Existuje množstvo tipov, ako čistiť okná, a to od výroby vlastného čistiaceho prostriedku s octom, až po trik so starými novinami. Postupom času sa však okná vždy zašpinia, a to od prachu, vtákov, dažďa či kombináciou viacerých týchto vplyvov. Ako však čistiť okná rýchlo, efektívne a bez šmúh? Vyskúšajte tieto tipy, vďaka ktorým budete mať krištáľovo čisté okná v interiéri a v exteriéri.

Spôsoby, ako čistiť okná

Či už máte mierne znečistené okná od prachu alebo príliš špinavé okná, vždy budete potrebovať na ich vyčistenie tie správne pomôcky. Okrem toho, svoje okná by ste mali čistiť nielen pred veľkými sviatkami či počas veľkého jarného upratovania, ale pravidelne. Zväčša sa odporúča umývať okná aspoň raz za mesiac, a to zvonku aj zvnútra. Na to, aby boli okná dokonalo čisté, budete potrebovať:

  • metlu s dlhou rukoväťou na odstránenie pavučín a prachu
  • vedro
  • špongiu
  • stierku na okná
  • čističe na okná alebo vyrobené roztoky
  • hnedý papier alebo noviny
  • utierku z mikrovlákna
  • suchu handru alebo utierku.

1. Pred čistením okien odstráňte žalúzie, záclony a závesy

Ešte predtým, než začnete so samotným umývaním a leštením okien, je potrebné odstrániť žalúzie, závesy a záclony. Tie by ste mali taktiež vyčistiť, vyprať a najlepšie aj nastriekať nejakým osviežovačom tkanín, aby boli dlhodobo voňavé a vytvárali príjemnú sviežosť v miestnosti. Pomocou kefy, metly alebo prachového nástavca na vysávači sa snažte odstrániť prach a pavučinu z okien, z rámov okien a z parapetov.

young-woman-standing-near-widnow-fixing-curtains

2. Vyrobte si vlastné domáce roztoky na čistenie okien

Na čistenie okien môžete použiť viacero čistiacich prostriedkov. Vytvoriť si môžete aj vlastný, a to tak, že pridáte 2 polievkové lyžice bieleho octu do vedra s teplou vodou. Ocot je skvelým čistiacim prostriedkom, ktorý navyše neznečisťuje životné prostredie. Okná tiež môžete umývať mydlovou vodou, avšak nevytvárajte v roztoku príliš veľké množstvo peny, pretože tá na oknách zanecháva stopy. Na čistenie okien používajte mäkkú špongiu a vždy čistú vodu, pretože aj špinavá voda môže zanechávať šmuhy.

Tip na efektívne čistenie okien: Na mnohých diskusných fórach sa dočítate, že efektívnym spôsobom na čistenie okien je používanie čajových vrecúšok, ktoré zanechávajú okná lesklé a bez šmúh. Pokiaľ chcete vyskúšať tento trik, použite kuchynskú utierku namočenú do hrnčeka so studeným čiernym čajom. Utierkou umyte okná a utrite ich dosucha čistou mäkkou handričkou.

3. Začnite umývať okná od ich rámov

Pred čistením skiel by ste mali vyčistiť rámy okien. Je to najmä preto, aby ste na čisté sklá následne nenakvapkali špinavú vodu z rámov. Rámy by ste mali utierať vlhkou špongiou. Ak sú rámy nadmerne znečistené, použite čistiaci prostriedok na drevo alebo na PVC, a to v závislosti od materiálu rámu okien. Rámy taktiež môžete umývať mydlovou vodou.

worker-sprays-window-cleaner-close-up

4. Sklá okien umývajte pohybom do tvaru písmena S

Na čistenie okien používajte svoj vopred pripravený roztok alebo profesionálny čistiaci prostriedok určený na okná. Ponorte špongiu alebo handričku z mikrovlákna, vyžmýkajte prebytočnú tekutinu a následne jemne pretrite sklo okien. Ak chcete, aby vaše okná boli dokonalo čisté a bez šmúh, pohybujte sa po oknách v tvare písmena S. Len tak sa efektívne zbavíte každej nečistoty nachádzajúcej sa na oknách. Na čistenie okien môžete použiť aj hnedý papier alebo staré noviny. Pozor dávajte však na to, aby ste okná nepoškrabali.

5. Odstráňte prebytočný čistiaci prostriedok z okien

Na povrchu okien môžu ostať zbytky čistiaceho prostriedku alebo pena. Tie sa vždy snažte odstrániť, aby nezanechali na oknách zbytočné šmuhy. Opäť použite čistú a suchú handru z mikrovlákna alebo stierku na okná. Nezabúdajte utrieť aj parapet. V tomto prípade by ste sa mali vyhnúť papierovým utierkam alebo takým utierkam, ktoré zanechajú na oknách vlákna.

Náš tip: Utierať okná papierovými novinami pomáha absorbovať zvyšky čistiaceho prostriedku. Staré noviny by ste mali používať kruhovým pohybom a následne použiť vertikálny a horizontálny ťah, aby tekutina z okien zmizla.

wash-window-blue-sky-white-clouds

6. Postupujte s čistením okien z vnútornej strany

Pokiaľ budete mať vyčistenú vonkajšiu časť okien, a to aj skiel a rámu, mali by ste pokračovať v čistení okien z vnútornej strany. Ak chcete, aby sa vaše rámy okien leskli, môžete pokojne použiť aj bielu zubnú pastu, avšak to len v prípade, že sú rámy okien z bieleho PVC materiálu.

Čistenie okien v tej správny čas

Pokiaľ si myslíte, že by ste mali okná umývať za slnečného počasia, možno sa mýlite. Práve zamračené počasie je to najideálnejšie na čistenie okien. Je to preto, že slnečné svetlo urýchľuje schnutie roztoku na oknách, vytvára na skle odlesky a tiež uľahčuje rozpoznanie šmúh. Ak sa bojíte experimentovať a chcete mať istotu, že vaše okná budú dokonalo čisté, nebojte sa použiť profesionálne čistiace prostriedky na čistenie okien.