Všetko sa vyvíja, ale určite ste postrehli, že trendy v interiérovom dizajne sa často vracajú v čase. V súčasnosti sa v domácnostiach objavuje dizajn zo 70. a 80. rokov. „Vintage“ stále nadobúda väčšiu popularitu a niet sa čomu čudovať. S týmto štýlom sa dokážete krásne vyhrať a poteší aj vaše peňaženky, keďže neraz viete z druhej ruky kúpiť rôzne kúsky za lacnejšie. Pozrime sa spolu na najzaujímavejšie trendy, ktoré ozvláštnia každý interiér.

1. Drevo na rôzne spôsoby

Obloženie, parkety či nábytok – drevené výrobky sa vracajú späť do módy. Najúžasnejšie na dreve je, že sa dá nájsť v rôznych farbách a s rôznymi štruktúrami. Dá sa kombinovať a hlavne dokáže dlhodobo slúžiť. Drevené dekorácie prinášajú pocit tepla do každého interiéru a pomáhajú zútulniť akýkoľvek priestor. V modernom retro štýle nesmú chýbať drevené stoličky ako aj drevené čajové stolčeky.

Dizajn-bez-nazvu-8

2. Farby, vzory a textúry

Pri retro štýle sa nemusíte báť farieb. Práve naopak, vďaka tomuto retro trendu sa môžete vyblázniť do sýtosti s čímkoľvek. Kockový vzor či pastelová ružová v kombinácii s kožou? Žiaden problém! Čudovali by ste sa, ako dobre tento na prvý pohľad šialený nápad vyzerá, pokiaľ sa zoberie zo správneho konca. Tieto jedinečné kombinácie vytvoria krásny kontrast a nielen vaša domácnosť bude hneď veselšia, ale aj vaša nálada. Interiér hneď nadobudne vlastnú unikátnu osobnosť. Súčasťou tohto trendu nemusia byť len zaujímavé dekorácie, ale môžete sa odviazať aj pri pohovke, stoličkách, čajových stolíkoch a čomukoľvek, čo vám príde na um. S týmito kontrastmi nadobudne každý interiér nádych 70. rokov.

3. Maximalizmus je nový minimalizmus

Pravdepodobne všetci už dobre poznáte minimalizmus a čisté línie, ktoré k nemu patria. Avšak, maximalizmus nadobúda stále väčšiu popularitu. Ak ste sa s týmto pojmom ešte nestretli, znamená to doslova opak minimalizmu. Zahŕňa predovšetkým množstvo doplnkov, farieb, a hlavne veľa rôznorodého nábytku. Maximalizmus vie krásne reflektovať osobnosť. Tento štýl určite nie je pre každého a pre mnohých môže pôsobiť ako neporiadok, ale má svoje čaro a dodá domácnosti nezabudnuteľnú atmosféru. Organizovaný chaos, aj tak môžete tento trend nazvať. Vďaka nemu viete ukázať všetky vaše úlovky zo second-handov a bazárov a dať im využitie, ktoré si zaslúžia.

4. Tapety

Je všeobecne známe, že tapety robia z domu domov. V retro podaní môžete siahnuť aj pre niečo viac ako obyčajné fádne tapety. Výrazné farby, tvary a obrazy, ktoré úžasne dopĺňajú celkový vzhľad interiéru, sú súčasťou tohto štýlu. Najlepšie do tohto trendu zapadnú kontrastné farby a často opakujúce sa tvary.

Dizajn-bez-nazvu-11

5. Ratanový nábytok

K vintage štýlu môžete zaradiť aj nábytok, ktorý je typický pre vaše terasy. Ratanový nábytok vám do interiéru prinesie uvoľnenú atmosféru a unikátny vzhľad. Tento materiál je dobrá investícia, pretože je silný a vydrží vám dlho. Ratanové kreslá sa objavujú čoraz častejšie v trendoch na tento rok. Sami o sebe majú pekný a trošku „boho“ vzhľad. Stačí pridať vankúšik alebo prehoz a štýl hneď nadobudne nový rozmer.

6. Gauč ako hlavný pútač pozornosti

V retro štýle dominujú mohutné a hlavne pohodlné gauče. Tvar gauča by mal byť oblý, aby zapadol do tohto nostalgického trendu. Medzi obľúbené materiály gaučov patrí zamat alebo koža. Ak si však vyberiete gauč so štruktúrou, automaticky dodá vášmu interiéru pocit 70. rokov. Farebné a textúrované vankúše pridajú na autenticite a vyšperkujú celkový dojem.

Dizajn-bez-nazvu-10

7. Rastliny

V 70. rokoch bolo veľkým hitom zdobiť si priestory mnohými rastlinami. Nie je prekvapujúce, že tento trend sa opäť vracia, vzhľadom na to, že prináša mnohé benefity. Nielen dobre vyzerá a dodáva interiéru dušu, ale prináša do domovou dotyk prírody. Pozitívne vplýva na náladu a zdravie. Niektoré druhy izbových rastliniek pomáhajú čistiť vzduch a dokonca redukovať stres.

Retro štýl rozhodne patrí k jedným z tých zaujímavejších a kontroverznejších interiérových štýlov, preto asi nie je úplne pre každého. Avšak, ak máte radi rôznorodosť či farebnosť, nebavia vás nudne farby a klasický nábytok, a zároveň chcete byť trendy, možno práve tento štýl bude pre vás.