Živá strecha, tiež nazývaná ako trávnatá či zelená, je rastúcim trendom. Architekti a dizajnéri šikovne prišli na to, ako oživiť aj to najmenej očakávané miesto – strechu nad našimi hlavami. Väčšina striech je nudná a vôbec nevyužitá. Živá, zelená strecha je vizuálne ohromujúca a navyše má aj ekologickú vlastnosť. Na inšpiráciu vám ponúkame prehľad tých najkrajších striech.

14

Ak aj vy plánujete vytvoriť z vašej strechy živú, je dôležité vybrať si tie správne rastliny. Zamerajte sa hlavne na to, aby rastliny nemali agresívne korene, ktoré by poškodili vašu strechu, napríklad ako bambus.

18

Výhodou takýchto striech je, že absorbujú silné dažde a znižujú záplavy. Taktiež predlžujú životnosť strechy tým, že ju chránia pred rôznymi vonkajšími vplyvmi.

guz-skygarden-r

Najdôležitejšie je, že zelená strešná konštrukcia izoluje dom a znižuje vnútornú teplotu. Väčšina metských budov je vytvorená z betónu a cementu, ktoré zachytávajú denné svetlo. Toto zvýšenie teploty si vyžaduje zabudovať do interiéru klimatizácie, čo prispieva k tvorbe skleníkových plynov v atmosfére.

15

V americkom Portlande si uvedomujú efektivitu zelených striech, a keďže chcú znižovať znečistenie ovzdušia, zaviedli program „ecoroof“. Daný program motivuje ľudí aby na svoje strechy zakomponovali zeleň.

18-zinco-greenroof-r

13

ttt tt-1