Dvere sú dôležitým prvkom v interiéri a patria k produktom, ktoré kupujeme na dlhšiu dobu. Aby všetko spolu ladilo, je vhodné porovnať zvolenú farbu a štruktúru s ďalším vybavením interiéru. V dnešnej dobe existuje množstvo výrobcov a alternatív.
Rozmery interiérových dverí a smer otvárania
Štandardné rozmery stavebných otvorov, do ktorých sa osadzujú interiérové dvere, majú šírku 70/80/90 cm a na výšku väčšinou 202 cm. Dvere sú potom o 10 cm užšie a nižšie o 5 cm. A či potrebujete ľavé alebo pravé dvere, zistíte jednoducho. Postavte sa pred pomyselné dvere a predstavte si, že je otvárate smerom k sebe. Ak je prirodzene otvoríte ľavou rukou, sú ľavé, ak pravou rukou, sú pravé.
Typ a prevedenie interiérových dverí
Okrem dverí s bežným spôsobom otvárania existujú tiež posuvné interiérové dvere, ktoré sa môžu posúvať pred stenu alebo do stavebného puzdra. Tiež si môžete vybrať skladacie lamelové alebo posuvno-kyvné (lietačky). Dvere môžu byť plné alebo so sklenenou výplňou, môžu mať rôzne dekorácie, výrezy, lišty a podobne. Interiérové dvere by mali esteticky ladiť so zvyškom domácnosti a záleží na tom, aké farby a línie sa v nej nachádzajú (podlahy, steny, nábytok). Dôležité je ale spomenúť, že k celkovému dojmu pomáha aj výber správnej zárubne, povrchovej úpravy dverí a kovania.
Vnútorná výplň a povrchová úprava dverí
Najlacnejšie interiérové dvere sú vyplnené zvyčajne papierovou voštinou. Nevynikajú tlmením hluku, sú ľahšie a menej odolné voči poškodeniu nárazom. Interiérové dvere môžu byť tiež vyplnené polystyrénom alebo drevotrieskovou doskou. K odolnejším dverám patrí výplň zo smrekovej latovky alebo tzv. MDF dosiek. K najkvalitnejším a finančne najnáročnejším patria interiérové dvere z masívu. Neodporúčame však ich umiestnenie napríklad v kúpeľni, kde pôsobením vysokej vlhkosti môže nastať ich deformácia.