Objaviť v domácnosti pleseň nie je nič príjemné – z estetického i hygienického hľadiska. Zbaviť sa jej býva často zložité, no na to, aby ste vedeli, ako postupovať, treba najprv odhaliť jej príčiny.

Plesne trápia v domácnosti

Veľa ľudí sa domnieva, že plesne bývajú len v starých, zanedbaných budovách. Neraz si ich však doma nájdu aj tí, čo sú presvedčení, že im nehrozia. Nepekný výkvet v rôznych odtieňoch sivej a zelenej sa môže zjaviť na nečakaných miestach. Ako je známe, prvotnou príčinou jeho vzniku býva nadmerná vlhkosť konštrukcie. Menej jasné býva, odkiaľ sa nabrala. K problému treba pristupovať komplexne. Najprv je nutné zistiť jeho príčiny, potom ich vhodným spôsobom odstrániť a v prípade potreby murivo zrenovovať a nanovo omietnuť. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa môže vlhkosť dostať do stien. Až keď ich zistíte, možno zvoliť správne riešenie.

Odhaľte príčinu včas

Ak príčinu tvorby plesní odhalíte včas, môžu vám pri náprave stačiť aj protiplesňové nátery. Pokiaľ je však poškodenie muriva hlbšie, je potrebná sanácia. Medzi jej najbežnejšie metódy patrí vytvorenie drenáže okolo základov a dodatočná izolácia častí spodnej stavby, alebo podrezanie muriva so vsunutím izolačných pásov tesne nad zemou.

Modernejšou metódou je chemická injektáž, ktorá hĺbkovo naimpregnuje celú hrúbku steny, takže bude pre vodu nepriepustná. Na vysušenie nadzemných časti domu možno použiť aj neinvazívne metódy, ktoré sú účinné najmä pri problémoch so vzlínajúcou zemskou vlhkosťou, napríklad magnetokinetickú metódu sanácie. Tá spôsobuje nielen vysušenie muriva, ale aj neutralizáciu tzv. geopatogénnych zón a zlepšenie kvality vzduchu vďaka zvýšeniu podielu negatívnych iónov kyslíka.

Pleseň nezoškrabávať!

Pleseň v žiadnom prípade neoškrabávajte zo steny za sucha, rozvírené spóry by sa tak dostali do vzduchu. Neodporúča sa ju ani kefovať, pretože by sa rozšírila ešte na väčšiu plochu steny. Najvhodnejšie je na poškodené miesto naniesť špeciálny sanačný prípravok na hubenie plesní, ktorý sa nechá pôsobiť 24 hodín. Po odstránení zvyškov plesní možno pristúpiť k obnove steny. Pre zabezpečenie dlhotrvajúceho účinku je vhodné ošetriť stenu špeciálnym protiplesňovým penetračným náterom. Trvalý preventívny účinok proti výskytu plesní majú akrylátové farby s obsahom molekúl striebra, ktoré ničia plesne už v zárodku. Menej známe, no veľmi účinné, sú aj tzv. múdre huby, ktoré sa živia plesňami.