Ste fanúšikom neutrálnych farieb alebo naopak, neviete si predstaviť svoju domácnosť bez výrazných krikľavých odtieňov? Aj pre tento rok si veľké spoločnosti farieb a lakov vybrali trendy farby, ktoré vás určite v roku 2022 zaujmú.

Trendy farby na rok 2022

Proces výberu trendy farieb na nasledujúci rok zväčša vychádza z inšpirácií a vplyvov z okolitého súčasného sveta. Do veľkej miery tento proces ovplyvňuje zábavný priemysel, kultúra, životné prostredie, ale aj životný štýl, technológie, športové udalosti, obľúbené destinácie či oblasť dizajnu. Poďme sa spolu pozrieť, aké farby si pre nás pripravili svetové spoločnosti farieb a lakov ako Pantone, Shervin Williams, Dulux, Benjamin Moore či Krylon.

Farba roka 2022 od Pantone

Pantone je jednou zo spoločností, ktorá ovplyvňuje trh a udáva trendy farby na nasledujúci rok. Práve ona už viac ako 23 rokov vytvára trendy odtiene, ktoré spájajú emócie zo súčasného sveta, ktorý sa stále točí okolo vírusu Covid-19, ale tiež prepája inšpirácie zo sveta kultúry a inovácií. Pre rok 2022 sa teda farbou roka Pantone stala Pantone 17-3938 Very Peri. Ide o výraznú fialovo-červenú farbu, ktorá má podporiť kreativitu a osobnú vynaliezavosť. Ide skutočne o odvážnu farbu, ktorá má tiež symbolizovať prechod z izolácie do moderného života či už toho digitálneho (napríklad v Metaverse) alebo reálneho. Napriek tomu, že ide o výraznú farbu, je možné ju použiť kdekoľvek, a to či už ako súčasť dekorácií či stien v domácnosti.

24

Farba roka 2022 od Shervin Williams

Ďalšou z popredných spoločnosti, ktorá udáva trend farieb na rok 2022, je spoločnosť Shervin Williams. Tá pre tento rok zvolila jemne upokojujúcu farbu, ktorá vznikla prepojením šedej a zelenej farby. Ide o odtieň Evergreen Fog SW 9130, ktorý je možné aplikovať ako v interiéri, tak v exteriéri. Ak ju však skombinujete s teplými, zemitými a neutrálnymi farbami, potom dosiahnete ešte viac okúzľujúcejší efekt.

25

Farba roka 2022 od Dulux

Ak sa pozrieme na farbu Bright Skies od Duluxu, tak je zjavné, že aj oni sa nechali inšpirovať sviežou modrou farbou. Rovnako však zvolili pre tento rok žltú farbu Babouche No. 223, ktorá je vhodná aj do väčších miestností, čím bude pôsobiť domácnosť šťastne.

26

Farba roka 2022 od Benjamin Moore

Pri zelených odtieňoch ostaneme aj pri spoločnosti Benjamin Moore, ktorá pre rok 2022 zvolila farbu v odtieni October Mist 1495. Ide o jemnú, striebristo zelenú farbu, ktorou je možné vniesť kúsok prírody do vášho domova. V kombinácii s bledou nebeskou modrou, červenou alebo jemnou bielou vytvorí mimoriadne upokojujúce prostredie vašej domácnosti.

28

Farba roka 2022 od Farrow & Ball

Milujete vintage štýl? Spoločnosť Farrow & Ball tiež, a preto pre rok 2022 vybrala nadčasový odtieň Stone Blue, ktorý je vhodné kombinovať s Bright Skies do Dulux. Ide o teplú modrú farbu, ktorá dokáže vytvoriť príťažlivý vzhľad. V kombinácii s chladnejšími tónmi vytvorí moderný dojem a naopakm s červenou, žltou alebo oranžovou, vytvorí dramatický vzhľad. Odtieň Stone Blue tak môžete využiť v rôznych miestnostiach, napríklad aj v jedálni alebo knižnici.

29

Farba roka 2022 od Krylon

Poslednou farbou, ktorú sme vybrali do tohto zoznamu, je farba od spoločnosti Krylon. Ide o modro-zelený odtieň Satin Rolling Surf, ktorý dokonale dopĺňa súčasné trendy a dodáva interiérom domácností odvážny výraz. Okrem toho prináša dôveryhodný, sentimentálny pocit, ktorý je nadčasový. Preto domácnosti, v ktorých sa použije farba Satin Rolling Surf budú vytvárať upokojujúci a omladzujúci dojem.

30

Pri prerábaní a rekonštrukcii domácnosti je potrebné myslieť skôr na praktickosť a na to, ako sa vo svojej domácnosti cítite a nie na to, aby bola čo najviac trendy. Preto nie je vôbec zlé, že vás ani jeden z týchto odtieňov nezaujal.