Aké sú najlepšie matrace pre seniorov, aké vlastnosti musia spĺňať a čo nepodceniť pri ich výbere? S naším sprievodcom svetom matracov pre seniorov zistíte, ako vybrať matrac, ktorý vám bude úplne vyhovovať. Okrem tuhosti, výšky a veľkosti je určite vhodné zvážiť taktiež zaobstaranie si vhodného roštu.

AdobeStock_609642991-1-1024x683

Zdroj obrázka: fizkes – stock.adobe.com

Zdravotné matrace pre seniorov

Viete, čo je typické pre zdravotný matrac? Počas spánku poskytne telu výbornú oporu, postará sa o správne rozloženie váhy a prispeje k uvoľneniu svalov a chrbtice. Zdravotné matrace pre seniorov sa teda postarajú o pokojný a ničím nerušený spánok, čo je presne to, po čom dôchodcovia túžia.

Polohovateľný rošt

Kvalitné matrace však nie sú tým jediným, čo zaistí seniorom zdravý spánok. Praktickou súčasťou postele je taktiež polohovateľný rošt. Pomocou polohovateľného roštu si môžete v posteli čítať, lúštiť krížovky, sledovať priamo z postele televíziu, a to všetko v komfortnej polohe. Seniorom sa odporúča zvoliť elektrický rošt, ktorý sa dá jednoducho ovládať pomocou jedného tlačidla. Ak ste však aktívny senior, hravo si poradíte taktiež s polohovateľným roštom, ktorý sa nastavuje manuálne.

Ako vybrať matrac pre seniorov

Pri výbere matraca pre seniorov je nutné sa zamerať na nasledujúce vlastnosti:

  1. tuhosť,
  2. výšku,
  3. rozmery,
  4. priedušnosť,
  5. materiál.

Všetky spolu úzko súvisia a jednotlivé matrace sú typické konkrétnymi vlastnosťami.

AdobeStock_312129436-1024x684

Zdroj obrázka: focusandblur – stock.adobe.com

Tuhosť matraca

Aby bol spánok čo najpohodlnejší, neodporúča sa zvoliť príliš mäkký, ale ani príliš tuhý matrac. Tuhosť by tak mala byť stredná, prípadne je možné siahnuť po verzii, ktorá bude kombinovať dve rôzne tuhosti.

Výška matraca

Keďže každodenné vstávanie a zaspávanie musí byť čo najjednoduchšie, výška matraca pre seniorov musí byť minimálne 20 centimetrov.

Rozmery matraca

Keď príde reč na veľkosť matraca pre seniorov, je dôležité vziať do úvahy postavu daného spáča. Pokiaľ chcete mať počas spánku dostatočný priestor okolo seba, poobzerajte sa po jeden a pol lôžku. Veď pohodlie a dostatok miesta okolo seba je pri spánku príjemným bonusom.

Priedušnosť matraca

Prečo je nutné vziať pri výbere matraca do úvahy aj jeho priedušnosť? Priedušný matrac sa postará o to, že sa nebudete počas spánku prehrievať a nezobudíte sa počas noci spotení od hlavy po päty.

Materiál matraca

Výber materiálu úzko súvisí s predchádzajúcimi bodmi. Práve materiál totiž prepožičiava matracu jeho kľúčové vlastnosti. Na rôzne rošty sa hodia rôzne typy matracov, napríklad na polohovateľný rošt sa skvele hodí penový matrac.

Nevyhnutné doplnky pre zdravý spánok

V okamihu, keď máte vhodný rošt a matrac, zostáva vám doplniť už len niekoľko detailov a odmenou pre vás bude zdravý spánok. Nevyhnutnou súčasťou postele by mal byť taktiež aj chránič matraca. Ten má totiž ochrannú funkciu a prispieva k dlhšej životnosti matraca. Chránič, rovnako ako posteľnú bielizeň, pravidelne perte aspoň na 60 °C, aby ste spali v čistom prostredí.

Spánok je nevyhnutnou súčasťou života a predovšetkým v pokročilom veku môže spáča trápiť bolesť chrbta, kĺbov, krčnej chrbtice a celý rad ďalších, preto je pohodlná posteľ dôležitou súčasťou spálne. Matrac musí byť vysoký, stredne tuhý, priedušný, opatrený chráničom a v takom rozmere, aby sa v ňom dalo ľahko prevaľovať.

Aby bolo možné tráviť v posteli čas taktiež čítaním, lúštením krížoviek alebo napríklad sledovaním televízie, praktickým doplnkom je polohovateľný rošt. Najjednoduchšie sa ovláda ten plne elektrický, pretože požadovanú polohu možno navoliť pomocou jedného tlačidla.