Bory Bývanie napreduje rýchlo, Penta kreslí ďalej

Projekt Bory Bývanie, obytná časť novej štvrte medzi bratislavskými mestskými časťami Lamač a Devínska Nová Ves, sa rýchlo rozvíja. Developerská spoločnosť Penta Real Estate v týždňoch nasledujúcich po spustení predaja druhej etapy predložila úradom jej druhú časť a aktuálne aj tretiu etapu.

Nadväzuje na úvodnú fázu

Tretia etapa Bory Bývanie má priamo nadviazať na úvodnú fázu, ktorá je vo výstavbe od začiatku minulého roka a hotová by mala byť do konca tohto roka. Zaplní pozemok medzi parkoviskom nákupného centra Bory Mall, plánovanou novou nemocnicou Penty, prvou etapou bývania a plánovanou predajňou Kika. Pritom druhá fáza, ktorá by mala ísť do realizácie v letných mesiacoch tohto roka, je umiestnená v inej časti dvestohektárovej štvrte, medzi veľkoformátovými predajňami reťazcov Merkury Market a Metro.

bory-byvanie-iii-situacia Bory Bývanie napreduje rýchlo, Penta kreslí ďalej

Aktuálne predkladanú etapu navrhlo štúdio Vallo Sadovsky Architects, autori návrhu druhej etapy Bory Bývania aj košického projektu Penty Nová Terasa. Tretia fáza má priniesť 357 bytov v ôsmich domoch. Najväčší počet by mal byť dvojizbových, ktorých má vzniknúť 145, jedno- a 1,5-izbových je navrhnutých 91, trojizbových 74 a štvorizbákov 47. Šesť objektov je navrhnutých ako chodbové bytové domy so štyrmi až piatimi nadzemnými podlažiami a dva ako sekciové domy so šiestimi podlažiami. Všetky budú mať jednopodlažné podzemné garáže s pivničnými kobkami. Pozemok je mierne svahovitý.

488 parkovacích miest

Novovzniknutému obytnému súboru dodáva vysokú kvalitu lineárny verejný park, tiahnuci sa vnútrom územia z juhozápadu smerom na severovýchod. Parkové úpravy sú založené na kombinácii chodníkov, zelene, detských ihrísk, lavičiek a voľných priestorov, ktoré prinášajú do územia možnosť kvalitného trávenia voľného času. Dopravne má byť tretia fáza napojená z juhu doplnením samostatného ramena zexistujúcej okružnej križovatky. Druhý vjazd je navrhnutý zo severu z komunikácie, ktorá oddeľuje tretiu fázu od prvej. Celkovo má vzniknúť 488 parkovacích miest, časť z nich aj na povrchu.

Výstavba je plánovaná na dva roky. Predbežné termíny hovoria o začiatku v prvom štvrťroku 2019, odhadované náklady dosahujú takmer 35 miliónov eur.