Zariaďujete alebo rekonštruujete svoju domácnosť a premýšľate nad dlažbou alebo drevenou podlahou? Toto sú dôvody, prečo si vybrať drevené podlahy a tiež spôsoby, ako si ich vybrať správne.

Drevené podlahy v domácnosti

Drevo je skvelým prírodným ekologickým materiálom, ktorý má okrem nádherného dizajnu aj skvelé vlastnosti. Napriek rôznym módnym trendom je však drevo jedným z tých nadčasových, a preto sú drevené podlahy skvelou voľbou. Drevené podlahy taktiež patria medzi najvhodnejší typ podlahovej krytiny, ktorý si zachováva aj pri dlhoročnom používaní svoj tvar a farbu. Výhodou samotného dreva je tiež rôznorodosť, a preto si do interiéru svojej domácnosti môžete vybrať drevené podlahy z rôzneho typu dreva a tiež v rôznych štýloch. Výber podlahy je však veľmi dôležitý. Ten istý typ drevenej podlahy nie je vhodný do každej miestnosti, domácnosti či pre každého človeka. Prečo a ako si vybrať drevené podlahy? Poradíme vám.

modern-mid-century-vintage-interior-living-room

Dôvody, prečo si vybrať drevené podlahy do domácnosti

Drevo je úžasný prírodný materiál, ktorý má skvelé vlastnosti. Preto sa nemôže stať, že s drevenými podlahami nebudete spokojný. Prečo si však drevené podlahy vybrať?

 • Dizajn drevených podláh je nadčasový a vždy trendy
 • Drevené podlahy majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti
 • Drevené podlahy produkujú príjemné teplo a sú príjemné aj na dotyk
 • Pri správnej voľbe a ošetrení sú drevené podlahy vhodné do každej miestnosti v domácnosti
 • Vďaka dreveným podlahám prinesiete do vašej domácnosti kus prírody
 • Okrem dizajnu majú drevené podlahy aj nezameniteľnú vôňu
 • Drevená podlaha nezachytáva prach ani iné baktérie, vírusy či roztoče, a preto je vhodná aj pre alergikov či astmatikov.

Faktory, ktoré treba pri výbere podláh zohľadniť

Pokiaľ sa rozhodnete pre drevené podlahy, mali by ste pri výbere zohľadniť najmä tieto faktory.

Kvalita drevených podláh

Pri výbere drevených podláh je potrebné myslieť aj na kvalitu podláh. Kvalita drevených podláh súvisí predovšetkým s typom použitého dreva a s jeho spracovaním. Pokiaľ si budete kupovať podlahy alebo si ich necháte vyrobiť na mieru, vždy sa uistite, aká je ich kvalita alebo sa poraďte s odborníkom. Cena nie vždy odzrkadľuje aj kvalitu.

Povrchová úprava drevených podláh

Drevené podlahy si tiež môžete vyberať na základe ich povrchovej úpravy. Vybrať si môžete medzi lakovanými drevenými podlahami a olejovanými. Rozdiel medzi nimi je v tom, že lakované drevené podlahy sú lesklejšie a odolnejšie voči odieraniu a tlaku. Olejované naopak zvýrazňujú štruktúra dreva. Olej tiež chráni drevo proti vlhkosti a rôznym teplotám. Na trhu tiež nájdete kombinované drevené podlahy.

sample-wood-material-interior-design

Tvrdosť drevených podláh

Kvalita podláh tiež súvisí aj s použitým materiálom, od ktorého sa odvíja tvrdosť drevených podláh. Drevené podlahy tak môžete mať vyrobené z mäkkého, stredne tvrdého a tvrdého dreva, či exotického dreva. Mäkké drevené podlahy sú často vyrobené z dreva, ako je lipa, jedľa, smrek alebo topoľ. Stredne tvrdé zas z duba, buka, orecha, javora, brezy, ale aj jelše. Medzi tvrdé drevo môžeme zaradiť rôzne exotické dreviny ako je eben, ale aj agát či jatoba.

Typ drevenej podlahy

Drevené podlahy si môžete vybrať aj na základe ich typu. Medzi odolné podlahy s najdlhšou životnosťou patria podlahy z masívu. Veľmi obľúbené sú tiež dvojvrstvové a trojvrstvové drevené podlahy. Lacnejším variantom sú napríklad aj dyhované podlahy. Najstarším typom sú palubovkové drevené podlahy, ktoré sa najčastejšie vyrábajú z hobľovaných dosiek. Tento typ podlahy však nie je vhodný do domácnosti. Skôr si ich môžete zvoliť v interiéri víkendovej chaty či chalupy.

Drevená podlaha na základe miestnosti

Drevenú podlahu by ste si tiež mali vyberať na základe miestnosti, do ktorej ju chcete umiestniť. Na základe toho je potom potrebné vyberať drevenú podlahu podľa vlastností. Do obývacej izby pokojne zvoľte dizajnovú drevenú podlahu, ktorá bude kvalitná. Do kuchyne drevenú podlahu, ktorá bude znášať väčšiu záťaž a ktorej povrch bude špeciálne ošetrený. Do spálne zas takú, ktorá bude príjemná na dotyk a tichá, keď po nej prejdete.

cute-girl-daughter-drawing-with-colored-pencils-playing-home

Prevedenie drevených podláh

Drevené podlahy si tiež môžete vyberať na základe ich prevedenia. To znamená, že si môžete vybrať medzi doskovými podlahami, kazetovými podlahami či parketami.

Tipy na drevené podlahy

Na záver vám prikladáme pár tipov, ako vybrať drevené podlahy správne:

 • do malej domácnosti môžete pokojne použiť ten istý typ a dizajn drevenej podlahy,
 • v prípade, že je miestnosť malá, nevyberajte si zbytočne veľké drevené podlahy alebo lamely,
 • nekombinujte zbytočne viacero dizajnov podláh,
 • o drevenú podlahu je potrebné sa dôkladne starať. Uvedomte si, že na svetlej drevenej podlahe bude vidieť nečistotu o čosi viac,
 • svetlá podlaha vám interiér domácnosti viac presvetli.