Zvyšujúca sa cena energií mnohých ľudí núti siahať aj po alternatíve kúrenia, akým je drevo. Veľkú výhodu v tomto prípade majú tí ľudia, ktorí vlastnia kozub na drevo, vďaka ktorému si môžu vytvoriť príjemné teplo domova aj počas chladnejších mesiacov. Aké drevo je však to najlepšie na vykurovanie domácnosti?

Najlepšie palivové drevo na vykurovanie domácností

Pri výbere toho najlepšieho palivového dreva je potrebné zohľadniť najmä dva faktory – hustotu dreva a obsah vody v dreve. Čím je drevo hustejšie a suchšie, tým bude horieť dlhšie a produkovať väčšie množstvo tepla v domácnosti. Aký je však rozdiel medzi tvrdým a mäkkým drevom?

Tvrdé drevo vs. mäkké drevo

Tvrdé drevo sa vo všeobecnosti považuje za lepšiu alternatívu na vykurovanie domácnosti oproti mäkkému drevu. Oba druhy dreva však majú svoje výhody a nevýhody. Tvrdé drevo má vyššiu hustotu, vytvára sa z neho pri vykurovaní domácnosti viac uhlíkov, a preto udržiava teplo v domácnosti o čosi dlhšie než mäkké drevo. Z tvrdého dreva sa však tvorí o čosi viac popola. Mäkké drevo má síce menšiu hustotu dreva, no veľmi rýchlo sa zapaľuje a pri horení dosahuje vyššiu teplotu. Preto je mäkké drevo dobré na prvotné zakurovanie, nie na dlhodobé vykurovanie domácnosti.

handsome-man-dressed-sweater-kindling-fireplace-modern-house-during-winter

Druhy dreva na vykurovanie domácnosti

V našom regióne najčastejšie ľudia vykurujú svoju domácnosť bukom, dubom, jaseňom, brezou alebo smrekom. Dostupná je aj borovica, ktorá sa však na vykurovanie domácností nepoužíva. Na aký účel však tieto druhy dreva slúžia a kedy je dobré ich používať?

Smrek na zakurovanie

Smrekové drevo patrí medzi mäkké drevo. Obsahuje tiež veľmi veľa živice, a preto pri jeho používaní dochádza k hlasnému pukaniu a tzv. „vystreľovaniu“. Aj napriek tomu, že smrek horí veľmi rýchlo a ľahko, používa sa skôr na prvotné zakurovanie, a to najmä v uzavretých kachliach, aby pri jeho používaní nedošlo k vydymeniu miestnosti.

Buk na vytváranie príjemného tepla

Svoje výhody a nevýhody má aj bukové drevo. Aj napriek tomu, že ide o tvrdé drevo a pri jeho vykurovaní dochádza k rovnomernému a dlhotrvajúcemu teplu, práve bukové drevo si vyžaduje dlhšie skladovanie než iné dreva. Je to najmä z toho dôvodu, že bukové drevo dlhšie vysychá. Pokiaľ však máte kvalitne vysušené bukové drevo, môžete sa tešiť z nádherného a príjemne pukajúceho plameňa. Buk je možné používať do všetkých druhov kachlí a kozubov.

Dub – najlepšie drevo na vykurovanie domácnosti

Dubové drevo patrí medzi najlepšie drevo na vykurovanie domácnosti. Je charakteristické dlhou dobou horenia a možnosťou opätovného používania pri vytápaní. Opäť je potrebné mať dobre vysušené drevo, aby ste predišli zápachu. Je dobré ho však kombinovať s rôznymi inými drevinami, ktoré rýchlo horia.

Breza na otvorené ohniská

Brezové drevo síce veľmi rýchlo vysychá a pri horení vytvára veľmi pekné plamene, no nie je vhodné na dlhodobé vykurovanie domácnosti. Opäť ide o mäkké drevo, a preto je dobré ho používať na zakurovanie alebo na vytváranie ohňa v otvorených ohniskách.

Jaseň na vytváranie krásnych plameňov

Drevo z jaseňov patrí medzi najžiadanejšie drevo na vykurovanie a je vhodné do všetkých typov kachlí. Ide totižto o drevo, ktoré má vysokú energetickú hodnotu, vytvára málo dymu a má jemnú arómu. Navyše práve jaseň vytvára veľmi pekné plamene, takže okrem tepla budete mať ten pravý rozprávkový pocit strávený pri praskajúcom ohni. Jaseň však musí byť dostatočne suchý. V prípade, že si budete pripravovať drevo doma, je dobré používať motorovú pílu, aby sa vám drevo ľahko rezalo.

Drevo na vykurovanie: tipy

Ak uvažujete nad tým, že začnete vykurovať svoju domácnosť týmto spôsobom, je dobré myslieť aj na tieto tipy:

  • Tvrdé drevo je dobré na vykurovanie celej domácnosti, mäkké drevo zas na prvotné zakurovanie. Preto sa snažte mať predovšetkým väčší počet a zásoby tvrdšieho dreva.
  • Na vykurovanie domácnosti používajte len suché drevo. Čerstvo odrezané drevo má v sebe minimálne 50 % vlhkosť. Takéto drevo musí najskôr vyschnúť a následne je možné používať na vykurovanie domácnosti. Mokré alebo vlhké drevo je ťažké zapáliť, vytvára sa z neho viac dymu a navyše môže poškodiť kvalitu vzduchu v miestnosti či dokonca aj komín.
  • Na vykurovanie domácnosti používajte drevo z lokálnych zdrojov. Vďaka tomu predchádzate šíreniu chorôb a hmyzu.
  • S vykurovaním súvisí aj tepelná hodnota. Výhrevnosť vyjadruje množstvo tepla, ktoré drevo vyprodukuje pri spaľovaní. Výhrevnosť sa však líši v závislosti od druhu dreva. Dobré je tiež poznať maximálnu výhrevnosť vášho kozuba.
  • Na vykurovanie sa snažte používať čo najmenšie množstvo borovice. Ide totižto o mäkké drevo so živicou.

classic-beige-interior-with-christmas-tree-fireplace-lounge-armchair-wall-panels-wood-floor-d-render

Aby bolo tohtoročné vykurovanie domácnosti pre vás čo najlacnejšie, je dobré mať aj kvalitný a bezpečný kozub na drevo. Širokú ponuku kozubov na drevo nájdete aj na HT-DESIGN.