Tiež sa každý deň tešíte, až si večer ľahnete do postele a necháte sa odniesť do rozprávkovej ríše snov? Ako by aj nie. Naše telo spánok a regeneráciu potrebuje, inak budeme mrzutí a nič sa nám nebude dariť. Lenže ono sa to povie. Ľahnúť si a spať až do rána. Je toľko faktorov, ktoré nám to môžu pokaziť, jedným z nich je aj posteľná plachta.

Nie je posteľ ako posteľ

Hovorí sa, že ako si kto ustelie, tak si tiež ľahne. Platí to aj o posteli. Tá je úplným základom pre zdravý spánok, súvisí s ňou aj výber matraca, plachty a obliečky. Postelí je na trhu nespočetné množstvo, niektoré sú ale nestabilné, iné tvrdé. Kto sa chce dobre vyspať, ten by mal staviť na posteľ, ktorá drží a nevŕzga, je vyrobená z pevného a odolného materiálu a má správnu veľkosť.

postelne-pradlo-1-scaled

Ako vybrať posteľnú plachtu?

Keď máte posteľ a k nej zodpovedajúci matrac, prichádza na rad výber plachty. Mnohí z nás sa najskôr pozerajú na jej farbu, snažíme sa totiž spálňu pekne zladiť. Začínať farbou sa ale nemusí vyplatiť, čo keď bude plachta malá (alebo naopak príliš veľká, bude hrýzť, chladiť alebo sa zatrhávať.

Vybrať tú správnu plachtu je tak trochu alchýmia, keď ale viete ako na to, zvládnete to raz dva. Na čo sa teda zamerať a čo rozhodne nepodceniť?

Klasická alebo napínacia plachta?

Naše mamičky a babičky používali klasické plachty v tvare obdĺžnika, ktoré majú svoje výhody aj nevýhody. Znesú vysoké teploty prania, ale musia sa žehliť. Keď sa pre ne rozhodnete, musíte si dobre zvoliť veľkosť, pretože bude presahovať na všetkých stranách matraca. Navyše sa ľahko zhrnie a vy potom ležíte priamo na matraci.

Modernejšou variantou je napínacia plachta s gumou po celom obvode, ktorú na matrac rýchlo a ľahko navlečiete, krásne sa vypne, drží a nekrčí sa.

postelne-pradlo-bielizen-scaled

Pozor na rozmery

Plachty sú na trhu k dispozícii v rôznych veľkostiach, súvisia s rozmermi matracov. Z čoho môžete vyberať?

  • Plachta do detskej postieľky s rozmermi 120 x 60 cm alebo 140 x 70 cm
  • Plachta pre deti s klasickými rozmermi 90 x 200 cm
  • Klasická plachta na jednolôžko 90 x 200 cm
  • Plachta na predĺžené jednolôžko 90 x 220 cm
  • Plachta na klasické dvojlôžko s rozmermi 180 x 200 cm alebo 200 x 200 cm
  • Plachta na predĺžené dvojlôžko 200 x 220 cm

Akému materiálu dať prednosť?

Obľúbené sú bavlnené plachty, ktoré sú k dispozícii ako v plachtovom, tak napínacom prevedení. Bavlna je prírodný materiál, ktorý dobre saje pot, je priedušná, hypoalergénna a v lete chladí, v zime hreje.

Ďalšou možnosťou je jersej posteľná plachta, ktorá sa šije z úpletu, aký poznáte napríklad z tričiek. Základom je opäť bavlna, ktorá je ale obohatená elastickými vláknami, aby sa plachta dobre navliekala na matrac. Zaobstarať si môžete aj krásne mäkké, jemné a hrejivé froté posteľné plachty, alebo staviť na luxusné a elegantné plachty z damašku.

Zaujímajte sa aj o gramáž

Keď už sme pri tom materiáli, určite sa pozrite aj na gramáž. Práve od nej sa totiž odvíjajú vlastnosti materiálu ako napríklad schopnosť odvádzať od tela pot, alebo životnosť. Plachty s vyššou gramážou vám budú dlho a dobre slúžiť. Čo viac si priať?