Voda je skutočne nevyhnutná pre všetok život na Zemi. Globálne otepľovanie má za následok nedostatok vody, ktorej cena rastie. Problém s vodou môže ovplyvniť každú domácnosť. Čoraz viac domácností sa preto snaží vodu opätovne zužitkovať. Sušíte doma bielizeň v sušičke? Vedeli ste, že zbytková voda zo sušičky sa dá využiť ešte na mnoho ďalších účelov v domácnosti? Chcete návod ako opätovne využiť vodu zo sušičky? Dáme vám pár tipov.

Voda zo sušičky

Problematika nedostatku vody, šetrenie a recyklácia je na zozname aktuálnych tém, témou číslo jeden. Vodu môžete šetriť aj vďaka sušičke. Opätovné použitie vody zo sušičky je vynikajúcim spôsobom, ako šetriť vodou. Šetrenie vody môže byť skvelé ako pre planétu, tak aj pre vašu peňaženku.

container-condensate-from-dryer-woman-takes-out-tank-with-accumulated-water-after-drying-clothes-from-dryer

Kondenzačná sušička funguje na princípe kondenzácie vody. Kondenzačné sušičky sušia vaše oblečenie ohrievaním vzduchu a jeho prechodom cez oblečenie. Vzduch zbiera vlhkosť a putuje do výmenníka tepla, kde sa ochladzuje a kondenzuje. Prípadná vlhkosť sa odvádza do nádoby na vodu. Potom sa vzduch znovu ohreje a opäť prechádza cez oblečenie. Tento proces sa opakuje, kým sa neodstráni všetka vlhkosť a oblečenie nebude suché.

5 tipov využitia vody zo sušičky

1. Splachovanie toalety

Jedným zo spôsobov, ako využiť vodu zo sušičky, je použiť ju na splachovanie toalety. Veľkú časť spotreby vody v domácnostiach predstavuje splachovanie toalety, a to pitnou vodou. Šetrenie vody pomocou použitia vody zo sušičky má tak pre vás ekonomický a ekologický prínos.

2. Umývanie podlahy

Ďalší skvelým spôsobom, ako zužitkovať vodu zo sušičky, je umývanie podlahy. Teplá voda zo sušičky je na upratovanie skvelá. Nemusíte sa obávať akéhokoľvek prebytočného čistiaceho prostriedku, ktorý sa nachádza vo vode zo sušičky. Pri umývaní podlahy môžete využívať aj iné druhy čistiacich prostriedkov určených na čistenie podláh. V prípade, že voda zo sušičky je relatívne viac mydlová, môžete použiť menšie množstvo čistiaceho prostriedku.

asian-woman-washes-floor-with-mop-rag-indoors-housewife-washing-floor-mopping-home

3. Polievanie rastlín

Milovníci kvetov pozorne počúvajte. Vodu z vašej kondenzačnej sušičky môžete použiť na zalievanie niektorých vašich rastlín. V prípade, že ste sa rozhodli využiť vodu zo sušičky, musíte vedieť, že táto voda je kyslá z pracieho prostriedku a vodnej pary vytvorenej počas procesu sušenia. Existujú však rastliny, pre ktoré táto voda nie je vhodná. Neodporúčame vám napríklad používať túto vodu pre rastliny, ktoré máte posadené v črepníkoch. Dôvodom je, že kyslá voda by sa úplne koncentrovala v kvetináči, namiesto toho, aby sa šírila, ako napríklad v pôde záhrady. To by s najväčšou pravdepodobnosťou viedlo k tomu, že voda zo sušičky by zabila vaše vzácne rastliny v črepníkoch.

4. Čistenie vane, sprchy, umývadla a toalety

Kúpeľňa a toaleta sú frekventovanou zónou každej domácnosti. Pri čistení toalety, vane, sprchy a umývadla využívajte zužitkovanú mydlovú vodu zo sušičky. Ak je vaším cieľom zabiť baktérie a všetky plesne, neplytvajte pitnou vodou. Zväčša sa aj tak na silne znečistené povrchy používajú aj čistiace prostriedky, napríklad Savo. Pridávať tak čistiace prostriedky do čistej pitnej vody skutočne nemá zmysel. Pokiaľ teda máte prístup k vode zo sušičky, pokojne ju využite na čistenie povrchov v kúpeľni či na toalete.

modern-bathroom-with-shower-small-apartment

5. Umývanie topánok

Trápia vás špinavé a zablatené topánky? Neplytvajte na čistenie topánok čistou pitnou vodou, ale využite už použitú vodu zo sušičky. Planéta sa vám tak poďakuje.

Voda zo sušičky má mnohé praktické ekonomické a ekologické využitia. Pokiaľ k nej máte prístup, určite vyskúšajte tieto spôsoby. Neplytvajte a neplaťte zbytočne za čistú pitnú vodu.