Prenajaté byty sú zväčša vybavené najlacnejším nábytkom, chýbajú v nich dekorácie a všetko je v nich bez duše. Presťahovali ste sa aj vy do prenájmu a premýšľate, ako si ho zútulniť? Prinášame vám pár užitočných tipov, vďaka ktorým bude aj prenajatý byt útulnejší.

Pripravte sa na poriadne upratovanie bytu

Možno ste mali šťastie a prenajali ste si byt, ktorý ste dostali dokonale čistý. Ak to však váš prípad nie je, pripravte sa na poriadne upratovanie celej domácnosti. Počas upratovania nezabudnite na „neviditeľné“ miesta. Každý kus nábytku odtiahnite a upracte to aj za ním. Pri upratovaní kúpeľne a toalety si dajte záležať na tom, že všetko poriadne vydezinfikujete a vyčistíte od nečistôt či vodného kameňa. Rovnako sa zbavte aj mastnoty v kuchyni. V neposlednom rade si nechajte vytepovať matrace na posteli a sedačku. Ak na to nemáte rozpočet, môžete to urobiť aj svojpomocne za pomoci sprejov na tepovanie.

woman-cleaning-house-scaled

Schovajte všetko, čo sa vám v byte nepáči

Keďže ide o prenajatý byt, nemôžete vyhadzovať veci, ktoré patria niekomu cudziemu. Vyhraďte si preto v byte miesto, kam všetko, čo sa vám nepáči alebo nepotrebujete, schováte. Takto získate priestor na zlepšenie. Pokiaľ by ste radi odstránili nejaký kus nábytku, dohodnite sa s majiteľom alebo ho odneste do pivnice.

Premyslite si či nepotrebujete premiestniť nábytok

Ak je váš prenajatý byt malý, skúste si premyslieť či existujú možnosti, ako ho zväčšiť. Občas vám pomôže len obyčajné presunutie nábytku, vďaka ktorému získate rozumnejšie usporiadaný priestor alebo miesto navyše.

Vybavte si kuchyňu novým riadom

Náklady na nový kuchynský riad nie sú tak vysoké, ak viete, kde nakupovať. Mnoho predajní ponúka cenovo dostupné produkty, medzi ktorými nájdete aj pomerne lacný, ale pekný kuchynský riad, príbor či hrnce. Poobzerajte sa po nových kúskoch. Nezabudnite, že aj keď bývate sami alebo vo dvojici, vždy sa hodí mať pár pohárov či tanierov navyše. Ak si ráno radi vypijete kávu, rozhodne oceníte kávovar. V tomto prípade nemusíte šetriť, pretože pri sťahovaní z bytu si ho môžete vziať jednoducho so sebou.

minimalistic-kitchen-corner-with-appliances-scaled

Nové textílie celý byt skvele zútulnia

Nové závesy, deky či vankúše pridajú aj neatraktívnemu prenajatému bytu ten správny šmrnc. Závesy vnesú do priestoru útulnosť, vankúše a deky zase pohodlie a chýbajúcu dušu. Porozhliadnite sa po možnostiach v cenovo dostupných predajniach, kde viete nájsť skutočne dizajnové a štýlové kúsky.

Zakončite to bytovými dekoráciami a doplnkami

Ak si vravíte, že tomu ešte stále niečo chýba, odpoveďou sú bytové dekorácie a doplnky. Nové dekorácie priestor skvele zútulnia a prostredníctvom nich do neho viete preniesť trochu zo seba. Skvelou voľbou sú napríklad obrazy na stenu, váza na kvety, pár vonných sviečok či kúpeľňové doplnky. Počas nákupu dekorácií myslite na to, aby ladili s celkovým priestorom. Najlepšie je vyberať neutrálne doplnky v jednoduchých farbách, ktoré ľahko zapadnú.

Pamätajte, že každý, aj prenajatý priestor, si viete do určitej miery prispôsobiť a zútulniť tak, aby sa vám v ňom bývalo dobre. Stačí vám k tomu aj pomerne nízky rozpočet a trochu citu pre detail.