V období, keď príde prvý mráz, je väčšina záhrady zmes odumretých alebo umierajúcich rastlín a burín. S chladným počasím prišiel preto čas pripraviť svoju záhradu na zimu a v našom blogu sme si pre vás pripravili zopár tipov, ako na to. Využite tieto tipy na pomoc svojim trvalkám, stromčekom, či kríkom prežiť chladnejšie mesiace, aby sa na jar mohli vrátiť silnejšie a zdravé.

#1 Vyčistite si záhradku

Záhrada je na konci sezóny plná neporiadku. Rozvrhnite si priebežne úlohy a vyčistite si postupne všetky časti záhradky.

  • odstráňte odumretú vegetáciu

Niektoré choroby a niektorí škodcovia môžu prezimovať na listoch a ovocí ponechaných v záhrade. Odstráňte všetok odumretý rastlinný materiál, či zhnité ovocie alebo zeleninu. Zdravú vegetáciu môžete pridať do vašej hromady kompostu. Väčšina kompostu sa nezohrieva dostatočne na to, aby zničila choroby alebo plesne. Ak boli vaše rastliny poškodené plesňou, zlikvidujte lístie spolu s domácim odpadom alebo ich spáľte, aby ste ich nepreniesli na kompost.

  • pridajte vrstvu hotového kompostu a organického mulču  

Odsuňte mulč (materiál navrstvený na povrchu pôdy), vytrhajte burinu a pridajte 1-2-palcovú vrstvu hotového kompostu. Záhony zľahka prikryte starým mulčom, ktorý pomôže potlačiť burinu a chrániť pôdu bez izolácie záhonov. Keď pôda v zime zamrzne, zničí veľa chorôb a škodcov. Príliš hrubé mulčovanie záhonov by mohlo zabrániť úplnému premrznutiu pôdy. Akonáhle zem zamrzne, pridajte ďalšiu vrstvu mulču na trváce bylinky a kvety.      

#2 Zasaďte cesnak

Vyberte si v záhradke záhon, na ktorom tento rok nerástol cesnak a zasaďte si na budúci rok úrodu cesnaku. Do pôdy zapracujte veľké množstvo kompostu a organické hnojivo.

#3 Rozšírte si záhon

Jeseň je skvelý čas na rozšírenie zeleninovej záhrady. Zvážte výstavbu niekoľkých vyvýšených záhonov alebo záhrad so štvorcovými stopami priamo na vrchole trávy. Mnoho záhradných centier má na jeseň vo vreciach organickú záhradnú pôdu a kompost. Naplňte svoje nové záhony čerstvou zeminou, pridajte vrstvu mulču a budete pripravení na výsadbu ďalších plodín, keď príde budúca jar.

#4 Zozbierajte listy

Jesenné lístie je skutočným zlatom záhradníkov. Posnažte sa na jeseň nazbierať čo najviac lístia a naplniť kompostéry alebo uložiť do vriec na odpadky. Jesenné lístie možno použiť na mulčovanie v záhrade, ako hnedú zložku kompostu alebo listovej pôdy.

  • mulč: Štedrá vrstva drveného listového mulču na povrchu pôdy pomôže potlačiť burinu, udržať vlhkosť a poskytne obohatenie pôdy pri jej rozklade a povzbudí prospešné pôdne organizmy.
  • kompost: Listy sú dokonalé hnedé prvky pre váš kompost.
  • listová pôda: V priebehu času sa nahromadené listy rozpadnú na bohatý humus, ktorý možno zapracovať do pôdy, aby sa zlepšila štruktúra a schopnosť zadržiavať vlhkosť. Pleseň listov poskytuje potravu aj prospešným pôdnym organizmom.  woman-hat-working-garden_1157-38523Ako zbierať lístie?  Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zbierať a drviť lístie, je používať kosačku na trávu buď so zberným košom alebo bez neho. Ak použijete bager, kosačka rozdrví kombináciu trávy a lístia, ktoré možno vysypať do vašich kompostovacích nádob. Aj keď na svojej kosačke nemáte zberač, pri strategickom kosení môžete bočné vyhadzovanie nasmerovať tak, aby zhromaždilo nasekané lístie a trávu na hromadu. Potom hromadu pozhŕňajte a naplňte kompostový zásobník alebo ho uložte do vriec na odpadky.