Vonku už kvitnú kvety a vtáci vyspevujú, to znamená jedno – prichádza jar. Je čas na jarné upratovanie! Z jarného upratovania sa stala tradícia, vďaka ktorej osviežime naše bývanie. Môže sa to zdať ako naročná úloha, no s našimi tipmi to zvládnete ľavou zadnou!

 1. Upratujte izbu po izbe

  Upratovanie postupne izbu po izbe je tým najefektívnejším spôsobom. Vytvorte si  „zoznamy“ pre každú miestnosť, ktorý vám pomôže zorganizovať a pripomenúť si miesta, ktoré potrebujú extra pozornosť. Neváhajte preskočiť oblasti, ktoré boli v poslednej dobe vyčistené, a zamerajte sa na to, ktoré boli zanedbávané v zime.

 2. Organizujte a upratujte

  Jedným z prvých krokov jarného upratovania je zbaviť sa nepotrebných vecí. Vyskúšajte systematický štvorstupňový prístup – identifikujte problémové oblasti, analyzujte dôvody neporiadku, určite riešenia a dajte to do poriadku. Roztrieďte vaše veci do štyroch kategórií – odpadky, darovať, uložiť alebo odložiť. Zbavte sa nepotrebných veci čím najskôr – či už ich darujte na charitu, alebo ich rozpredajte.

  disinfecting-home_155003-9130

 3. Zapojte celú domácnosť

  Urobte jarné čistenie rodinnou aktivitou. Dokonca aj malé deti môžu byť vynikajúcimi pomocníkmi. Priraďte domáce práce vhodné každej vekovej kategórii. Skúste si pustiť pri upratovaní nejakú obľúbenú hudbu alebo zaveďte nejaký odmeňovací systém ako motiváciu pre deti.

  mother-daughter-cleaning-house_23-2148713677

 4. Riešte sezónne domáce práce

  Mnohé práce je potrebné vykonávať sezónne, najmä čo sa týka teplejšieho počasia. Napríklad, začnite riešiť vonkajšie práce, ako je čistenie grilu, terasy a okien, akonáhle sa oteplieva. Uložte zimné oblečenie, posteľnú bielizeň, dekorácie či ďalšie predmety. A vytiahnite svoje jarné dekorácie, aby ste dodali svieži look svojej domácnosti.

 5. Vytvorte si nové upratovacie návykyDôkladné upratovanie je skvelým spôsobom, ako si vycibríte upratovacie návyky. Vďaka tomu bude budúci rok upratovanie o to jednoduchšie! V prvom rade, nesnažte sa upratať svoj dom či byt naraz počas jedného dňa či víkendu. Namiesto toho, riešte položky na svojom upratovacom zozname jarného čistenia počas 15 minút každý deň. To vám pomôže vytvoriť si upratovací návyk.