Niekým milované, inými nenávidené. To je upratovanie domácnosti. Aj vy patríte do skupiny, ktorá nerada upratuje a každý týždeň sa musí premáhať? Potom vyskúšajte tieto tipy, ako efektívne upratať vašu domácnosť. Bude to jednoduché a rýchle.

#Dodržiavajte pravidlo 80:20

Pravidlo 80:20 hovorí o tom, že nemusíte mať na 100 % vždy upratanú domácnosť. Pokojne môžete mať niekde aj nečistoty. 80 % vašej domácnosti by mal tvoriť poriadok a zvyšných 20 % môžu byť nečistoty a chaos. Rovnako sa môžete pri upratovaní riadiť technikou pomodoro.

upratovanie

#Rozdelenie úloh a dostatok času

Na upratovanie je potrebné vyhradiť si potrebný čas. To neznamená však, že musíte celú sobotu tráviť len upratovaním. Upratovanie je o rozdelení úloh na denné, týždenné a mesačné činnosti. Denne by ste sa mali venovať najmä umývaniu riadu a upratovaniu viditeľne veľkých nečistôt. Na týždennej báze by malo byť vysávanie, pranie, umývanie, utieranie prachu, ukladanie vecí, vynášanie smetí či čistenie kúpeľne a kuchyne. Čo sa týka tých mesačných aktivít, tam môžeme zaradiť pravidelnú kontrolu potravín či čistiacich prostriedkov, ukladanie či pretriedenie oblečenia. Nakoniec sú tu aktivity ako napríklad umývanie okien, tie môžete umývať vtedy, keď to uznáte za vhodné. Ak si rozdelíte tieto činnosti a urobíte ich počas týždňa, budete mať celú sobotu voľnú.

#Vytvorte si rutinu

Vytvorte si upratovaciu rutinu, s ňou sa vám bude určite upratovať lepšie, efektívnejšie a určite aj rýchlejšie. Nahoďte svoj čistiaci outfit, pustite si pesničky, pripravte si všetky čistiace prostriedky, ako handričky, utierky, vrecia na odpad či rukavice a zariadenia, ktoré budete na upratovanie potrebovať a naplánujte si, ako upratovať budete. Ktorá izba bude uprataná ako prvá a akú postupnosť zvolíte. Pokojne si urobte aj časový harmonogram, podľa ktorého sa budete vedieť približne orientovať a nestratíte tak čas zbytočnosťami.

upratovanie3

#Používajte prípravok na každý povrch

Určite denne vidíte reklamu v televízii na nejaký čistiaci prostriedok, ktorý je 2v1 alebo 3v1 a je určený na viacero použití alebo povrchov. Musíme vás sklamať, ale tieto čistiace produkty nie sú tak efektívne, ako tie, ktoré sú určené len na jeden povrch. Preto si kúpte radšej rôzne produkty, a to minimálne jeden čistiaci prostriedok na drevený povrch, jeden prostriedok na sklené povrchy a okná, prostriedok na čistenie kúpeľní a toalety a určite prostriedok, ktorý je výhradne určený na podlahy. Nezabudnite tiež na kuchyňu. Čistenie kuchyne je veľmi dôležité, keďže jedlo je pripravované práve tam. Ak necháte mastnotu dlhšie stáť alebo sa nebudete starať o drez, je veľká pravdepodobnosť, že  čistenie bude následne oveľa ťažšie. Preto používajte v kuchyni prostriedky výhradne na drez a mastnotu. Môže sa zdať, že takýto nákup dá poriadne zabrať, avšak nakupovať tieto čistiace prostriedky môžete aj online prostredníctvom e-shopov, ktoré sa orientujú na profesionálnu hygienu. 

#Pomôže citrón a ocot

Na zažratú nečistotu a mastnotu pokojne môžete využiť osvedčený čistiaci prostriedok, ktorý je skutočne univerzálny. Nehovoríme však o prostriedkoch 3v1. Hovoríme o citróne a octe. Ten môžete využiť či už na čistenie nečistôt v kuchyni, ako napríklad v prípade mikrovlnnej rúry, rúry na pečenie či chladničky, prípadne na čistenie okien, usadenín alebo vodného kameňa. Dôležité je len dodržať pomer vody a octu či citróna.

#Upratujte každú miestnosť zvlášť

Aby ste reálne upratali všetko ako chcete a nemuseli na ďalší deň vyťahovať čistiace prostriedky, mali by ste upratovať každú miestnosť zvlášť. To súvisí aj s plánovaním, o ktorom sme písali vyššie. Pokojne začnite miestnosťou, ktorou chcete a venujte jej čo najväčšiu pozornosť. Tak sa vám určite nestane, že by ste zabudli niekde utrieť prach, vyniesť smetie, povysávať či utrieť podlahu.

upratovanie4

#Zhora – nadol, zľava – doprava

Dodržaním ďalšieho tipu sa vám rovnako nestane, aby ste na niektorú časť v miestnosti zabudli. Ten sa týka systému upratovanie. Ak chcete docieliť, aby upratovanie bolo efektívne, tak by ste mali upratovať zhora –  nadol a zľava – doprava. Tak určite nezabudnete na žiadnu poličku a nestane sa vám ani to, že vám prach spadne na umytú dlážku.

#Vysávajte v radoch

Chaotické vysávanie tiež nemusí byť veľmi efektívne. Preto vysávajte v radoch. Tým sa vám nestane to, že vynecháte rohy v miestnosti, kde sa hromadí prach či nečistoty.

vysavanie

#Prázdny priestor je uprataný priestor

A nakoniec veľmi jednoduchý tip, ktorý pokojne praktizujte aj každý deň.  Prázdny priestor je uprataný priestor. Preto pravidelne upratujte zbytočné letáky, poháre, diaľkové ovládanie či špinavý riad.