Už o pár dní zasadnú naše ratolesti opäť do školských lavíc. Niektorých to čaká prvýkrát, iní už naopak vedia, do čoho idú. Okrem školskej tašky, písacích potrieb či prezúvok je dôležitým krokom vytvoriť školákovi priestor na učenie a písanie domácich úloh v detskej izbe. Pozrite si, bez čoho sa detská izba školáka neozaobíde.

detska-izba-pre-skolaka

Keď máte doma školáka určite viete, aké dôležité je nájsť mu v domácnosti priestor, kde sa bude môcť plne sústrediť na vzdelávanie. Ak nemáte priestor na detskú izbu, skúste vytvoriť aspoň malý kútik, ktorý bude vo vašom dieťati evokovať miesto, kde sa môže nerušene venovať štúdiu. 

Písací stôl 

Písací stôl tvorí spolu so stoličkou základ priestoru na učenie. Pri výbere správneho písacieho stola zohľadnite veľkosť priestoru a taktiež plochu, ktorú vám detská izba ponúka. Vyhnite sa zbytočne veľkým stolom, ktoré vám zaberú polovicu izby a pre dieťa môžu pôsobiť rušivo. Ideálnou veľkosťou je písací stôl v rozmere bežnej školskej lavice. Cieľom je predsa vytvoriť priestor, ktorý bude u školáka evokovať štúdium. Taktiež pred kúpou zistite jeho výšku a nájdite ideálne riešenie, ktoré bude pre dieťa vhodné aj o pár rokov. Pre ušetrenie priestoru môžete vybrať aj stôl, ktorý obsahuje úložný priestor v podobe zásuviek. 

elementary-school-student-with-glasses-sits-table-with-laptop-does-his-homework-online-scaled

Pohodlná a kvalitná stolička

Správne sedenie je dôležité. Ak chceme, aby sa dieťa pri učení nehrbilo, ale sedelo v správnej polohe, je potrebné zabezpečiť, aby bola jeho stolička kvalitná a prispôsobená jeho potrebám. Vyhnite sa zbytočným kúskom, ktoré nespĺňajú základné kritéria zdravého sedenia a radšej investujte. Najlepšou voľbou je stolička, ktorá ponúka možnosť nastavenia výšky. Takto zaistite, že bude stolička pre dieťa vhodná aj v budúcnosti. 

Úložný priestor na školské a písacie potreby

Množstvo nových písacích potrieb a učebníc si bude vyžadovať dostatok úložného priestoru. Myslite na to, aj pri zariaďovaní a nájdite skrinku, policu alebo komodu, ktorá výborne zapadne do priestoru a poskytne školákovi požadovaný úložný priestor. V rámci rozšírenia úložného priestoru môžete použiť aj praktické organizéry v podobe boxov alebo pletených košíkov. 

blank-photo-frame-mockup-minimal-kids-room-interior-design-with-kids-storage-cabinet

Policová knižnica

Ak vaša ratolesť miluje knihy, detská izba sa nezaobíde bez knižnice, do ktorej si bude môcť všetky prečítané aj neprečítané knižky odložiť. Ideálnym riešením je knižnica, ktorá má bočné steny a je dostatočne pevná, aby uniesla celú hmotnosť kníh. 

Doplnky a vychtávky, ktoré dieťa využije pri učení 

Na záver sa určite poobzerajte po využiteľných doplnkoch ako tabuľa na pripomienky, stojan na písacie potreby či milé školské dekorácie, ktoré priestor oživia. Ak zvažujete väčšiu renováciu, osviežte steny hravými tapetami alebo premeňte jednu stenu na tabuľu pomocou kriedovej farby. Detská izba tak bude vyzerať moderne a na dieťa bude pôsobiť pozítivne.

child-bedroom-with-modern-furniture-scaled