Jar je už skoro za rohom a preto je čas postarať sa o svoju záhradu. Čo všetko je na to potrebné a načo si dávať pozor?

  1. Skontrolujte náradie 

Ako prvé odporúčame skontrolovať náradie, ktorého sme sa počas zimy ani nedotkli. Zvykne totižto často zhrdzavieť. Ak sa tak už stalo, skúste tento babský recept – zmiešať liter vody, 200 g soli, 250 ml octu a 200 ml citrónovej šťavy. Náradie je potom potrebné v tejto zmesi vyluhovať. Čo ďalej? 

2. Prevzdušnenie trávnika 

Prvé slnečné lúče sú ideálne na to, aby ste prevdzušnili svoj trávnik. Použite hrable a krížom-krážom prejdite zatrávnené plochy. Vďaka nožíkom zasekávajúcimi sa do trávy bude môcť tráva lepšie dýchať a príjmať vodu a živiny. Po prevzdušnení trávnika je potrebné zatrávnenú plochu pohnojiť a zaliať.

Takisto by ste mali pripraviť záhony pre zeleninu, ktorú plánujete vypestovať. Ešte pred samotným zasadením je ale potrebné rozryť pôdu, aby sa prevzdušnila. Takisto musíte všetko pohnojiť. Najlepšie je mať vlastný kompost, stačí ale, keď si kúpite zmes na hnojenie.

3. Sadenie zeleniny 

Marec a apríl sú ideálnymi mesiacmi na vysadenie zeleniny či byliniek. Reďkovky, špenát, hrach, či koreňovú zeleninu zasaďte priamo do záhonu. Ostatnú zeleninu je potrebné predpestovať v teple domova alebo v skleníku. Pestovanie sadeničiek presuňte až na máj, nakoľko by mohli prízemné mrazy všetko zničiť.

womans-hands-gloves-planting-young-plant

4. Umyte bazén 

Ak vlastníte doma bazén, prípravu na ďalšiu sezónu nemôžete zanedbať. Najskôr sa postarajte a pripojte potrebnú výbavu a technológiu, skontrolujte a prípadne utesnite rozvody vody, vodu následne pripravte k bezpečnému kúpaniu a prípadne dopustite alebo kompletne vymeňte. Ideálne bazén aj umyte, pravdepodobne tam bude zaschnutá špina z jesene a zimy.