Existuje nekonečne veľa spôsobov, ako zvýšiť hodnotu vášho domova. Najtradičnejšie spôsoby rekonštrukcie zahŕňajú rekonštrukciu kúpeľne, kuchyne či výmenu starých okien za efektívnejšie plastové či eurookná. Či už váš dom alebo byt predať chcete alebo nie, nikdy neviete, kedy sa vám takáto „prerábka“ môže zísť.

V prípade renovácie vášho príbytku pre vás máme malú štatistiku. Vedeli ste, že domáce rekonštrukčné práce a projekty strácajú pri posudzovaní hodnoty nehnuteľnosti viac ako 55 % svojej investičnej hodnoty? My však poznáme zaručené spôsoby renovácie, ktoré vám môžu priniesť späť až 91 % vašej investície vo forme zvýšeného ocenenia domácnosti.

house

Keď bežné opravy nestačia

Pri kúpe nehnuteľnosti platí v súvislosti s renováciou zvláštny paradox v podobe nepriamej úmery – čím väčšia renovácia, tým menej neviditeľných materiálov a práce kupujúci vidia. To je aj dôvod, prečo za tieto veci nie sú ochotní zaplatiť. Preto by ste sa pri budúcich projktoch mali zamerať na rýchlo a ľahko viditeľné opravy.

S týmto fenoménom súvisí aj renovácia tzv. bežných vecí, ako ohrievača teplej vody, inštalatérskych prác a odkvapov. Všetky tieto miniopravy síce vášmu domovu pridávajú hodnotu pri opätovnom predaji, no veľmi malú, pretože ich všetci považujú za samozrejmosť. Ako teda vyťažiť z rekonštrukcie maximum? Prinášame vám zoznam TOP 3 renovácií zoradených od najefektívnejšieho riešenia!

gass

#1 Nový krb

Krb je univerzálne obľúbený prvok pri kúpe nehnuteľností a na aktuálnom realitnom trhu najvyhľadávanejšou charakteristikou domu. Už dávno neplatí, že kozub je výsadou domov. Práve naopak! Je úplne jednoduché mať ho aj v byte. Jeho inštalácia je naozaj rozumnou investíciou nielen pre vás, ale aj pre vašu peňaženku!

Krbová vložka dodáva miestnosti i celému domu výnimočný vzhľad. Taktiež kupujúcim dodáva pocit luxusu a solventnosti. No a napokon, je aj najvýstižnejším symbolom vyššieho štandardu bývania. Je preto logické, že inštalácia nového krbu sa vám pri predaji nehnuteľnosti vráti, ba dokonca viete na nej aj pekne zarobiť.

Nový krb je tak fantastickým spôsobom, ako vášmu domovu dodať nielen teplo a pohodlie, ale aj dlhodobú ekonomickú hodnotu. A čo takto hneď viacero krbov, napr. v spálni či jedálni?

#2 Výmena fasády

Z hľadiska návratnosti pri predaji nehnuteľnosti je druhou najlepšou investíciou výmena fasády, teda obkladu na vašom dome. Takýmto spôsobom aktualizujete jeho vzhľad a zlepšíte nielen prvý, ale aj celkový pozitívny dojem z nehnuteľnosti. Táto zmena má však zmysel aj z finančného hľadiska – zvýšite atraktívnosť vášho domu, ktorá sa dramaticky odzrkadlí aj na finálnej cene nehnuteľnosti.

pencil

#3 Pridanie jednej izby

Každá jedna z týchto renovácií je v súčasnej dobe úplne bežná. Ak však radi experimentujete, máme pre vás jeden o niečo náročnejší, no netradičný tip! Čo takto obohatiť úžitkovú plochu o jednu izbu? Avšak, pozor! Projekt prístavby závisí od niekoľkých faktorov. Rozmiestnenia domu na pozemku, dispozície interiéru alebo funkcie, ktorú ma nová miestnosť spĺňať. Čo však s istotou vieme povedať je, že pridanie ďalšej miestnosti vášmu domu tak rozhodne pridá obrovskú hodnotu.  

#BONUS: Výmena strechy

Kupujúci len zriedka, ak vôbec niekedy, vidia. Zároveň je považovaná za štandardnú údržbu nehnuteľnosti. Avšak, za zrekonštruovanú strechu sú kupujúci ochotní zaplatiť. Tieto charakteristiky teda popierajú všetko, čo sme tvrdili na úplnom začiatku tohto článku. Dôvod pre takéto rozhodnutie je však jednoduchý! Nebudú sa ňou zaoberať najbližších 15 – 20 rokov!

clean

Úplne nakoniec by ste však vašu pozornosť mali rozhodne zamerať na vzhľad interiéru a jeho adekvátne dekorovanie. Vrátane tieniacej techniky na okná, ktorá priestor maximálne zútulní. Práve v interiéri totiž kupujúci koniec koncov strávi najviac času. V prvom rade by v priestore mala dominovať absolútna čistota, s čím vám dokonale pomôže profesionálna upratovacia služba Keďže každú vec v podstate vnímame našimi zmyslami, nemali by ste zabúdať ani na pach, ktorý priestor obklopuje. Nehovoríme o silných aromatických vôňach, skôr o čistom a vyvetranom vzduchu, ktorý so sebou prináša pedantná dezinfekcia priestoru.