Nikdy nie je neskoro a vlastne ani také ťažké, urobiť niečo pre životné prostredie, teda aj pre seba samého. Dokonca, nepotrebujete ani oveľa viac peňazí a ani času na to, aby ste spravili niečo pre našu krásnu planétu. My vám ponúkame niekoľko ekologicky minimalistických, no o to efektívnejších spôsobov, ktoré vám za cestou k vášmu eco friendly domu môžu pomôcť!

Investujte do energeticky úsporných zariadení

Pri každom ďalšom nákupe elektronického zariadenia dbajte na to, aby boli energeticky úsporné, teda označené logom EnergyStar. Tieto výrobky sú navrhnuté tak, aby využívali minimálne množstvo energie potrebnej na dokončenie úlohy alebo na najmenšie možné množstvo energie. Napríklad aj pomocou využívania obnoviteľnej energie na vodu alebo slnečnú energiu.

ecoelec-1

Máte už svoj vlastný nastaviteľný termostat?

Nie ste práve doma? Nastavte si teplotu v dome/byte úplne alebo na temperovanie a postarajte sa o to, aby bola klimatizácia v čase vašej neprítomnosti doma vypnutá. Keďže všetky tieto činnosti sú ľahko zabudnuteľné, naprogramujte si váš termostat podľa vopred zadaných nastavení. Takto ušetríte nielen spotrebu energie, teda životné prostredie, ale aj peniaze!

termo

Snažte sa zafixovať všetky nedostatky

Ďalším bodom desatora za životné prostredie v domácnosti je vždy opraviť všetky zbytočné poškodenia. Od pretekajúcej toalety až po vodovodné batérie, pretože aj takéto maličkosti dokážu spotrebovať tonu vody! Okrem toho, ak dôjde k úniku vody akéhokoľvek druhu, môže to viesť k iným problémom vo vašej domácnosti. Od prílišnej vlhkosti vo vzduchu až po možnosť rozsiahleho poškodenia domu vodou.

Povedzte ÁNO solárnej energii!

Premena slnečnej energie na teplo sa v energetickom svete začína stávať mimoriadne obľúbeným a často skloňovaným spôsobom výroby energie. Solárne panely sú jednoduchý a vynikajúci spôsob, ako urobiť váš domov „zelenším“. A nezabúdajte na dotácie od štátu na solárne panely!

solar

Vymeňte existujúce žiarovky za LED

Vedeli ste, že domáce osvetlenie predstavuje 9 % mesačnej spotreby elektrickej energie v domácnostiach? Pomerne lacnýmjednoduchým spôsobom, ako byť ekologický, je zaviezť do vašej domácnosti LED žiarovky. Aj keď počiatočný vklad do takýchto žiaroviek môže byť o niečo vyšší, ako v prípade obyčajnej žiarovky, v konečnom dôsledku sú lacnejšie. Ako je to možné? LED žiarovky vydržia jednak dlhšie (10 – 25-krát) a navyše, ušetria aj vašu spotrebu energie!

Recyklujte a kompostujte

Recyklácia odpadu je neuveriteľne jednoduchá, pretože väčšina miest teraz v podstate „dotriedi“ odpad za vás a recykluje recyklovateľné materiály. Ako to bude najjednoduchšie? Uľahčite si to tým, že umiestnite kôš do vašej kuchyne!

recKompostovanie v priebehu posledných rokov tiež zažilo svoju renesanciu. Vzhľadom na to, aký škodlivý je odpad pre životné prostredie, je kompostovanie vynikajúcim spôsobom, ako znížiť uhlíkovú stopu a udržať váš domov čo najzelenejší.

Obmedzte spotrebu papiera!

Nie je žiadnou novinkou, že papierové zásielky sú obrovským odpadom. Majte na pamäti, že väčšina poskytovateľov služieb, ako káblovky či banky, ponúka možnosti elektronických dokumentov. Takýmto spôsobom môžete prispieť k zníženiu počtu stromov, ktoré je potrebné vyrúbať, ako aj k množstvu výfukových plynov z lietadiel a automobilov spojených s doručovaním pošty.

cleaner

Vyrobte si vlastné čistiace prostriedky

Prechod na zelené čističe znižuje znečistenie ovzdušia v interiéri aj mimo budov. Takto minimalizujete možnosť vzniku astmy a alergií, ako aj chemikálií škodlivých pre vaše zdravie. Pozrite sa na rastlinné produkty od spoločností, ktoré majú úplný zoznam prísad na svojich štítkoch. Alebo si ich jednoducho vyrobte sami! Jednoduchý návod, ako na to nájdete tu.

Zber a používanie dažďovej vody

Bývate v dome? Predstavte si, že jedna upršaná noc vám môže našetriť až 756 l vody! Namiesto toho, že bude voda stekať do ulice, umiestnite si na dvore sud so zberom dažďovej vody. Miesto toho, že budete používať vždy novú a spoplatnenú vodu zo studne, použijete tú zo suda a ušetríte. Zber dažďovej vody tak vôbec nemusí byť náročný!

rain

Ako znížiť celkovú spotrebu vody?

Okrem redukcie vody pre jednoduché terénne účely vonku zvážte aj to, ako môžete znížiť celkovú spotrebu vody vo vnútri. Neviete ako na to? Tu je niekoľko jednoduchých spôsobov:

  1. Využívať nízkoprúdové batérie a sprchové hlavice
  2. Perte oblečenie v studenej vode
  3. Sušte oblečenie na čerstvom vzduchu
  4. Pri čistení zubov vypínajte vodu
  5. Pestujte si rastliny a vegetáciu existujúcu vo vašej záhrade (potrebujú menej vody a hnojív)