtieňov ako napríklad bielený dub, javor alebo borovica. V tomto type interiérového dizajnu sú veľkou súčasťou aj textílie, ktoré vytvárajú pocit uvoľnenosti a pohodlia.
Urbanistický štýl
Taktiež nazývaný industriálny či mestský, patrí medzi štýly, ktoré sú moderné, ale aj praktické a funkčné. Základná myšlienka spočíva v prepojení na prvý pohľad nekombinovateľných vecí. Využíva oceľové prvky doplnené drevom a murovanými stenami. Taktiež veľmi obľúbeným materiálom v tomto štýle je surový betón. Paleta zemitých farieb sa tu krásne vyníma s matnými povrchmi. Spojenie starých a moderných alebo opotrebovaných a nových vecí je tu viac ako vítaná. Tento experimentálny druh interiérov vnáša drsnú atmosféru mestského sveta a novodobých trendov do našich domovov.
Boho štýl
Tento interiérový dizajn je celkom bez pravidiel a plný kreativity. Spája sa s slobodomyseľnými ľuďmi, ktorý pomocou neho vedia vyjadriť svoju individualitu. Interiéry zariadené podľa tejto filozofie sú živé, pestré, jedinečné a plné prírodných materiálov. Typickým znakom sú obrazy, rastliny, farebné vankúše, ornamentové koberce a spájanie rozličných druhov nábytku. Tento bohatý a rušný priestor tvorí zaujímavé spojenie moderných, starých, dokonca aj opotrebovaných kúskov. Jediné, podľa čoho sa treba riadiť pri vytváraní tohto štýlu je vaše srdce.
Moderný štýl
Vznikol v druhej polovici 20. storočia a spája sa s medzinárodným hnutím Bauhaus. Tento interiérový dizajn je populárny vďaka svojej univerzalite, jednoduchosti a zväčša minimalistickému zariadeniu. Vyznačuje sa čistým dizajnom, ostrými líniami a hladkými plochami. Minimum doplnkov vytvára dojem moderného priestoru. Jemné a neutrálne tóny farieb sú v tomto štýle veľmi obľúbené v kombinácii s jednou kontrastnou farbou. Typické materiály sú drevo, nerez, kameň či sklo a lesklé povrchy.
Vidiecky štýl
Dôraz vidieckeho štýlu sa kladie hlavne na útulnosť. Dominuje tu drevo, keramika a rôzne organické materiály. Populárne sú teplé tlmené farby a vzorované textílie, rovnako ako steny s tapetami alebo obkladmi. Pri zariaďovaní v tomto štýle nešetrite doplnkami, textíliami a sviečkami. Svoje miesto si tu nájdu aj vaše vintage klenoty. Vidiecky štýl sa využíva prevažne v kuchyniach, ale aj ostatné miestnosti s ním nadobudnú svoje čaro.
Vintage štýl
Štýl vintage je najbližšie k tým, ktorých neopúšťa nostalgia k starým časom. Vracia sa späť do 50. a 60. rokov 20. storočia. Vyznačuje sa svojou elegantnosťou a ženskosťou. Na vytvorenie retro atmosféry je nábytok často starožitný, z rôznych blších trhov alebo z druhej ruky. To isté platí aj o doplnkoch. Rastlinný ornament je najbežnejším prvkom tohto štýlu. Prevládajúce farby v interiéri sú tlmená biela, béžová, svetlo ružová a orgovánová, svetlé odtiene modrej, šedej a zelenej. Pri dekorovaní sa medze nekladú.
Interiérových štýlov je naozaj nespočetne, ale vy si môžete vybrať jeden, ktorý sa vám páči najviac alebo môžete skombinovať viaceré dokopy. Všetko je len na vás, vašej kreativite a tomu, čo pre vás znamená slovo domov. Ktorý z týchto štýlov je zatiaľ váš obľúbený?