Obývacia izba je hneď po kuchyni druhým najdôležitejším miestom v byte, pre niekoho dokonca tým úplne najdôležitejším. Práve tu posedíme nad šálkou voňavej kávy alebo čaju, doskovou hrou, strávime čas rozprávaním s našimi najbližšími. Práve tu tiež sledujeme televíziu a čítame knihy.

Na všetko potrebujeme vhodné svetlo, nie vždy je ale nutné to centrálne. Sú chvíle, kedy dáme prednosť tlmenému a príjemnému svetlu, ktoré nás nebude oslňovať a navodí tú správnu atmosféru. Ako stvorená na tento účel je stojacia lampa do obývačky.

Stojacia lampa je praktická aj moderná

Hovoríte si, že sa bez lampy zaobídete, pretože to je len ďalší zbytočný kúsok, okolo ktorého budete chodiť a zakopávať o neho? Nutne to tak byť nemusí, stačí si lampu správne vybrať. Keď ju zavrhnete, nikdy si neoveríte, že lampa dokáže každý interiér prežiariť a dodať mu na elegancii.

Verili by ste, že okrem toho, že poskytnú dostatok svetla na čítanie, zábavu a napríklad aj prácu, povznesú interiér o úroveň vyššie, a navyše aj ušetria nejakú tú korunu? Niekedy nie je potrebné svietiť zbytočne hlavným svetlom, vystačíte si totiž s osvetlením konkrétneho miesta. Práve to lampy s prehľadom zvládnu.

Lampa-oblouk

Lampy sú čím ďalej obľúbenejšie

Je to tak. Lampy sú účelové, dajú sa prenášať z miesta na miesto a fungujú aj ako dizajnový doplnok. Kto by im odolal? Stačí si dobre vybrať tú pravú. Z čoho môžete vyberať? 

  • Dizajnové stojacie lampy, ktoré sú aj praktické
  • Moderné stojacie lampy, ktoré sa hodia do každého interiéru
  • Oblúkové lampy, ktoré perfektne vyzerajú vedľa kresla alebo stola
  • Drevené stojacie lampy
  • Tradičné stojacie lampy
  • LED stojacie lampy, ktoré sú úsporné a potešia aj dlhou životnosťou
  • Textilné stojacie lampy, pokojne v pestrých farbách

Na čo si dať pri výbere lampy pozor?

Aj medzi lampami môžete vyberať, nelíšia sa len štýlom alebo prevedením. Ako vybrať tú pravú lampu?

Krok prvý: Kam lampu postavíte?

Než sa vôbec do výberu lampy pustíte, vyberte jej v obývačke miesto. Tomu potom prispôsobíte veľkosť lampy a stojana, predsa o neho nechcete zakopávať. Ideálne je, keď stojan z časti môžete napríklad zasunúť pod kreslo alebo pohovku.

Krok druhý: Čo od lampy očakávate?

Chcete lampu, ktorá vám poslúži aj pri práci, alebo dávate prednosť dekoratívnym lampám? A čo tak priestorové lampy s tienidlom?

Krok tretí: Pozor na výšku lampy

Pokiaľ máte na výber, dajte prednosť lampe s nastaviteľnou výškou, vďaka ktorej si budete môcť regulovať množstvo svetla, ktoré potrebujete. Nie vždy taká lampa ale zodpovedá vášmu vkusu a potrebám, preto sa riaďte aspoň pravidlom, že čím vyšší bude zdroj svetla, tým širšie bude aj osvetlenie.

Krok štvrtý: Aké potrebujete žiarovky?

Od žiarovky sa odvíja spotreba elektrickej energie, čo je v dnešnej dobe pomerne zásadná vec. Energie zdražujú, takže sa hodí každá ušetrená koruna. Medzi najúspornejšie patria žiarovky s označením A, A+, A++ a A+++, dlhou životnosťou a úsporou energie potešia aj LED žiarovky.