Advent je v plnom prúde a tie najväčšie sviatky sa pomaly blížia. Do štedrého večera nám ostáva už len 9 dní. No ak si aj vy nechávate vianočné upratovanie na posledný víkend, potom sa pokojne riaďte týmito tipmi a zvládnite upratovanie bez stresu.

Nenechávajte si upratovanie na poslednú chvíľu

Patríte k tým ľuďom, ktorí riešia a nenechávajú si všetko na poslednú chvíľu? Niekedy sa vám to môže vypomstiť. Ak si necháte kupovanie darčekov, pečenie alebo upratovanie domácnosti na poslednú chvíľu, môže sa stať, že niečo nestihnete alebo že nastanú nejaké komplikácie, ktoré vám to neumožnia. Samozrejme, vianočné sviatky nie sú o darčekoch ani o tom, aby ste mali v domácnosti dokonalú čistotu, ale menšie upratovanie, pri ktorom odstránite prach či omrvinky predsa len urobiť môžete.

young-attractive-woman-cleaning-house-before-christmas-celebration

Rozdeľte si úlohy

Ani len tí najbližší príbuzní vám, samozrejme, nebudú vyčítať, ak zabudnete upratať skriňu, ktorá slúži ako odkladací priestor, no zbaviť sa viditeľnej nečistoty je nevyhnutné, a to aj napriek tomu, že sa vám do neho nechce. Preto urobte z vianočného upratovania zábavu a zapojte do neho svojich rodinných príslušníkov. Pretože aj takto sa dá tráviť spoločný čas s rodinou. Pokojne zapojte do tohto upratovanie aj svoju polovičku a deti, pretože ak si už v detstve vytvoria tento návyk a budú si pravidelne ukladať veci na správne miesto, zistia, že upratovanie nemusí byť zdĺhavé a zaberať veľa času. Na manžela nechajte upratovanie skladových priestorov či uloženie ťažších predmetov, na deti nechajte upratovanie ich vlastnej izby, vysávanie či utieranie prachu a vy dajte do poriadku okná, kuchyňu, hygienické zariadenia či krehké veci, ktoré by deti mohli pri upratovaní rozbiť. Samozrejme, rozdelenie úloh závisí aj od toho, koľkoročné deti máte. 

Používajte profesionálne čistiace prostriedky

Vaše vianočné upratovanie bude určite jednoduchšie a rýchlejšie, ak použijete profesionálne čistiace prostriedky. Práve profesionálne čistiace prostriedky dokážu odstrániť aj tú najväčšiu nečistotu a zanechať sviežu vôňu. Ak potrebujete odstrániť vodný kameň či zažratú nečistotu, pokojne použite vysoko koncentrované prostriedky, no pri ich používaní dodržiavajte návod na použitie. Na utieranie prachu použite prachovku alebo utierky či čistiaci prostriedok, ktorý odpudzuje prach a zanecháva nábytok lesklý a dokonalo čistý. Na čistenie okien či zrkadiel tiež použite čistiace prostriedky, ktoré nezanechávajú šmuhy. Pri čistení podláh odporúčame používať čistiace prostriedky, ktoré nezanechávajú mastný a šmykľavý povrch, pretože by mohlo dôjsť k nepríjemnému poraneniu. Ak chcete svoju domácnosť príjemne a nenásilne prevoňať, môžete použiť čistiace prostriedky s vôňou alebo použiť vonné sviečky s vôňou ihličia, škorice alebo vanilky, ktoré sú pre Vianoce typické. Všetky profesionálne čistiace prostriedky nakúpite aj online prostredníctvom e-shopov a tým ušetríte množstvo času, ktorý by ste inak strávili v obchode.

Urobte si upratovací plán

Pri upratovaní platí, že čím viac ľudí sa do upratovania zapojí, tým bude upratovanie rýchlejšie a jednoduchšie. Ak vás však čaká ešte pečenie, kúpa darčekov a ich balenie, každodenná práca či iné činnosti a ste na upratovanie sám alebo sama, pokojne si upratovanie rozdeľte na niekoľko dní. Nikto netvrdí, že musíte upratať celú domácnosť za jeden deň. Pokojne si rozdeľte jednotlivé miestnosti domácnosti na každý deň zvlášť. Takýmto spôsobom stihnete urobiť viacero rozličných činností za deň.

man-cleaning-his-apartment-after-christmas-party

Užite si vianočné sviatky v kruhu najbližších a myslíte na to, že Vianoce nie sú nevyhnutne o dokonalo čistej domácnosti, ale o oddychu a rodine.