Pri pomyslení na home office si mnoho ľudí povie, že je to výborný nápad, pretože nemusia ráno vstávať a ísť do práce, ale pracovať na home office je v mnohých prípadoch veľkým problémom. Viete, ako pracovať efektívne aj z domu? Pomôže vám už len týchto pár tipov.

1. Vstávajte, ako keby ste mali ísť do práce

Mať pravidelný režim, je pre telo to najlepšie, čo môžete urobiť. Netýka sa to len stravy, spánku, ale tiež aj práce. Ak ste zvyknutí ráno vstávať o 8:00, upraviť sa, naraňajkovať a ísť do práce, urobte to tak aj v prípade práce z domu. S tým súvisí aj pracovný čas. Ak pracujete od 8:00 – 17:00, pracujte v tejto dobe aj doma. Pri následnom nástupe do normálneho režimu, to bude pre vás oveľa jednoduchšie.

2

2. Vyčleňte si miesto na prácu

Pri práci z domu si mnoho ľudí predstaví, ako niekto pracuje priamo z postele. A to je veľkou chybou. Na efektívnu prácu by mal mať človek vyčlenený samostatný priestor, prípadne aj samostatnú miestnosť, v ktorej ho nebude nič rušiť. Nie nadarmo majú ľudia vo filmoch vyčlenenú pracovňu. Ide o priestor, kde sa môže človek sústrediť len na prácu.

1

3. Zariaďte si vlastnú kanceláriu

Práca z domu je mnohokrát oveľa ťažšia, ako práca v kancelárii. V práci má každý zamestnanec vyčlenený svoj priestor, v ktorom disponuje vlastným stolom, kvalitnou stoličkou, prípadne vecami, ktoré nevyhnutne potrebuje pre svoju prácu. Urobte to tak aj doma. Nemusíte si kupovať celú novú kanceláriu. Avšak, skúste si zriadiť mini pracovňu. Jeden stôl si vyčleňte len na prácu a k tomu si zaobstarajte dobrú stoličku. Nemusíte do nej investovať veľa peňazí, ale na dobrej stoličke sa vám nielenže bude pracovať lepšie, ale poďakuje sa vám aj vaša chrbtica. Ak máte malý byt, pokojne si urobte kanceláriu napríklad aj v kuchyni.

3

4. Prirodzené svetlo je na prácu to najlepšie

Nezáleží na tom, v ktorej miestnosti si zriadite vlastnú kanceláriu, ale najlepšie je priestor, kde máte čo najväčší prísun denného svetla. Mnoho výskumov poukazuje na to, že práve denné svetlo má veľký vplyv na efektívnosť a produktivitu, pretože zrenice očí nie sú namáhané tak, ako pri umelom svetle. Rovnako vám pri tom pomôže aj to, že ak budete blízko okna, kedykoľvek ho môžete otvoriť a dodať si trochu čerstvého vzduchu, čo vás určite v tomto chladnom období preberie.

4

5. Nenechajte sa rušiť

Ďalším z problémov na práci z domu je to, že nie ste kontrolovaní kolegami a šéfom. Preto je veľká pravdepodobnosť, že vás môže čokoľvek pri práci rozptýliť a vaša sústredenosť sa stratí, čím klesne aj vaša produktivita. Preto odstráňte všetko, čo by vás mohlo rušiť. Ak nepotrebujete na prácu používať sociálne siete, telefón, určite ho nepoužívajte. Nastavte sa tak, že ste v práci, a preto robte všetko to, čo by ste robili v práci. Ak ste zvyknutí pri práci v kancelárii počúvať nejaký playlist, určite si ho zapnite aj doma. Nenechajte sa rušiť ani rodinnými príslušníkmi. Ak je to možné, povedzte doma rodine, aby vás v tomto pracovnom čase nevyhľadali, kým to nie je nutné. Rovnako si vypnite zvuky a upozornenia na mobile.

5

6. Dodržiavajte trojuholníkové pravidlo

O tomto pravidle sa už veľakrát písalo. Podstatou trojuholníkového pravidla je, že všetko dôležité na prácu majte po ruke. To znamená, že ak potrebujete mať laptop, notes, prípadne pohár s vodou pri svojej práci, majte to vždy po ruke, aby ste nemuseli odbiehať do inej miestnosti. Tým nielenže nebudete strácať čas, ale tiež vás nebude môcť nikto rušiť.

6

7. Pravidelne komunikujte s kolegami

Hoci sa tento tip nevzťahuje na zariadenie vašej domácnosti, ale je dôležité ho dodržiavať. Buďte neustále v spojení s kolegami, komunikujte s nimi tak ako v práci, hovorte si dôležité veci, určujte si úlohy a deadline na ukončenie práce. Bude to pre vás ako hnací motor, ktorý vám povie, kedy čo treba urobiť a tak si prácu nebudete odkladať na neskôr, čím sa vaša produktivita nezníži.