Projekt Bory Bývanie, obytná časť novej štvrte medzi bratislavskými mestskými časťami Lamač a Devínska Nová Ves, sa rýchlo rozvíja. Developerská spoločnosť Penta Real Estate v týždňoch nasledujúcich po spustení predaja druhej etapy predložila úradom jej druhú časť a aktuálne aj tretiu etapu.

Nadväzuje na úvodnú fázu

Tretia etapa Bory Bývanie má priamo nadviazať na úvodnú fázu, ktorá je vo výstavbe od začiatku minulého roka a hotová by mala byť do konca tohto roka. Zaplní pozemok medzi parkoviskom nákupného centra Bory Mall, plánovanou novou nemocnicou Penty, prvou etapou bývania a plánovanou predajňou Kika. Pritom druhá fáza, ktorá by mala ísť do realizácie v letných mesiacoch tohto roka, je umiestnená v inej časti dvestohektárovej štvrte, medzi veľkoformátovými predajňami reťazcov Merkury Market a Metro.

bory-byvanie-iii-situacia

Aktuálne predkladanú etapu navrhlo štúdio Vallo Sadovsky Architects, autori návrhu druhej etapy Bory Bývania aj košického projektu Penty Nová Terasa. Tretia fáza má priniesť 357 bytov v ôsmich domoch. Najväčší počet by mal byť dvojizbových, ktorých má vzniknúť 145, jedno- a 1,5-izbových je navrhnutých 91, trojizbových 74 a štvorizbákov 47. Šesť objektov je navrhnutých ako chodbové bytové domy so štyrmi až piatimi nadzemnými podlažiami a dva ako sekciové domy so šiestimi podlažiami. Všetky budú mať jednopodlažné podzemné garáže s pivničnými kobkami. Pozemok je mierne svahovitý.

488 parkovacích miest

Novovzniknutému obytnému súboru dodáva vysokú kvalitu lineárny verejný park, tiahnuci sa vnútrom územia z juhozápadu smerom na severovýchod. Parkové úpravy sú založené na kombinácii chodníkov, zelene, detských ihrísk, lavičiek a voľných priestorov, ktoré prinášajú do územia možnosť kvalitného trávenia voľného času. Dopravne má byť tretia fáza napojená z juhu doplnením samostatného ramena zexistujúcej okružnej križovatky. Druhý vjazd je navrhnutý zo severu z komunikácie, ktorá oddeľuje tretiu fázu od prvej. Celkovo má vzniknúť 488 parkovacích miest, časť z nich aj na povrchu.

Výstavba je plánovaná na dva roky. Predbežné termíny hovoria o začiatku v prvom štvrťroku 2019, odhadované náklady dosahujú takmer 35 miliónov eur.