Trápi vás alebo niekoho z vašej rodiny alergia? Neviete, ako dotyčnému zariadiť spálňu, aby sa nerušene a  kvalitne vyspal? Tipov a trikov, ako zariadiť miestnosť pre alergika a aké úkony pravidelne vykonávať, existuje celý rad. My vám prinášame zoznam tých najzákladnejších a najdôležitejších. Uvidíte, že hneď ako sa budete nasledujúcimi odporúčaniami riadiť, nádcha, kašeľ, upchatý nos a ďalšie nepríjemné príznaky alergie začnú postupne miznúť.

AdobeStock_330936487-1024x646

Zdroj obrázka: makyzz – stock.adobe.com

Príznaky alergie na prach

Aké druhy alergie trápia slovenskú populáciu najčastejšie? Rozhodne tie na peľ. Ale aj v našich domovoch sa skrýva rad ďalších alergénov. Reč je najmä o roztočoch a plesniach. Alergia na roztoče, známa aj pod označením alergia na prach, sa prejavuje vo vnútorných priestoroch. Medzi typické príznaky patrí:

  • upchatý nos,
  • chronická nádcha,
  • kašeľ,
  • zápaly dutín a nosohltana,
  • opuchnutá tvár ráno.

Luxusné matrace pre alergikov a vhodná posteľ

Bohužiaľ, prach sa v domácnosti nachádza všade vôkol nás. Roztoče sa vyžívajú v našich posteliach a posteľná bielizeň je pre nich hotovým rajom. Ako teda izbu pre alergika vhodne vybaviť? Základom je zvoliť posteľ, ktorá sa bude ľahko udržiavať v čistote a k jej upratovaniu si vystačíte napríklad len s vlhkou handričkou. Vhodné je taktiež zaobstaranie si matraca pre alergikov. Práve v matraci sa totiž roztoče držia najviac, dôsledná údržba je tak kľúčová.

Alergici však rozhodne nemusia pri spánku trpieť a môžu si spraviť radosť nákupom luxusného matraca, ktorý ich telu poskytne potrebnú oporu. Obľúbený je penový matrac, pretože je antialergénny, ale pohodlie pri spánku vám zaistia taktiež viscoelastické matrace, ktoré vás prenesú do ríše snov ihneď po zaľahnutí.

Vhodný vankúš a prikrývka, ideálne antialergické

Okrem matraca je taktiež vhodná antialergická prikrývka a potrebný je aj anatomický vankúš pre úplné pohodlie. Posteľnú bielizeň však pravidelne vyklepávajte, vetrajte a obliečky perte raz týždenne. Okrem prania posteľnej bielizne nezabúdajte ani na údržbu matraca. Neviete, ako čistiť matrac? Pomôže vám vysávač a špeciálne nadstavce. Ak však dôjde k jeho väčšiemu znečisteniu, nebojte sa použiť taktiež špeciálne prípravky na škrvrny.

Chránič matraca

Aby ste si uľavili od príznakov alergie, zaobstarajte si chránič. Pokiaľ ho budete pravidelne zbavovať nečistôt, znížite tým počet roztočov v posteli. Ako teda prať chránič matraca? Všeobecné odporúčanie znie, že najnizšia teplota prania je 60 °C. Pomocou chrániča sa taktiež predĺži životnosť matraca, pretože zabráni jeho znečisteniu.

AdobeStock_205701694-1024x683
Zdroj obrázka: New Africa – stock.adobe.com

Udržujte v spálni čistotu

Pýtate sa otázky:

  • Ako sa zbaviť alergie?
  • Čo pomáha na alergiu?

Odpoveď je jednoduchá: musíte sa zamerať na alergény a zbaviť sa ich. U alergie na prach sa riešenie skrýva v pravidelnom upratovaní a poctivom praní posteľnej bielizne, vysávaní matraca a upratovania okolo postele. Alergia dokáže život znepríjemniť, ale pokiaľ budete svoj domov udržiavať v čistote, pravidelne ho vetrať, prípadne investujete do čističky vzduchu, bude sa vám doma dýchať oveľa lepšie. Nestačí vám toto odporúčanie? Tipov, ako na kvalitný spánok s alergiou aj bez nej, nájdete na internete celý rad.

Teraz už poznáte príznaky alergie na roztoče. Ak by sa u vás alebo vašich blízkych prejavili, ihneď budete vedieť, čo je potrebné urobiť. Návšteva lekára je samozrejme nutná, ale vhodné domáce podmienky si budete rovnako musieť vytvoriť sami. Pravidelne raz týždenne teda vymieňajte posteľnú bielizeň, čistite matrac a upracte taktiež aj v okolí postele. Pomocou vysávača, prachovky a čističky vzduchu vytvoríte v spálni ideálne podmienky na spanie každému alergikovi na prach.