Marocký štýl je charakteristický najmä svojou farebnosťou, odvážnosťou, eleganciou, ale aj sofistikovanosťou. Navyše je tak univerzálny, že si tento štýl dokážete vniesť do svojich domácností v jeho tradičnom, ale aj modernom dizajne. Ako si však zariadiť domácnosť v tomto štýle? Poradíme vám.

Marocký štýl v interiérovom dizajne

Maroko je malý štát, ktorý sa nachádza na severozápadnom pobreží Afriky a hraničí so severným Atlantickým oceánom a Stredozemným morom. Keďže ide o krajinu, ktorú osídľovali mnohé kultúry, marocký štýl je rôznorodý, osobitý, ale má jedinečnú atmosféru. Marocký štýl vznikol kombináciou viacerých štýlov, a to francúzskeho, španielskeho, islamského, afrického a perzského štýlu. Vzhľadom na to, ide o štýl, ktorý dokážete kombinovať s akýmikoľvek prvkami, dekoráciami a vytvoriť ho v akomkoľvek priestore.

8f0d8ec92bdca0e5d5e054e571b77539
Zdroj: Pinterest

Prvky marockého štýlu

Vďaka prvkom marockého štýlu dokážete svoj priestor zútulniť a dodať mu trochu svetla. Marocký štýl je veľmi farebný, a preto je ľahké ho identifikovať. Medzi prvky marockého štýlu tiež patria výrazné vzory, farby a bohaté zdobenie, ktoré je súčasťou mnohých dekorácií v interiéri. Práve tieto dekorácie dokážu vytvoriť aj z obyčajného priestoru domácnosť v marockom štýle. Aké prvky by teda nemali chýbať vo vašej marockej domácnosti?

Marocké koberce

Aj vďaka globalizácii máme prístup k mnohých marockých kobercom, ktoré sú veľmi zdobené a farebné. Práve toto je jeden z prvkov, ktorý by vo vašej domácnosti v marockom štýle nemal chýbať. Marocké koberce dodajú domácnosti teplo a útulnosť. Navyše marocké koberce sa vyrábajú v rôznych tvarov, materiáloch, dizajnoch či farbách. Preto si určite každý nájde ten pravý marocký koberec, ktorý sa mu zapáči.

Marocké vankúše, látky a tkané doplnky

Ďalším charakteristickým prvkom sú marocké vankúše, ktoré sa taktiež vyrábajú v rôznych tvaroch, dizajnoch a farbách. Predovšetkým však ide o tkané vankúše, ktoré sa dajú vrstviť a meniť či premiestňovať z jednej miestnosti do druhej. Marocké vankúše navyše dodávajú energiu, náladu a pohodlie. Pre Maroko a Afriku sú tiež charakteristické tkané košíky či ručne vyrábané dekorácie, ktoré sú inšpirované africkou krajinou. Tie by rovnako vo vašej domácnosti nemali chýbať.

7e392e83119e712e76a7fbbdcb111acd
Zdroj: Pinterest

Marocké osvetlenie

Každá miestnosť potrebuje svetlo. Prečo teda nezmeniť dekorácie na zdroj svetla, ktorý bude do miestnosti okrem svetla vnášať aj krásu? Zdobené mozaikové marocké lampy a osvetlenie sú pre marocký štýl taktiež charakteristické.

Marocké konferenčné stolíky

Dodať miestnosti trochu marockého štýlu môžete aj marockým konferenčným stolíkom, ktorý je cenovo dostupný.

Marocký štýl v domácnosti

Marocký štýl môžete vniesť do každej miestnosti v domácnosti, a to či už ide o obývaciu miestnosť, detskú izbu, kuchyňu či dokonca spálňu. Ako však na to?

Marocký štýl v spálni

Pokiaľ túžite po spálni v marockom štýle, potom odporúčame na každú stranu postele pridať jeden stolík v marockom štýle, pár vankúšov so vzormi a farbami typickými pre Maroko, teplé osvetlenie a lampy v marockom dizajne na každý stôl.

Marocký štýl v obývačke

Do obývacej miestnosti môžete taktiež použiť prvky marockého štýlu. Stačí, ak svoj stolík vymeníte za marocký konferenčný stolík, pod ktorý dáte marocký koberec. Pridáte k sedačke marocké lampy a pod nohy si zastrčíte pár marockých pufov, na ktoré si počas pozerania filmu môžete vyložiť nohy a na chvíľu si oddýchnuť.

f6323996b33004429022e86b327fa02b
Zdroj: Pinterest

Marocký štýl v kuchyni

Pre Maroko sú typické veľké závesy umiestnené na oknách. Práve tie môžete použiť vo svojej kuchyni. Do skríň vložte marocké taniere a sklenené misky. Na pult alebo kuchynskú linku položte servírovaciu misu v marockom štýle a naplňte ju ovocím. Na stôl môžete položiť obrús v marockom štýle s výraznými farbami a vzormi. Taktiež môžete vymeniť obyčajné utierky za utierky s marockou potlačou. Pokiaľ zvolíte viac rôznofarebných doplnkov, o to viac si domácnosť v marockom štýle vytvoríte.

Marocký štýl v každej domácnosti

Marocký štýl je veľmi univerzálny a charakteristicky. Ako môžete vidieť, stačí pridať do domácnosti len pár prvkov marockého štýlu a vaša domácnosť sa zmení okamžite na nepoznanie. Okrem toho tento štýl viete použiť nielen v interiéri, ale aj exteriéri. Či sa rozhodnete vytvoriť celú svoju domácnosť v tomto štýle alebo marocké prvky aplikovať len do jednej miestnosti, rozhodne si tento nový priestor zamilujete.