Biely ocot patrí medzi top prírodné čistiacie prostriedky. Je obľúbený hlavne pre svoju schopnosť rozpúšťať minerálne usadeniny, baktérie, nečistoty, mastnotu a špinu. Okrem toho, že je to ekologická alternatíva, ocot vám pomôže navyše ušetriť peniaze. V našom najnovšom článku vám prinášame zopár trikov, ako vám ocot môže vyčistiť domácnosť. 

 1. Odstráňte vodný kameň okolo kohútika

  Dodajte lesk vašim kuchynským kohútikom tým, že ich dobre vydrhnete roztokom z bieleho octu a vody. Jednoducho ich zmiešajte dokopy v rovnakých pomeroch a namočte čistiacu handričku do roztoku. Potom pomocou handričky odstráňte všetok vodný kameň.

  tap-losing-water

 2. Zbavte sa mastnoty na mriežkach z rúry

  Mriežky v rúre časom prirodzene zachytávajú mastnotu a špinu. Aby tie vaše vyzerali ako nové, vložte ich do prázdnej vaničky, posypte ich sódou bikarbónou a polejte bielym octom. Sóda bikarbóna a biely ocot vytvoria penu, ktorá odstráni mastnotu. Mriežky z rúry dajte na noc do horúcej vody a potom ráno odstráňte zvyšky špiny, ktoré na nich zostali, špongiou alebo utierkou. Opláchnite ich studenou vodou a pred tým, ako ich znova vložíte do rúry ich osušte.

  cleaning-the-kitchen-oven

 3. Vyčistite rýchlovarnú kanvicu

  Čistenie kanvice , jedným z najbežnejšie používaných domácich spotrebičov, je nevyhnutné, aby ste zabránili hromadeniu baktérií a nečistôt. Aby ste ju mohli odvápniť, naplňte kanvicu rovnakým podielom bieleho octu a vody. Potom nechajte zmes v kanvici hodinu odstáť. Akonáhle sa uvarí, odpojte ju a nechajte v kanvici zmes ďalších 15-20 minút. Na záver kanvicu vyprázdnite, dôkladne opláchnite čistou vodou a užívajte čistú kanvicu!

 4. Vyčistite mikrovlnku 

  Zbaviť sa ťažko dostupných škvŕn v mikrovlnnej rúre je veľmi jednoduché. Pridajte dve šálky vody a dve polievkové lyžice bieleho octu do misky, ktorá sa zmestí do mikrovlnnej rúry a vložte ju tam na dve až tri minúty. Po dokončení vyberte misku a zotrite všetku mastnotu a nečistoty čistou handričkou.

 5. Vyčistite umývačku riadu

  Vedeli ste, že na čistenie umývačky riadu môžete použiť aj biely ocot ? Jednou z najbežnejších príčin zápachu umývačky riadu je  jedlo a mastnota, preto je nevyhnutné jej pravidelné čistenie. Pridajte 250 ml bieleho octu do nádoby vhodnej do umývačky riadu (uistite sa, že ste umývačku riadu najskôr vyprázdnili). Potom ju nastavte tak, aby bežal celý cyklus pri vysokej teplote. Ocot rozloží všetky potraviny, mastnotu, mydlovú špinu a zvyšky zacyhtené vo vnútri umývačky riadu.

  V prípade, že sa vám do upratovania nechce vôbec, môžete využiť rôzne profesionálne služby, ktoré sa zaoberajú upratovaním. Prečítajte si viac o domácich tipoch, vďaka ktorým bude upratovanie jednoduchšie a účinnejšie v našom predchádzajúcom článku.