Starostlivosť o domácnosť dokáže zabrať nezanedbateľné množstvo času. A nemusíte mať ani veľký dom. Aj dôkladné upratanie menšieho bytu dokáže byť namáhavé. Ešteže nechuť k upratovaniu máme zrejme zakorenenú v ľudskej DNA a tak sme vynašli množstvo praktických pomocníkov, ktorí nám dokážu pomôcť.

Ručné parné čističe sa dostanú všade

 Medzi spotrebiče, ktoré oceníte pri pravidelnom upratovaní domácnosti, patria aj parné čističe. Tie vám dokážu pomôcť v boji s odolnými nečistotami, či s mastnotou a dokážu vašu domácnosť zbaviť aj alergénov a rôznych mikroorganizmov. Nie je však parný čistič ako parný čistič. Rozdeliť ich môžeme na 4 typy. Aké sú to?

Najmenšie prevedenie tvoria ručné parné čističe. Sú malé a ľahké, vďaka čomu sa s nimi dostanete aj do ťažko prístupných miest. Vhodné sú na čistenie okien, zrkadiel, či škár v kúpeľni a v kuchyni.

Pochopiteľne však nezvládnu všetko. Nižší výkon a menšia nádržka neumožňujú používať ich na väčšie plochy. Na čistenie podláh a podobné použitie si budete musieť vybrať z niektorých ďalších typov parných čističov.

tipyprebyvanieSK-obr†zok-k-PR-ul†nku

S parným mopom bude čistenie podlahy skutočne komfortné

Na efektívne čistenie hladkých podláh ako sú linoleum, vinyl, či dlažba sa „špecializujú“ parné mopy. Sú tyčovej konštrukcie a majú veľkú stieraciu plochu, takže sú rýchlo pripravené na použitie a jednoducho sa s nimi manipuluje.

Takáto konštrukcia síce parné mopy priam predurčuje na čistenie podláh, ale zároveň ich použitie obmedzuje v podstate len na tie podlahy. Na iné účely sa príliš nehodia. Pozor si treba dať aj pri drevených a iných absorpčných podlahách, kde môže zanechávaná vlhkosť predstavovať riziko.

Chcete väčšiu flexibilitu?

Ak potrebujete vyšší výkon, väčší objem nádržky a väčšiu flexibilitu, sú pre vás ideálne podlahové parné čističe. Vyzerajú v podstate ako klasické vysávače, vďaka čomu sa s nimi ľahšie čistia aj rôzne zákutia, čo oceníte napríklad vtedy, ak máte komody alebo iný nábytok na nožičkách a chcete mať čisto aj pod týmto nábytkom. Dodávajú sa s rôznymi nadstavcami a tak s nimi môžete vyčistiť nielen podlahy, ale napríklad aj sklá.

Rovnako ako pri parných mopoch platí, že problémom môže byť čistenie chúlostivých absorpčných povrchov. Taktiež totižto zanechávajú vlhkosť. Ak je toto pre vás problém, je tu ešte posledný typ parných čističov.

Parné vysávače majú podstatnú výhodu

Tým posledným typom sú parné vysávače. Môžu byť buď v klasickom, alebo v tyčovom prevedení. Ich výhodou je, že rovno aj vysávajú špinu, ktorú nie je nutné následne stierať a taktiež tým pádom nezanechávajú po sebe mokro. Okrem toho, že sú vhodné na viacero druhov podláh, je s nimi možné vyčistiť aj koberce a rôzne čalúnenia.

Ďalšie výhody aj nevýhody závisia od toho aké prevedenie parného vysávača beriete do úvahy. Tyčové vám umožní rýchlejšie začatie čistenia a celkovo pohodlnejšie používane, ale v porovnaní s klasickým prevedením má obmedzenejšie využitie.