Moderné rustikálne záhrady sú v súčasnosti mimoriadne trendy. Každé instagramové, facebookové, no najmä pinterestové profily momentálne „zdobia“ rastliny, dekorácie a nábytky vo vidieckom štýle. Preto neváhajte a rekonštruujte!

Ak ste si nestihli prečítať, ako prerobiť malý mestský balkón a aké Insta Profily záhradkárov sledovať, urobte tak ešte dnes!

Vidiecke oplotenie

Premýšľate nad rekonštrukciou plota? Ak áno, vedzte, že takáto prestavba nemusí byť vôbec finančne náročná. Rustikálny plot z tvrdého dreva nielenže vyzerá skvele, ale môže trvať roky! Použite odrezky stromov z trvalo udržateľného, dobre spravovaného lesa, kde sa nepoužívajú pesticídy.

Kreatívne doplnky

Použitie rôznych štýlov kvetináčov, nádob či doplnkov vám pomôže dosiahnuť rustikálnejší vzhľad vašej mestskej záhrady, balkóna alebo strešnej terasy. A pritom vám stačí tak málo! Môžete použiť niekoľko vecí, ktoré máte práve v poruke. Kvetináče, plechovky, vedrá, kamenné výlevky, žľaby, topánky, staré hrnce a pod. Len sa uistite, že máte v spodnej časti odvodňovacie otvory.

kvetinac

Vetvenie je IN

Ak chcete vašu záhradu opticky zväčšiť a pridať jej zaujímavý charakter, použite popínavé rastliny. Tie totiž pridajú záhrade na divokosti a vidieckom charaktere. Neviete, ktoré rastliny sú ťahavé? Okrem klasickej brečtan, vŕby alebo brezy, no môžu byť aj rastliny ako klematis, sladký hrášok alebo ruže. A verte či nie, mnohým sa dobre darí aj v kvetináčoch.

Paleta ako čokoľvek

Určite ste už stihli zaregistrovať, že palety sú mimoriadne širokospektrálny exteriérový doplnok. Použite ich na záhrade, aby ste vytvorili čokoľvek! Od lavičiek, cez zvislé záhrady, zeleninové záhrady, stoly, až po uskladnenie náradia a mnoho ďalšieho. Ak už použijete paletu, uistite sa, že nebola ošetrená alebo vystavená škodlivým chemikáliám! 

Patina je základ

Pre naozaj rustikálny dotyk, vyskúšajte zmiešať dlažbu so starými opotrebovanými tehlami! Podobne je to aj so štrkom, ktorý tiež funguje pre navodenie pocitu vidieka. A navyše, ak je zmiešaný s už spomínanými tehlami a zhlukmi vonných rastlín, vyzerá naozaj úchvatne!

popinava-rastlina

Divoká príroda

Nechajte svoje rastliny blúdiť! Samonosné rastliny niektorých ľudí priveľmi rozptyľujú a môžu pôsobiť neupratane. No pre rustikálny vzhľad vašej záhrady sú priam nevyhnutnosťou.

Retro nábytok

Existujú rôzne spôsoby, ako vytvoriť rustikálne sedenie. Môžete si vyzdvihnúť staré kovové alebo drevené záhradné stoly a stoličky s nádhernou patinou. Alebo môžete nájsť miestne remeselné drevené lavičky, stoly a stoličky. Nebojte sa kombinovať rôzne typy stoličiek!

flowers

Recyklujte moderne

Pre skutočnú náladu rustikálnej záhrady by ste mali využiť najmä staré vyradené veci –  zrkadlá, krídla okien, maľované drevené žalúzie, staré dvere a kovové. Pre modernejší rustikálny vzhľad použite hladkú dlažbu a nábytok s čistými líniami. Pridajte ďalšie detaily ako zelený živý plot, zaveste vonkajšie obrázky, zrkadlá či vitráže, aby ste vytvorili pocit vonkajšej obývacej izby.