Aj keď domácnosti by nemali pri cenách energií čakať výraznejšie prekvapenia, pocit neistoty u mnohých pretrváva. Táto situácia donútila ľudí rozmýšľať ako zlepšiť energetickú efektivitu svojich domov. My vám preto ponúkame niekoľko tipov.

Veľakrát pomôže výmena starého za nové

rmb-coins-stacked-front-housing-model-house-prices-house-buying-real-estate-mortgage-concept-1-1024x683

 Čo sa elektrickej energie týka, najvýraznejšie ušetríte ak povymieňate staré spotrebiče a žiarovky za moderné a energeticky úsporné. Keďže úsporné spotrebiče sú často drahšie, zrejme si to nedovolíte urobiť naraz, ale to nevadí, môžete to robiť postupne.

Znížiť náklady na vykurovanie môžete taktiež výmenou. Tentokrát pôjde o okná a dvere. Tie majú totižto veľký vplyv na to, koľko tepla „uniká“ von a tak je výmena starých za nové plastové okná a dvere (vrátane balkónových) v tomto ohľade výrazným prínosom.

Vy ešte nemáte tepelne izolovaný dom?

 

 Pri teple ešte ostaneme. Dôležitá je aj tepelná izolácia domu. Ak ten váš ešte nie je „zateplený“, mali by ste to čo najskôr napraviť. Kvalitná izolácia obvodových múrov, ale aj strechy vrátane „detailov“, akým je aj kvalitná strešná fólia, dokáže urobiť zásadný rozdiel, ktorý oceníte nielen v zime, keď vám bude stačiť menej kúriť, ale aj v lete, keď vonkajšia horúčava nebude tak výrazne zohrievať váš interiér. A ak ste doteraz používali na chladenie interiéru v lete klimatizáciu, ušetríte aj na jej energeticky náročnej prevádzke. Izolovať mimochodom môžete aj steny a stropy v interiéri.

A čo voda? Jej spotrebu môžete taktiež znížiť modernejšími spotrebičmi. Rozdiel medzi starou a modernou práčkou alebo umývačkou riadu môže byť v spotrebe vody až 50 %. Ak sa kúpete, je vhodný čas prejsť radšej na sprchovanie. Pri ňom totižto miniete násobne menej vody. A v neposlednom rade vám s úsporou vody pomôže ak budete na polievanie a zavlažovanie využívať dažďovú vodu.