V dnešnej dobe, keď sa nás globálne otepľovanie dotýka viac, ako hocikedy predtým, snažiť sa fungovať viac udržateľnejšieECO je nesmierne dôležité pre našu planétu a budúcnosť. Viete si kúpiť ekologickejšie auto, posteľ z udržateľnejších materiálov, či kozmetiku vyrobenú z  prírodných látok a dokonca viete aj bývať viac ekologickejšie. Dnes vám poradíme 6 tipov pre ekologickejšie bývanie, ktoré je rozhodne “eco-friendly“ pre našu planétu.

resize-163066716522995906viberimage20210903110548498

Vymeňte žiarovky za úsporné

Úsporné žiarovky sú v domácnostiach bežnou vecou, avšak treba si vybrať aj vhodný typ žiarovky, ktorá sa bude hodiť do vášho príbytku. Pokiaľ sa vo vašej domácnosti ešte nenachádzajú žiadne LED úsporné žiarovky, zakúpte si ich hneď ako dočítate tento článok, poslúžia rovnako ako klasické, a pritom ušetríte svoju peňaženku aj planétu.

(Nákupné) tašky

Jeden z najjednoduchších krokov, aký môžete podniknúť, je obmedzenie používania plastových tašiek. Kúpte si zopár látkových alebo papierových tašiek, do ktorých budete môcť robiť nákupy, či uskladňovať doma veci. Zbavíte sa takto aspoň zbytočného používania jednorazových plastových tašiek.

Perte v studenej vode

Horúca voda neznamená okamžite to, že vám lepšie vyčistí oblečenie, práve naopak, môže zanechávať na vašom oblečení škvrny. Naopak, studená voda vám oblečenie účinne vyčistí a zároveň takisto ušetríte na účte.

Spravte si kompost

Kompostovanie je skvelým riešením, ako sa zbaviť kuchynského a záhradného odpadu. Biologický rozložiteľný odpad má v smetiach, ktoré produkuje vaša domácnosť najväčší podiel, tak prečo ho zároveň nevyužiť vo váš prospech? Vďaka kompostu budete mať lacné hnojivo prospešné pre vašu záhradu a rastlinky. 

resize-1630667186235304006viberimage20210903110552425

Vypnite svetlo, keď odchádzate z izby

Mnoho ľudí zabúda na zhasnutie svetla. Naučte sa zakaždým, keď odídete z akejkoľvek miestnosti, vypnúť svetlo, aj keď odchádzate len na chvíľu. Netreba predsa míňať elektrinu, ak sa v izbe nikto nenachádza.

V neposlednom rade recyklujte

Bežná vec, ale aj tak nato ľudia zabúdajú a nerobia ju poriadne. Recyklovanie by malo byť samozrejmosťou pre každého.  Treba však takisto vedieť, ako správne recyklovať. Napríklad taký plast by ste pred vyhodením mali umyť od jedla a nečistôt, aby ,mohol byť zrecyklovaný správne. Rozdeľte si svoj odpad na niekoľko nádob aj s označením či farbou, aby ste v tom mali prehlaď a nehádzali všetko do komunálneho odpadu.